امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۲۲:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116058
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; مطالعات انجام شده از سوی مرکز «ارزیابی‌های استراتژیک و امور بودجه» نشان می‌دهد که جنگ اخیر

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; مطالعات انجام شده از سوی مرکز «ارزیابی‌های استراتژیک و امور بودجه» نشان می‌دهد که جنگ اخیر آمریکا در عراق و سوریه علیه گروه تروریستی داعش حدود 730 تا 930 میلیون هزینه برداشته است. این هزینه که به طور عمده از پول مالیات دهندگان آمریکایی تامین می‌شود، در صورت گسترش عملیات‌های آمریکا در عراق و سوریه می‌تواند به مبلغ 1میلیارد دلار در ماه نیز برسد.

بر اساس گزارش ارائه شده از سوی این مرکز مطالعاتی با در نظر گرفتن سطح متوسطی از عملیات هوایی و لحاظ کردن هزینه‌های 2000 نیروی زمینی اعزام شده به عراق، هزینه تحمیل شده به آمریکا معادل 200 تا 350 میلیون دلار در هر ماه است. در صورت گسترش حملات هوایی و افزایش تعداد نیروهای زمینی به 5هزار نفر، بودجه احتمالی راهبری این جنگ به مبلغ 350 تا 570 میلیون دلار در ماه می‌رسد. اگر عملیات ضد داعش آمریکا به شکل قابل ملاحظه‌ای توسعه یابد و دولت آمریکا پیشنهادات مطرح شده در خصوص افزایش تعداد نیروهای زمینی اعزامی خود به سطح 25هزار نفر را بپذیرد، هزینه تحمیلی به آمریکا به رقم 1.1 تا 1.8 میلیارد دلار خواهد رسید.

بدین ترتیب هزینه مبارزه با گروه تروریستی داعش در سال به مبلغ 22 میلیارد دلار می‌رسد.

اگر چه اوباما در سخنان خود به طور مداوم بر عدم اعزام نیروهای زمینی آمریکا به عراق و سوریه تاکید دارد، اما تا کنون بیش از یک هزار و 600 سرباز آمریکایی تحت عناوین مختلف به عراق فرستاده شده‌اند.

وجوهی که تا کنون پنتاگون برای تامین هزینه‌های عملیات مبارزه با داعش از آن استفاده کرده، مورد مناقشه بسیار قرار دارد. پنتاگون تا کنون از بودجه‌ای استفاده کرده است که برای جنگ‌های آمریکا در عراق و افغانستان در طولانی‌مدت تخصیص داده شده بود.

دقت به طیف ارائه شده در هزینه‌های احتمالی عملیات آمریکا علیه داعش، نشان از حد بالای عدم قطعیت در عملیات‌های مذکور دارد. یکی از مهم‌ترین موارد عدم قطعیت به وضعیت نهایی سوریه و عراق در صورت حصول به هدف نابودی داعش باز‌می‌گردد.

در گزارش دیگری که ماه گذشته موسسه «نشنال پرایوریتی پراجکت» ارئه داد نیز تخمین زده شده که عملیات نظامی آمریکا علیه داعش برای مالیات‌دهندگان آمریکایی 312 تا 500 دلار در هر ساعت هزینه بر می‌دارد. این موسسه مطالعاتی در گزارش خود با اشاره به دستور آغاز عملیات آمریکا علیه داعش توسط آمریکا، نسبت به درگیری مجدد آمریکا در منطقه خاورمیانه و قرار دادن مالیات دهندگان آمریکایی در موقعیت جنگی پرهزینه دیگری هشدار داده بود.

در سال 2003 «جورج دبلیو بوش» رئیس‌جمهور اسبق آمریکا مدعی شد که تحقق اهداف مورد نظر وی در عراق نیاز به یک کمپین طولانی و هزینه‌ای حدود 60 میلیارد دلار دارد. پیش بینی بوش تنها بخش کوچکی از هزینه 817 میلیارد دلاری تخمین زده شده توسط نشنال پرایورینی پراجکت را پوشش می‌دهد. در این‌جا توجه به پیش‌بینی «جوزف استیگلیتز» تحلیل‌گر اقتصادی در خصوص هزینه‌های جنگ عراق و افغانستان نیز جالب توجه است. به گفته وی این دو جنگ هزینه‌ای در حدود 4تریلیون دلار بر دولت آمریکا تحمیل کرده است.

نشنال پرایوریتی پراجکت در گزارش خود نوشته است: « درگیری آمریکا در خاورمیانه می‌تواند تنازعات مذهبی و اخلاقی را در منطقه تشدید کرده و بستر لازم را برای گسترش گروه‌های تروریستی افراطی از جمله القاعده و داعش فراهم آورد.»

این موسسه آمریکایی که بیش از سی سال است به بررسی هزینه جنگ‌های بین‌المللی می‌پردازد در انتهای  گزارش خود به هزینه‌های جانی این جنگ‌ها برای مردم آمریکا می‌پردازد. هزینه‌های گزافی که دولت آمریکا به چنین جنگ‌هایی اختصاص می‌دهد مانع از تلاش برای بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی داخلی آمریکا می‌گردد.

مداخله‌جویی‌های گسترده آمریکا در اقساء نقاط جهان، همواره هزینه‌های گزافی را بر دولت آمریکا تحمیل کرده است. با توجه به این‌که عمده هزینه‌های این کشور از طریق دریافت مالیات از شهروندان آن تامین می‌شود، بار مالی عملیات‌های نظامی آمریکا بر دوش مردم آن قرار دارد. تخصیص مالیات‌های مردمی به تامین هزینه نظامی‌گری‌های دولت آمریکا منجر به افول سطح خدمات اجتماعی و اقتصادی در سطح جامعه آمریکا شده است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها