امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۱:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116143
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۰۰
تعداد بازدید: 52
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از درخواست برخی از کشورهای اروپایی برای واردات ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از درخواست برخی از کشورهای اروپایی برای واردات گاز از ایران خبر داده است.

در همین رابطه اخیرا یک منبع آگاه در کمیسیون اروپا در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز اعلام کرده است: « ایران یکی از مهمترین گزینه‌های ما برای میان مدت است که باعث کاهش وابستگی ما به منابع گازی روسیه می‌شود. گاز ایران می‌تواند خیلی راحت به اروپا برسد و از لحاظ سیاسی نیز روابط تهران و غرب به روشنی دگرگون شده است.»

به گزارش فارس روسیه اکنون بزرگترین منبع گاز طبیعی اروپاست، که یک سوم نیاز گازی سالانه اروپا را به ارزش 80 میلیارد دلار تامین می‌کند.

اتحادیه اروپا تحریم‌هایی به خاطر بحران اکراین بر مسکو اعمال کرده است، که این مساله موجب افزایش نیاز آن به تامین گاز از جایی دیگر می‌شود.

ایران دومین منابع گازی جهان را بعد از روسیه دارد. با توجه به مذاکرات هسته‌ای تهران و غرب برای رسیدن به توافق در مورد برنامه هسته‌ای تهران، این کشور می‌تواند، جایگزین خوبی برای روسیه باشد.

در همین رابطه یک مقام مسئول در اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با خبرگزاری الجزیره اعلام کرده است: « پتانسیل بالای تولید گاز، اصلاحات پیش رو در بخش انرژی، و عادی سازی روابط با غرب همگی موجب می‌شوند که ایران جایگزین قابل اعتنایی برای روسیه باشد.»

سرمایه گذاران اروپایی، و نیز کمیسیون اروپا، از گزینه ارزان تر و از لحاظ سیاسی کم دردسرتر واردات گاز ایران از طریق توسعه خط لوله ترکیه که همین الان هم وجود دارد یا در حال توسعه است، بیشتر استقبال می‌کنند.

مطالعات امکان سنجی مستقل نشان می دهند که اگر تحریم ها کاهش یابند و سرمایه گذاری ها به زودی شروع شود، ایران تا اوایل دهه 2020 می تواند سالانه 10 تا 20 میلیارد متر مکعب گاز را به ترکیه و اروپا صادر کند.

این گزارش اضافه می‌کند، هم اکنون برخی از کشورهای اتحادیه اروپا و برخی از اعضای گروه 5+1 خواستار واردات گاز از ایران هستند، اما در شرایط فعلی و به دلیل تحریم های وضع شده نمی‌توانند گاز مورد نیاز خود را از ایران وارد کنند.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها