امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۲:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116093
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه کتاب و ادبیات: پنجمین «نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس» بهانه‌ای شد باز هم برای دقایقی در هوای کتاب قدم بزنیم ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه کتاب و ادبیات: پنجمین «نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس» بهانه‌ای شد باز هم برای دقایقی در هوای کتاب قدم بزنیم و حظی از جلد و بوی کاغذهای کتاب ببریم. راهی شدم تا به محل برگزاری نمایشگاه کتاب دفاع مقدس برسم.

باغ موزه دفاع مقدس محلی است که امسال برای برگزاری این نمایشگاه در نظر گرفته شده و ناشران و نویسندگان حوزه دفاع مقدس گرد هم آمده تا بزرگترین رویداد کتاب دفاع مقدس در کشور را رقم بزنند. محلی که از نظر دسترسی کم از مصلی تهران ندارد و می‌تواند پاسخگوی مراجعه‌کنندگان به این نمایشگاه باشد. ایستگاه متروی شهید همت (واقع در بزرگراه شهید همت) در جنوب باغ موزه دفاع مقدس و ایستگاه متروی شهید حقانی (واقع در بزرگراه شهید حقانی و جنب پایانه اتوبوسرانی شهید حقانی) دسترسی‌های عمومی باغ موزه دفاع مقدس است که می‌تواند حُسنی برای نمایشگاه کتاب دفاع مقدس محسوب شود.

هرچند تصور اینکه استقبال از این نمایشگاه باید به اندازه استقبال از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران باشد تصور اشتباهی است ولی وقتی از ایستگاه متروی شهید همت خارج شدم و در ورودی باغ موزه دفاع مقدس قرار گرفتم با تردید روبرو شدم که درست آمده‌ام؟! از نگهبان مستقر در ورودی پرسیدم نمایشگاه کتاب دفاع مقدس همین‌جا است؟ که پاسخ شنیدم از این سو! 

*نمایشگاه دفاع مقدس راضی کننده نبوده است

وقتی دیدم نه خبری از رادیوی نمایشگاه است و نه تبلیغات محیطی در فضای باغ موزه صورت گرفته مطمئن‌تر شدم که نمایشگاه به صورت نه چندان دلخواه در حال برگزاری است. سالن شماره دو اولین سالنی است که در بدو ورود از درب جنوبی باغ موزه با آن روبرو می‌شویم. وقتی وارد این سالن شدم ابتدا تصور کردم شاید یکی از بخش‌های جنبی نمایشگاه است ولی وقتی ازسالن دو خارج شدم و متوجه شدم دقیقا بخش اصلی نمایشگاه بوده است و نمایشگاه چیزی جز همین دو سالن نیست، این سوال برایم ایجاد شد که ظرفیت نمایشگاه کتاب دفاع مقدس این است؟

سراغ یکی از ناشران رفتم و پرسیدم اوضاع نمایشگاه چطور بوده است؟ وی گفت: «یعنی معلوم نیست؟ نمایشگاه امسال از حد انتظار پایین‌تر است و اصلا راضی کننده نبوده است.»

البته ابتدا بر این باور بودم که شاید به خاطر اینکه ساعت حضورم در نمایشگاه ساعت مناسبی نیست و هنوز گرمای هوا کاسته نشده و ستیغ آفتاب نشست نکرده کمی خلوت است اما بعد از گفت‌وگو با چند ناشر متوجه شدم این اتفاق در طول شش روزه گذشته رایج بوده و این روال عادی نمایشگاه بوده است.
*شهرداری و رسانه ملی بی‌توجهی کردند

البته بازدیدکننده زیادی در نمایشگاه حضور نداشت که بتوان از آن‌ها در مورد نمایشگاه و حواشی آن سوالی پرسید ولی بیشترین دلیل این عدم استقبال از این نمایشگاه در گفت‌وگو با یکی از بازدیدکنندگان معلوم شد.

وی گفت: «به نظرم عدم اطلاع رسانی صحیح از این نمایشگاه دلیل خلوتی نمایشگاه باشد. شما در سطح شهر اگر توجه کرده باشید اثری از تبلیغات شهری نیست و این در حالی است که این نمایشگاه در هفته دفاع مقدس برگزار شده و می‌توانست در فضاهای تبلیغات شهری اطلاع رسانی شود تا شهروندان از آن با اطلاع شوند.»

این شهروند که خود را مخاطب آثار دفاع مقدسی اعلام کرد، در ادامه صحبت‌هایش گفت: « البته یکی دیگر از دلایل این اتفاق عدم اطلاع رسانی و تبلیغات در رسانه ملی است. در طول یک هفته‌ای که از برگزاری این نمایشگاه گذشته هیچ تیزر و یا تبلیغی از رسانه ملی در مورد این نمایشگاه پخش نشده است. البته حضور رادیو کتاب در نمایشگاه و پوشش زنده اتفاقات این نمایشگاه امری تحسین برانگیز است ولی باید توجه شود که مخاطبان رادیو در قیاس با تلویزیون بسیار کمتر است و می‌طلبید که تلویزیون بیشتر به این نمایشگاه توجه می‌کرد.»
*کفاف هزینه‌های رفت و آمدم را نیز نداد

وقتی از ناشری پرسیدم نمایشگاه چطور بود؟ با ناراحتی که ناشی از عدم استقبال از نمایشگاه بود گفت: «چه می‌‌توان گفت؟ تراکنش و فروش من در طول این شش روز 400هزار تومان بوده است. خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.» همچنین یکی دیگر از ناشران برگه‌ای رو کرد که در آن فروش کتاب‌هایش را نوشته بود و جدا از اعداد و ارقام ناچیز باید این نکته را نیز گفت که یک برگه هنوز پر نشده بود.

باز هم امیدوار بودم تا با ناشری که از این نمایشگاه راضی بوده است روبرو شوم، در ادامه مشاهده غرفه‌هابه یک ناشر شهرستانی رسیدم و وقتی از وی در مورد نمایشگاه پرسیدم گفت: «فقط همین را بگویم که هزینه رفت و آمد و آوردن کتاب‌هایم را تامین نکرده‌ام و اصلا امیدوار کننده نیست.»
*تقریظات رهبری بخش جالب توجه نمایشگاه پنجم

پنجمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس علاوه بر بخش ناشران یک بخش جنبی موسوم به بین‌الملل نیز داشت که مهم‌ترین و جذاب‌ترین بخش نمایشگاه بود. در این بخش آثار هنری حوزه دفاع مقدس در کنار بخش تقریظات رهبری بر کتاب‌های دفاع مقدس بازدیدی دلچسب برای بازدید کننده ایجاد کرده بود. تصویر کلیه کتاب‌هایی که رهبری بر آن تقریظ نوشته‌اند بعلاوه تصویر دست‌نوشته ایشان، مخاطبان را با این کتاب‌ها آشنا می‌کند و می‌تواند عاملی برای فروش آنها شود. همچنین در این سالن رونمایی از آثار نویسندگان در کنار نشست‌های تخصصی در حوزه دفاع مقدس و نشر برگزار می‌شد که فرصتی برای علاقه‌مندان به این مباحث را فراهم کرده بود تا بتوانند در آرامش به این مسائل بپردازند.
بلندگویی در این اثنا که شاید همان رادیوی نمایشگاه بود اعلام کرد نشستی با حضور دو نویسنده که رهبری بر کتابشان تقریظ نوشته‌اند، تا ساعتی دیگر برگزار می‌شود ولی علاوه بر اینکه صدای این بلندگو نامفهوم بود کسی نیز از محل این برنامه اطلاع درستی نداشت و هر کس آدرسی می‌داد. دو غرفه نیز که در محوطه به عنوان غرفه اطلاع رسانی در نظر گرفته شده بود، هیچ متصدی در آنها وجود نداشت که مراجعان را راهنمایی کند. از دیگر نکاتی که شاید چهره نمایشگاه را کمی مخدوش کرده بود عدم حضور برخی غرفه‌داران در محل غرفه‌هایشان بود و همین موجب شده تا این ذهنیت را به ذهن متبادر کند که با یک نمایشگاه محلی به جای ملی روبرو هستیم.

با تمام این موارد اما نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس فضایی است که می‌تواند موجب شود تا فرصت تعامل میان ناشران، نویسندگان و مخاطبان حوزه دفاع مقدس ایجاد شود و برگزاری نمایشگاه را فرصتی پنداشت برای گسترش و ترویج فرهنگ و ایثار و شهادت دانست و باید تمام دستگاه‌های متولی (رسانه ملی، شهرداری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) حمایت از این نمایشگاه را وجه همت خود قرار دهند تا فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه جاری و گسترش یابد.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها