امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۲۰:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116105
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۲۸
تعداد بازدید: 20
«محمد خیر عکام»، پژوهشگر حقوق بین الملل سوری در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق تصریح کرد: تصویب قطعنامه‌ای بین المللی ...

«محمد خیر عکام»، پژوهشگر حقوق بین الملل سوری در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق تصریح کرد: تصویب قطعنامه‌ای بین المللی در خصوص بازخواست و مجازات کشورهای حامی تروریسم و فراهم کننده زمینه اعزام آنها به سوریه و عراق موضوعی مورد توافق و اجماع بین المللی است، چون هم اکنون همه دنیا از خطر تروریسم آگاه هستند و برای مبارزه با آن با یکدیگر متحد شده‌اند.

عکام تاکید کرد: قوانین و معاهدات بین المللی بر لزوم مجازات کشورهایی که دست‌اشان به حمایت از تروریسم آلوده است، تاکید می‌کنند، به ویژه کشورهایی که موجبات ارسال تروریست‌ها به سوریه و عراق را از کشورهای همجوار مانند ترکیه و اردن و لبنان فراهم کردند.

تصویب قطعنامه‌ای علیه کشورهای حامی تروریسم، این کشورها را وامی‌دارد تا دست‌کم از این پس در برابر حمایت‌هایشان از گروه‌های تروریستی به جامعه جهانی پاسخگو و مسئول این اقدامات خود باشند و به همین دلیل است که هم اکنون شاهد اختلاف دیدگاه آمریکا و ترکیه در قضیه حمایت از داعش در عراق و سوریه هستیم.

اگرچه عکام تاکید کرد که دولت و مردم و ارتش سوریه نیازمند چنین قطعنامه‌ای نیستند، چون قطعنامه‌های پیشین میزان الزام‌آور بودن و لازم الاجرا بودن آنها در قبال کشورهای حامی تروریسم را به اثبات رساند و دلیل این مدعا قطعنامه 1373 شورای امنیت سازمان ملل است که در سال 2001 تصویب شد، اما تاکنون هیچ‌گاه به اجرا گذاشته نشده است.

وی در خصوص تشکیل ائتلاف بین المللی ضد داعش به رهبری آمریکا گفت: آمریکا و هم پیمانانش از جمله شیوخ عرب حوزه خلیج فارس هم اکنون نیازمند چنین ائتلاف و اقداماتی هستند تا اینگونه جلوه دهند که ارتباطی با تروریسم ندارند و حتی در راه مبارزه با آن گام بر می‌دارند.

این استاد حقوق بین الملل سوری ادامه داد:‌ ائتلاف بین المللی مبارزه با تروریسم باید در تمام منطقه به مبارزه با گروه‌های تروریستی اقدام کند و مبارزه‌اش تمام گروه‌های تروریستی و نه فقط «داعش» را در برگیرد، در حالی‌که هم اکنون مشاهده می‌شود، حملات این ائتلاف برخی مناطق و برخی گروه‌های تروریستی را در برمی‌گیرد.

عکام بر این باور است که این حملات تلاش دارند، بار دیگر پایه‌های حضور و حاکمیت و سیطره آمریکا در منطقه را تحکیم کنند تا بیش از پیش ملل منطقه را به بند بکشد و مانع نفوذ ایرانی‌ها و روس‌ها در آن شود،‌ به همین دلیل چنین ائتلاف‌هایی بر اساس خواست و اراده آمریکایی‌ها تشکیل می‌شود تا به منافع واشنگتن خدمت کند.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها