امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۲:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116176
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
بهرام بیرانوند امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بروجرد با اشاره به تغییر نکردن مواضع غرب در نشست‌های ایران و 1+5 گفت: یکی از شرایط اصولی برای ...

بهرام بیرانوند امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بروجرد با اشاره به تغییر نکردن مواضع غرب در نشست‌های ایران و 1+5 گفت: یکی از شرایط اصولی برای پیوستن یک کشور به باشگاه هشت کشور صنعتی دنیا، داشتن نیروگاه هسته‌ای و یک چرخه کامل تهیه سوخت هسته‌ای است.

وی اظهار کرد: غربی‌ها می‌خواهند مانع تحقق این مهم در کشور ایران شده و نیز جلوی توان تکنولوژی صنعت هسته‌ای را در دیگر بخش‌ها بگیرند. حال آنکه این صنعت می‌تواند در بخش‌های مختلف نظیر خودروسازی، هواپیماسازی، کشاورزی و... خدمات عمده و شایانی را ارائه دهد.

بیرانوند تاکید کرد: غرب به سرکردگی آمریکا می‌خواهد جلوی پیشرفت رو به رشد کشور ایران را گرفته و این ملت را همیشه وابسته به خود نگه دارند، در حالی که شأن و جایگاه مردم ایران به عنوان ملتی تاریخی و تمدن‌ساز حرکت روبه جلو، پیشرفت و آبادانی هرچه بیشتر است.

وی تلاش سیاستمداران آمریکایی برای ایجاد محدودیت در تعداد دستگاه‌ها و نسل سانتریفیوژ و درصد غنی‌سازی را نشان از استکبار و قلدری آنها در عرصه بین‌الملل عنوان کرد.

نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: حال آنکه معاهدات بین‌المللی نظیر NPT این حق را برای همه کشورها قائل شده است که در حد نیاز فعلی و آتی به غنی‌سازی اورانیوم و چرخه کامل سوخت هسته‌ای از قبیل استخراج معادن، تبدیل گاز، غنی‌سازی در سطح 3.5 ، 5 و 20 درصد و یا سطوح مورد نیاز بالاتر البته غیر از مصارف نظامی می‌کند.

بیرانوند عنوان کرد: آمریکایی‌ها با نقض قوانین و معاهدات بین‌المللی در این باره به دنبال سلب این حق مسلم از جمهوری اسلامی ایران هستند، حال آنکه مردم و مسئولان نظام این ظلم آشکار را نمی‌پذیرند. یقینا تیم مذاکره‌کننده کشور ایران نیز به نماینگی از همه ملت، تحت هیچ شرایطی از منافع ملی کوتاه نمی‌آید، چراکه این کار به معنای توبیخ ما توسط نسل‌های آینده است.

این مسئول با اشاره به اینکه غربی‌ها به دنبال محدود کردن ایران در نسل‌های سانتریفیوژ هستند، گفت: نسل یک سانتریفیوژها قطر و ارتفاع محدودی داشته و بازده بسیار کمی دارند، حال آنکه نسل‌های بالاتر با میزان انرژی محدود می‌توانند ده‌ها برابر سانتریفیوژهای نسل یک، اورانیوم غنی‌سازی کنند.

بیرانوند با اشاره به اینکه آنها همچنین به دنبال محدود کردن ایران در تعداد سانتریفیوژها هستند، افزود: در حال حاضر نیاز عملی برای تامین سوخت نیروگاه بوشهر به عنوان نیروگاه تولید الکتریسیته، 90 هزار سو اورانیوم است که برای این منظور 160 هزار دستگاه سانتریفیوژ نسل یک نیاز است.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از اهداف غرب محدود کردن میزان غنی‌سازی اورانیوم است که جمهوری اسلامی ایران هیچ‌کدام از این محدودیت‌ها را به دلیل غیر قانونی بودن، نقض حاکمیت و ایجاد محدودیت در رفاه جامعه نمی‌پذیرد.

انتهای پیام/2304/گ30/ژ1001

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها