امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۰:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116087
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
حجت‌الاسلام محمدصادق یوسفی‌مقدم امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم ضمن تسلیت سالروز شهادت امام محمد باقر(ع) اظهار کرد: امام محمدباقر(ع) 57 سال در ...

حجت‌الاسلام محمدصادق یوسفی‌مقدم امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم ضمن تسلیت سالروز شهادت امام محمد باقر(ع) اظهار کرد: امام محمدباقر(ع) 57 سال در این دنیا زندگی کردند و 19 سال دوره امامت ایشان طول کشید.

وی با بیان اینکه این امام بزرگوار با پنج نفر از خلفای بنی امیه هم عصر بودند، گفت: اکثر این دوران اختناق بود ولی پیشوای پنجم شیعیان با تلاش و کوشش فراوان سعی در هدایت مسلمانان و انجام وظایف مربوط به امامت داشتند.

رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن خاطرنشان کرد: با وجود آنکه حاکمان از نظر ظلم و جور متفاوت بودند، ولی امام به وظیفه امامت خود عمل کردند، در حقیقت باید امام باقر(ع) را آغازکننده نشر معارف اهل بیت(ع) بدانیم.

وی با بیان اینکه از زمان امام محمدباقر(ع) به طور خاص جریان فکری مذهب اهل بیت(ع) جلوه کرد، گفت: این بحث در عرصه‌های فقهی، کلامی و سیاسی ظهور و بروز بیشتری دارد و آن مبانی فکری مربوط به مذهب اهل بیت(ع) در عرصه‌های مختلف اعتقادی، فقهی و سیاسی مورد بررسی و بیان از سوی این امام بزرگوار قرار می‌گیرد.

یوسفی‌مقدم عنوان کرد: این روش و شیوه از سوی امام صادق(ع) استمرار پیدا می‌کند، در حقیقت امام محمدباقر(ع) آغازکننده راه و تبیین‌کننده معارف اهل بیت(ع) بود و پیشوای ششم شیعیان ادامه‌دهنده راه امام باقر(ع) بودند.

وی خاطرنشان کرد: در حقیقت امام باقر(ع) را باید آغاز کننده نشر مبانی و معارف اهل بیت(ع) دانست، در حالی که امام صادق(ع) تکمیل‌کننده آن است و به قدری امام باقر(ع) از نظر دانش و معارف در بین مسلمانان جای خود را باز کرده بودند که اندیشمندان مسلمان هر یک به نوبه خود تعریف‌های مهمی از پیشوای پنجم شیعیان ارائه کرده و در کتاب‌های خود از ایشان تمجید کردند.

رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن یادآور شد: ابن حجر عسقلانی یکی از دانشمندان اهل سنت درباره حضرت می‌نویسد که امام محمد باقر(ع) به‌اندازه‌ای امور و اسرار علوم و دانش‌ها را آشکار و حقایق احکام، حکمت‌ها و لطایف دانش‌‌ها را بیان کرده که جز کوردلان و تاریک‌باطنان کسی نمی‌تواند آن را انکار کند.

وی ادامه داد: به همین دلیل آن حضرت را شکافنده مشکلات علمی لقب داده‌اند و در حقیقت امام باقر(ع) کسی است که علم را می‌شکافد و پرچم علمی را برمی‌افرازد.

انتهای پیام/78003/ک30/ث3001

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها