امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۰۷:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116178
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کاشان، مسعود سلطانی‌فر صبح امروز در آیین سنتی مذهبی قالیشویان در مشهد اردهال این شهرستان حق‌طلبی،

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کاشان، مسعود سلطانی‌فر صبح امروز در آیین سنتی مذهبی قالیشویان در مشهد اردهال این شهرستان حق‌طلبی، ظلم‌ستیزی و آزاداندیشی را از ویژگی‌های ایرانیان در طول تاریخ عنوان کرد.

وی افزود: پس از ظهور اسلام در تمام مراحل تاریخی و نهضت‌هایی که توسط ائمه(ع) در دنیا برای ظلم‌ستیزی انجام گرفته ایرانیان همواره حامی و پشتیبان آنها بوده‌اند.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: گرچه ورود اسلام به ایران با جنگ و لشکرکشی صورت گرفت ولی نشر آن از ایران به شرق با ادب، فرهنگ، تجارت، هنر و ارتباطات اخلاقی و آزاداندیشی ایرانیان صورت گرفته است.

وی از ایرانیان به عنوان حامیان راستین اهل بیت(ع) در طول تاریخ نام برد و گفت: امروز میراث گرانبهای بزرگان اسلام و پیامبر اکرم(ص) را با همه توان و بضاعت خود پاس می‌داریم.

سلطانی‌فر تأکید کرد: در عرصه‌های جهانی و در مناسبات بین‌المللی و فرهنگی همواره تصویر ایران تصویر روشنی از ارزش‌های اخلاقی، دینی، اعتقادی و انسانی بوده است.

وی با اشاره به روند ثبت جهانی شدن مراسم قالیشویان در یونسکو بیان کرد: بر خود وظیفه دانستیم به منظور برپایی شکوهمند این آیین ارزشمند و تاریخی در داخل کشور و معرفی آن در خارج از مرزها، این اثر را به ثبت جهانی برسانیم تا شکوه و عظمت مردم ولایت‌مدار ایران در حمایت از خاندان ولایت به دنیا معرفی شود.

به گفته وی، از سال‌های گذشته نسبت به جمع‌آوری اسناد، مدارک و تمام ملزومات لازم برای ثبت جهانی این میراث فرهنگی معنوی همت گمارده شد و امروز خرسندیم که این مراسم مذهبی و ارزشی قالیشویان اردهال به عنوان میراث جهانی در سازمان علمی و فرهنگی یونسکو ثبت گردیده است.

این آیین به عنوان مهم‌ترین آیین ارزشی و اعتقادی مردم ولایت‌مدار منطقه کاشان در همه رسانه‌های دنیا معرفی می‌شود و انتظار می‌‌رود در سال‌های آینده پذیرای گردشگران و مسلمانان تمام دنیا شود.

انتهای پیام/2406/ر30/آ3004

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها