امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۱۶:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116128
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۳۶
تعداد بازدید: 21
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، وبگاه خبری بیزینس اینسایدر در گزارشی نوشت؛ درحالیکه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 به ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، وبگاه خبری بیزینس اینسایدر در گزارشی نوشت؛ درحالیکه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 به مهلت پایانی خود یعنی 24 نوامبر نزدیک می‌شود تجار و بازرگانان جهان بی صبرانه منتظر تعامل دوباره با یکی از اقتصادهای بزرگ جهان هستند.

حتی با وجود تحریمها، ایران بیست و یکمین اقتصاد بزرگ جهان طی دو سال گذشته بوده است. این کشور سرشار از منابع گاز طبیعی است و به طور فزاینده در تواناییهای تولیدی توسعه یافته است.

وندی شرمن مذاکره کننده ارشد آمریکا هفته گذشته در مصاحبه‌ای گفت: به محض اینکه ما تحریمهای اصلی را به حالت تعلیق درآوریم جهان به سمت ایران سرازیر خواهد شد. 

بیزینس اینسایدر در ادامه می‌نویسد: ایران دومین ذخایر بزرگ گاز جهان، سومین ذخایر نفت و ذخایر کمیاب زمین را در اختیار دارد اما بازار 77 میلیون نفری این کشور به لطف تحریمهای سازمان ملل، آمریکا و اتحادیه اروپا قفل شده است.

براساس این گزارش، در حالیکه لغو تحریمهای سازمان ملل و اتحادیه اروپا علیه ایران کمی ساده‌تر به نظر می‌رسد تحریمهای آمریکا کمی پیچیده تر و از لحاظ سیاسی حساستر است و برای لغو آنها نیاز به کمک کنگره است که سیاست خصمانه تری نسبت به ایران دارد.

«کن لوئیس» سفیر سابق کانادا در امارات هفته گذشته در یک کنفرانس در واشنگتن گفت: من فرصتهای بیشماری را برای شرکتهای آمریکایی در ایران متصور هستم اما شرکتهای اروپایی اکنون گوی سبقت را از آنها ربوده‌اند.

لوئیس اقتصاد ایران را از لحاظ سرمایه انسانی و منابع با اقتصاد کانادا مقایسه می‌کند.

در این کنفرانس همچنین تاکید شد که تجار و شرکتهای اروپایی از چند وقت پیش در حال برقراری ارتباط تجاری و احیای روابط اقتصادی خود با ایران هستند. این درحالیست که کنگره آمریکا به طور سنتی مایل به اعمال و حفظ تحریمها علیه ایران است و حتی در صورت حل و فصل موضوع هسته‌ای ممکن است به خاطر مسائل دیگر نظیر حقوق بشر این تحریمها را حفظ کند. 

«بیژن خواجه پور» تحلیلگر استراتژیک و سرمایه گذار می‌گوید که ایران فقط منبع مواد خام نیست و تاکید می‌کند که تحریمها اقتصاد این کشور را به سمت توسعه ظرفیتهای داخلی تولید سوق داده است. ما به دنبال بازاری هستیم که در حال تبدیل شدن به یک اقتصاد صنعتی و به دنبال ارتباط با اقتصاد جهان است و می‌توان گفت که تنها حلقه گمشده آن تکنولوژی و صنعت غربی است.

«کریستوفر شرودر» دیگر تحلیلگر اقتصادی می‌گوید که ایران یک کشور بالقوه از لحاظ تجارت الکترونیک، اینترنتی و تکنولوژیک است و دو سوم جمعیت این کشور زیر 35 سال است و بیشترین ضریب نفوذ اینترنت در منطقه را در اختیار دارد. سهم فارغ التحصیلان این کشور در رشته مهندسی بسیار بالاست و تولید سرانه ایران نیز از هند بیشتر است.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها