امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۵:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116136
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۵۳
تعداد بازدید: 82
علی سعیدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به اینکه در کنار صندوق‌های زمین و ساختمان و پروژه صندوق‌های

علی سعیدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به اینکه در کنار صندوق‌های زمین و ساختمان و پروژه صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری نوآورانه راه‌اندازی خواهند شد، اظهار داشت: این صندوق‌ها همانند دیگر ابزارهای راه‌اندازی شد، برای تأمین مالی بخش واقعی اقتصاد در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: گروهی از شرکت‌ها و نهادها نیز برای راه‌اندازی صندوق‌های نوآورانه که در دانشگاه‌ها و مراکز علمی تجمع ایده‌ها وجود دارد، اعلام آمادگی کردند، تا این امکان ایجاد شود تا ایده‌ها تا حدی تجاری‌سازی و اولویت‌بندی آماده شود.

عضو هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه نهادهای مالی سرمایه‌گذاری با استفاده از منابع این صندوق ایده‌ها را از حالت خام خارج و به تجاری‌سازی نزدیک می‌کنند، تصریح کرد: این امکان وجود دارد که پس از آماده‌سازی ایده‌ها، تجاری‌سازی شده و روی آن سرمایه‌گذاری شود.

وی گفت: نوآوران و صاحبان ایده دو انتخاب دارند، ابتدا اینکه از طریق بازار دارایی‌های فکری فرابورس ایده خود را یا به صورت تمام و یا به صورت مشارکتی با سرمایه‌گذاران قرارداد ببندند و یا اینکه از طریق صندوق‌های نوآورانه ایده‌های خود را به سمت تجاری‌سازی سوق دهند.

سعیدی در جزئیات بیشتر صندوق‌های نوآورانه، گفت: زمانی که ایده به تولید انبوه می‌رسد، می‌توان آن را از طریق بازار فرابورس و یا بورس بهادار تهران پذیرش کنند و در مرحله عرضه سهام قرار دهند.

وی گفت: بسیاری از سرمایه‌گذاران به ایده‌ها دسترسی ندارند و به همین منظور صندوق‌های نوآورانه با استقرار در مراکز علمی از سازمان بورس اوراق بهادار مجوز گرفته و راه‌اندازی خواهد شد.

* امکان استفاده بخش‌های نیروگاهی، صنایع بالادستی، پائین‌دستی، پتروشیمی، نفت، گاز و معادن از صندوق‌های پروژه

معاون نهادهای مالی سازمان بورس با تاکید بر اینکه صندوق‌های پروژه به بخش زمین و ساختمان محدود نخواهد شد، گفت: دیگر بخش‌ها از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، معادن و نیروگاه‌ها نیز از این امکان بهره‌مند خواهند بود.

وی با اشاره به اینکه برای راه‌اندازی صندوق‌های پتروشیمی و صنایع مرتبط با شرکت ملی صنایع پتروشیمی مذاکراتی انجام شده است، گفت: یک سری از پروژه‌ها برای استفاده از تأمین مالی صندوق‌های ساختمان به شرکت‌های تأمین سرمایه و مشاور سرمایه‌گذاری مراجعه کردند و این نهادهای مالی در حال انتخاب و شناسایی پروژه‌های کم‌ریسک‌تر و قابلیت سوداوری بیشتر هستند.

وی گفت: قطعا سازمان بورس با توجه به اینکه صندوق‌ها از منابع و پس‌اندازهای خرد مردم تأمین منابع خواهند شد، حساسیت‌های بیشتری به خرج می‌دهند و این اطمینان حاصر شود که پروژه حتما تا مراحل پایانی پیش خواهد رفت و ریسک‌های مترتب بر آن کمتر است.

* بررسی راه‌اندازی صندوق برای نوسازی بافت‌های فرسوده شهری

سعیدی همچنین از دستورکار سازمان بورس برای راه‌اندازی صندوق‌هایی برای تأمین مالی نوسازی بافت‌های شهری خبر داد و افزود: این صندوق هم در مراحل اولیه بررسی قرار دارد.

وی در پایان تاکید کرد: با توجه به حجم گسترده فعالیت‌ها امیدواریم در سال‌های پیش‌رو بتوانیم پروژه‌های مختلفی در صنایع را تأمین مالی کنیم و سهم بیشتری از تامین مالی در اقتصاد را داشته باشیم.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها