امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۴:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116041
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; شبکه خبری صدای آمریکا در ستون‌نوشت خود به موضوع پرونده هسته‌ای ایران، مواضع دو طرف در ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; شبکه خبری صدای آمریکا در ستون‌نوشت خود به موضوع پرونده هسته‌ای ایران، مواضع دو طرف در خصوص این موضوع و احتمالات پیش روی در صورت عدم حصول به توافق جامع پرداخته است. صدای آمریکا در گزارش خود اعتراف کرده است که عدم توافق نیز همه درها را به روی ایران نخواهد بست و این کشور بدون شک نقشه‌های جایگزینی برای اقتصاد خود خواهد داشت.

بر اساس این گزارش در حالی‌که تنها دو ماه تا مهلت نهایی حصول به توافق باقی مانده است، طرفین احتمال شکست مذاکرات و عدم توافق را در ذهن دارند. هفته گذشته حسن روحانی در جمع رسانه‌های آمریکایی در واشنگتن تصریح کرد که در صورت عدم توافق میان ایران و 5+1، وضعیت به آنچه که در گذشته بوده است باز نخواهد گشت. «دیوید آلبرایت» از چهره‌های نزدیک به باراک اوباما نیز روز سه‌شنبه اظهار داشت که انگیزه‌های دو طرف مانع از افراط و زیاده‌روی در دو طرف خواهد شد. اگر توافق جامع میان ایران و غرب حاصل نشود، ایران به محدودسازی برنامه غنی‌سازی خود ادامه خواهد داد و از اقداماتی که می‌تواند پاسخ‌های تندی به همراه داشته باشد، اجتناب می‌کند.

بنا بر گزارش صدای آمریکا پیشرفت‌های دیپلماتیک صورت گرفته و دیدارهای رئیس‌جمهور ایران با مقامات اروپایی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل نشان می‌دهد که ایران به همه تعهدات خود بر پایه توافق موقت ژنو پایبند بوده است.

بر پایه توافق موقت هسته‌ای میان ایران و 5+1 ، تحریم‌های اعمال شده علیه ایران در بعضی از جنبه‌ها کاهش پیدا کرده است. این نکته به همراه مدیریت‌های اقتصادی دولت توانسته منجر به کاهش تورم در ایران و حذف رکود اقتصادی شود.

صدای آمریکا به نقل از برخی از تحلیل‌گران اقتصادی افزایش نرخ تجارت ایران با کشورهای اروپایی را 11درصد خوانده و نوشته است حتی اگر تحریم‌ها در همین حد هم باقی بماند، تجارت ایران با اروپا و روسیه افزایش خواهد یافت.

این گزارش استدلال کرده است که اگر چه لغو تحریم‌ها می‌تواند کمک قابل توجهی به اقتصاد ایران نماید، اما ایران تاکنون توانسته در مقابل سخت‌ترین رژیم تحریم‌ها مقاومت کند و به نظر می‌رسد اگر توافق جامع با ایران صورت نگیرد و آمریکا بخواهد تحریم‌ها را علیه ایران افزایش بدهد، سایر کشورها از رژیم تحریم‌های جدید تبعیت نخواهند کرد. این مسئله بویژه اگر ایران راه‌حل منطقی و قابل قبولی ارائه داده باشد پررنگ‌تر می‌شود.

اگر چه حصول به توافق جامع می‌تواند یک موفقیت سیاسی برای طرفین ارزیابی شود، اما شکست مذاکرات نیز لزوما نکته منفی محسوب نمی‌شود. در صورت عدم حصول به توافق، طرفین می‌توانند ادعا کنند که عدم توافق به دلیل ایستادگی آنها بر اصولشان بوده و بدین ترتیب  عدم توافق هم می‌تواند به عنوان یک صعود سیاسی در نظر گرفته شود. 

بنا بر این گزارش اگر مذاکرات به شکست بیانجامد، نحوه شکست آن هم بسیار مهم است. در حال حاضر ایران 10 هزار سانتریفیوژ فعال در دست دارد و پذیرفته است که 900 سانتریفیوژ دیگر خود را غیرفعال کرده و درصد غنی‌سازی اورانیوم خود را کاهش دهد و یا گاز اورانیوم کمتری را به سانتریفویژهای فعال خود تزریق کند. از طرف دیگر آمریکا سطح تقاضای خود را در مورد تعداد سانتریفیوژهای ایران از 1500عدد به 4500 عدد افزایش داده است. اگر ایران بپذیرد که تعداد سانتریفیوژهای خود را به 7هزار عدد کاهش دهد،‌ همین مقدار برای راضی کردن روسیه و چین جهت از سر گرفتن تجارت خود به صورت معمول با ایران کفایت می‌کند.

یکی دیگر از موضوعات مورد مناقشه،‌ شش قطعنامه شورای امنیت علیه ایران است. ایران خواستار لغو کلیه این قطعنامه‌ها است اما آمریکا و سایر کشورهای عضو گروه 5+1 خواستار لغو قطعنامه‌های شورای امنیت به صورت پلکانی و در یک بازه زمانی طولانی‌مدت هستند.

بنا بر گزارش صدای آمریکا برخورداری ایران از نقشه جایگزین، مانع از پیگیری نقشه اولیه یعنی تلاش برای حصول به توافق نمی‌شود. «کن لوئیس» سفیر سابق کانادا در ایران روز یکشنبه با حضور در شورای ملی ایران و آمریکا از ایران به عنوان یکی از بیست کشور اول دنیا بر حسب سرانه قدرت خرید یاد کرد. کشوری که بزرگترین منابع تولد گاز را در دست دارد و به لحاظ برخورداری از منابع معدنی در رتبه دوم جهانی قرار گرفته است. وی رفع تحریم‌های ایران را به نفع همگان خوانده و توجه اروپا به در نظر گرفتن ایران به عنوان جایگزین گاز روسیه را بسیار مهم دانسته است.

صدای آمریکا در نهایت بار دیگر تاکید کرده است که با عدم حصول به توافق جامع، ایران به انتهای خط نمی‌رسد. در این شرایط ایران همچنان از روند مذاکرات برای نشان دادن حسن نیت خود بهره برده و می‌تواند به سناریوهای جایگزین برای تحول شرایط اقتصادی خود بیندیشد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار