امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۶:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116146
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۰۰
تعداد بازدید: 95
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، رسانه‌های انگلیسی روز جمعه از ارتباط سرویس امنیت داخلی بریتانیا (ام‌آی5) ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، رسانه‌های انگلیسی روز جمعه از ارتباط سرویس امنیت داخلی بریتانیا (ام‌آی5) با یکی از زندانیان

سابق گوانتانامو که در سال‌های اخیر به گروه‌های مسلح فعال در سوریه پیوسته بود، پرده برداشتند.
هفته گذشته رسانه‌های انگلیسی اعلام کردند که «معظم بیگ» که به فعالیت‌های تروریستی متهم شده بود، به طور ناگهانی و پس از آن که پلیس پرونده‌ای اطلاعاتی دریافت کرده، از اتهامات تبرئه شده است.
حالا روزنامه گاردین طی گزارشی خبر داده است که این اقدام پس از آن صورت گرفته است که ام‌آی5 با ارائه اسنادی به پلیس، به روابط فشرده این سازمان با معظم بیگ پیش و پس از سفر وی به سوریه، اذعان کرده است.
این اسناد شامل متن دقایقی از جلسات افسران ام‌آی5 و وکیل بیگ با وی بوده است. وی در این ملاقات‌ها پیش از سفر به سوریه برنامه خود برای پیوستن به مخالفان مسلح دولت این کشور را تشریح کرده است.
در پی انتقال این اسناد به بازپرس پرونده بوده است که وی دفاعیه بیگ را تائید و وی را از اتهامات مبرا اعلام کرده است. به گفته بازپرس، وی همواره تأکید داشته است که همکاری نزدیکی با ام‌آی‌5 داشته و آژانس اطلاعاتی بریتانیا نیز به وی اطمینان داده بوده که هرگز به دلیل حضور در سوریه، مورد بازخواست و تعقیب قانون قرار نمی‌گیرد.
به گفته وکیل بیگ، این دیدارها در سال جاری و در یکی از جلسات استماع دادگاه صورت گرفته است. افسران ام‌آی‌5 در آن جلسه تلاش کرده‌اند تا بیگ را به قید وثیقه آغاز کنند، اما در این کار ناموفق بوده‌اند.
روز چهارشنبه بود که بازپرس پرونده به قاضی دادگاه اعلام کرد که «اخیرا اطلاعات جدیدی دریافت» کرده‌اند، که بر اساس آن‌ها هیچ موردی علیه بیگ وجود ندارد.
پس از آن بود که قاضی دادگاه جنایی مرکزی انگلیس و ولز (اولد بیلی) بیگ را از تمامی هفت اتهام مرتبط با اقدامات تروریستی مبرا اعلام کرد و وی ساعاتی بعد از زندان امنیتی «بلمارش» واقع در جنوب لندن آزاد شد.
به نوشته گاردین، مسئولان دادگاه و بازپرس پرونده از این که آژانس امنیتی بریتانیا از ابتدا این اطلاعات را در اختیار آن‌ها قرار نداده، خشمگین هستند. به گفته آن‌ها، در صورتی که این مدارک زودتر ارائه می‌شد، بیگ از ابتدا بازداشت نمی‌شد و مجبور نبود که هفت ماه را در حبس بگذراند.
گاردین همچنین گزارش داده است که بیگ در حال بررسی شکایت از آژانس امنیتی انگلیس است. وی طی سه سالی که بدون اعلام اتهام در زندان‌های بگرام و گوانتانامو محبوس بوده، به واسطه شکنجه‌های صورت‌گرفته دچار بیماری استرس پس از حادثه شده است. نزدیکان به وی می‌گویند که این اختلالات پس از حبس در زندان بلمارش تشدید شده است.
به نوشته گاردین، بیگ از مارس 2011 به بعد که بحران در سوریه آغاز شد، چند مرتبه به این کشور سفر کرده است. وی آخرین بار در دسامبر 2012 به سوریه رفته است.
بیگ پس از بازداشت، در جریان بازجویی‌ها تأکید کرده است که با ام‌آی‌5 در ارتباط بوده و آن‌ها به طور کامل از فعالیت‌های وی در سوریه مطلع‌ بوده‌اند. به گفته وی، ارتباط او با ام‌آی‌5 در سال 2012 و پس از آن آغاز شده است که وی از برخی فعالیت‌های آژانس امنیتی بریتانیا در جاسوسی از افرادی که به سوریه سفر می‌کنند، پرده برداشته است.
چند ماه پس از این افشاگری‌ها بود که او طی پستی در یک وبلاگ مدعی شد که یک افسر ام‌آی‌5 با او تماس گرفته و گفته است «می‌خواهد با من در مورد نظراتم در مورد اوضاع سوریه»، گفت‌وگو کند.
بیگ در این رابطه گفته است که به نماینده ام‌آی‌5 اعلام کرده است که در حال تحقیقات در رابطه با نقش احتمالی آمریکا و انگلیس در تعقیب برخی افراد فعال در سوریه است. وی همچنین گفته است: «آن‌ها بعد از مشورت با وکلایشان تماس گرفتند و گفتند که منظور من را متوجه شده‌اند و با این حال هنوز می‌خواهند مرا ملاقات کنند. من با ملاقات موافقت کردم و در هتلی در شرق لندن با آن‌ها دیدار کردم. هم وکیل من و هم وکلای آم‌آی5 در آن جلسه حضور داشتند.»
به گفته بیگ، نمایندگان لندن در آن نشست از احتمال بازگشت تروریست‌ها از سوریه به انگلیس ابراز نگرانی‌ کرده‌اند. اما بیگ به آن‌ها اعلام کرده است که با توجه به آنکه سیاست خارجی لندن به نفع مخالفان مسلح فعال در سوریه است، انگلیس آسیبی از جناح آن‌ها نمی‌بیند و نباید در این رابطه نگران باشد.
در طول بیش از سه سالی که از بحران سوریه می گذرد، انگلیس اصلی‌ترین حامی مخالفان مسلح بوده و در این مدت چند دور نشست حامیان مخالفان را میزبانی کرده است. با این حال وزارت کشور بریتانیا با اعلام نگرانی از بازگشت احتمالی تروریست‌های تبعه انگلیس به این کشور، اقداماتی از جمله لغو تابعیت و بازداشت‌های گسترده سلفی‌ها در انگلیس را در دستور کار قرار داده است.
انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها