امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۰۳:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116194
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۵
تعداد بازدید: 64
حجت‌الاسلام محمد حسین محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; درباره مبارزه با فساد گفت: انواع فساد شامل فساد اقتصادی، ...

حجت‌الاسلام محمد حسین محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; درباره مبارزه با فساد گفت: انواع فساد شامل فساد اقتصادی، فساد سیاسی، فساد اخلاقی، فساد اجتماعی، فساد اعتقادی و فساد اداری می‌شود.

وی افزود: البته در بسیاری از مواقع این موارد به صورت ترکیبی مشاهده می شود. به طور مثال وقتی شاهد فساد اقتصادی هستیم، به طور هم زمان فساد اخلاقی یا سیاسی هم بروز کرده است.

این کارشناس مذهبی و حقوقی افزود: بر اساس تعاریف و دسته بندی های انجام شده برای فساد، مصادیق رایجی را در جامعه برای این مقوله برمی‌شمارند که شامل اختلاس، رشاء (رشوه دادن) و ارتشاء (رشوه گرفتن)، رانت خواری، حزب گرایی، فامیل سالاری، انحراف فکری و اعتقادی، جنگ با خدا و رسول (ص) مانند ربا، نفاق اعتقادی و رفتاری، روابط نامشروع جنسی، اعتیاد به مواد مخدّر، روابط ناسالم اداری و غیره می‌شود.

وی اضافه کرد: حتی در قرآن هم بارها به انواع فساد با کلمات مستقیم و ریشه‌های فساد اشاره شده و درباره مبارزه و مقابله با آن راهکار ارائه شده‌است.

به عنوان مثال در سوره مائده در آیات 32و 33 به صراحت به کلمه فساد اشاره شده در آیات «أَنَّهُ مَنْ قَتَلَ نَفْساً بِغَیْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسادٍ فِی الْأَرْضِ» (مائده آیه 32) یا «الَّذینَ یُحارِبُونَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ یَسْعَوْنَ فِی الْأَرْضِ فَساداً» (مائده آیه 33)

محمدی اظهار داشت: همچنین عواملی مانند عدم وجود کنترل درونی و بیرونی، احساس بی‌نیازی، احساس عدم بازخواست، عدم وجود ضمانت‌های اجرایی لازم و توجیهات ذهنی بی اساس و عذرتراشی های جاهلانه می‌تواند در ایجاد فساد اثرگذار باشد.

وی در خاتمه با بیان راهکارهایی برای مبارزه با فساد گفت: در کنار موعظه وضع قوانین لازم، ایجاد، توسعه و بهینه سازی سیستم ها و کادرسازی مناسب از جمله راهکارهایی برای مبارزه با فساد به حساب می‌آید.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها