امروز : پنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 27
۲۳:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116018
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 39
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، امروز به افق عربستان روز هشتم ذی حجه، روز «ترویه» است و علت نام‌گذاری این روز، بدان جهت است که در منی و عرفات آب وجود ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، امروز به افق عربستان روز هشتم ذی حجه، روز «ترویه» است و علت نام‌گذاری این روز، بدان جهت است که در منی و عرفات آب وجود نداشت و حاجیانی که قصد وقوف در منی و عرفات را داشتند، باید از مکه معظمه برای خود آب تهیه کرده و به همراه خود می‌بردند که چنین حالتی را «ترویه» می‌نامند.

«ترویه» از ریشه «ر ـ و ـ ی» به معنای سیراب کردن، برداشتن آب، بستن بار و بنه بر مرکب، اندیشه کردن در انجام کار، و روایت و واگویه کردن سخن کسی است.

روز هشتم ماه ذی‌حجه را یوم الترویه می‌نامند؛ در وجه نامگذاری روز هشتم به یوم الترویه، به هر یک از معانی لغوی پیش‌گفته اشاره شده است؛ زیرا حاجیان در این روز با برداشتن آب و سیراب کردن خود و مرکبشان و بستن بار، رهسپار وقوف و بیتوته در مشاعر می‌شدند.

در روز هشتم ذی‌الحجه، حاجیان برای اطمینان یافتن از برداشتن آب از سوی همسفران، از یکدیگر می‌پرسیدند: «هل تروّیتم»؛ «آیا آب ذخیره کرده‌اید؟» بر پایه روایتی از امام صادق (ع) جبرئیل در روز هشتم ذی‌الحجه به ابراهیم سفارش کرد که برای خود و خانواده‌اش از مکه آب بردارد؛ زیرا در منا و عرفات آب یافت نمی‌شود. آن روز از همین جهت «ترویه» نامیده شد.

در وجه نام‌گذاری، وجوهی دیگر نیز آورده‌اند، از جمله این‌که حضرت آدم (ع) در این روز در پی فراغت از بنای خانه کعبه، درباره پاداش طواف‌کننده و زائر آن به اندیشه فرو رفت. از این رو، این روز را ترویه نامیدند و حضرت ابراهیم (ع) پس از رؤیای ذبح فرزند در شب هشتم ذی‌الحجه، در روز هشتم به اندیشیدن در رؤیای خود پرداخت. مفسران هم از این رویداد یاد کرده‌اند.

در برخی روایات، بازگویی و آموزش مناسک حج از جانب جبرئیل(ع) به آدم(ع) یا ابراهیم(ع) در روز هشتم ذی‌الحجه، دلیل این نام‌گذاری دانسته شده است. یوم الترویه را «یوم النقله» و «یوم المنا» نیز گفته‌اند؛ زیرا حاجیان در آن روز از مکه به منا حرکت می‌کنند.

ƒانتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها