امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۷:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116083
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 49
حجت‌الاسلام والمسلمین محسن غرویان امروز در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به تحولات معنوی که در روز عرفه رخ می‌دهد اظهار کرد: عرفه روزی است ...

حجت‌الاسلام والمسلمین محسن غرویان امروز در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به تحولات معنوی که در روز عرفه رخ می‌دهد اظهار کرد: عرفه روزی است که حق‌تعالی بندگان خویش را به عبادت و طاعت خود فراخوانده و سفره‌های جود و احسان خود را برای ایشان گسترانیده و شیطان در این روز خوار و حقیرتر و رانده‌تر و در خشمناک‌ترین اوقات خواهد بود.

وی با اشاره به نام‌گذاری این روز با عنوان «عرفه» گفت: عرفه از نظر لغوی از ماده عرفان مشتق شده که به معنای شناخت و معرفت شهودی و حضوری خداوند است که مضامین دعای عرفه نیز بر همین مسائل عرفانی و قلبی توجه دارد.

این مدرس فلسفه اسلامی تصریح کرد: سفارش شده است که در روز عرفه، مسلمانان با قرائت دعای عرفه سیدالشهدا و ارتباط قلبی خالصانه با خداوند روح خود را صیقل دهند و نسبت به خدا معرفت بیشتری پیدا کنند.

غرویان با اشاره حضور حجاج در عرفات بیان کرد: روز نهم ذی‌الحجه زائران خانه خدا در این مکان توقف کرده و به دعا و نیایش می‌پردازند و پس از برگزاری نماز ظهر و عصر به مکه مکرمه باز می‌گردند.

وی با تبیین دلایل نام‌گذاری این صحرا با عنوان عرفات گفت: هنگامی که جبرئیل (ع) مناسک حج را به حضرت ابراهیم (ع) می‌آموخت، به ایشان فرمود «عرفت» و حضرت ابراهیم (ع) نیز در پاسخ فرمودند آری، که از آن پس این صحرا با همین نام خوانده شد.

مدرس برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به قرائت دعای امام حسین (ع) در صحرای عرفات ادامه داد: این زمینه‌ای است برای رشد معنوی، اخلاقی و عرفانی مسلمانان که خود را به این بهانه به آفریدگار خویش نزدیک‌تر کنند.

غرویان خاطرنشان کرد: نباید دعای عرفه فقط به صرف این باشد که به صورت زبانی قرائت شود بلکه بند بند وجودمان با الفاظ و عبادات باید همراه شود تا به حس رشد و بالندگی برسیم.

انتهای پیام/78005/ک30/ث3001

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها