امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۶:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116198
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۵
تعداد بازدید: 17
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از رشت، با شدت بارندگی هوای گیلان از شب گذشته که همچنان در حال بارش است، هوای گیلان به استقبال زمستان ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از رشت، با شدت بارندگی هوای گیلان از شب گذشته که همچنان در حال بارش است، هوای گیلان به استقبال زمستان زودرس رفت و شهروندان شوفاژها و بخاری‌ها را روشن کردند و لباس‌های زمستانی به تن کردند. 

صداقت هواشناسی گیلان در افزایش بارندگی‌ها

مدیرکل هواشناسی گیلان، کاهش دما، وزش باد و بارندگی این استان از شب گذشته را پیش‌بینی کرده بود و گفت: رشت و غرب گیلان تحت تاثیر سامانه بارشی است و احتمال وقوع خسارت وجود دارد.

بهمن کمانگر با بیان اینکه شنبه هفته آینده از شدت فشارها کاسته می‌شود، افزود: از روز یکشنبه یک جبهه هوای سرد وارد استان می‌شود و تا پایان هفته آینده ادامه دارد. 

وی از احتمال آبگرفتگی و سیل در گیلان خبر داد و ادامه داد: سرعت وزش باد 56 کیلومتر در ساعت پیش‌بینی می‌شود اگر چه به صورت مقطعی است.

مدیر کل هواشناسی گیلان با بیان اینکه میزان بارندگی در فروردین و شهریور ماه امسال 109 میلی‌متر بوده است، تصریح کرد: از ابتدای امسال تاکنون 146 میلی‌متر بارندگی در گیلان رخ داده در حالی که این میزان در بلندمدت سال‌های گذشته 408 میلی‌متر بوده است. 

وی دمای هوا گیلان در نیمه نخست امسال را 1.2 سانتی‌گراد نسبت به سال گذشته با افزایش عنوان کرد و گفت: امسال دمای هوا 28 درجه سیلی‌سیوس نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

کمانگر، دمای گیلان در سه هفته تابستان امسال را با افزایش 33 تا 37 سانتی‌گرادی ذکر کرد و یادآور شد: تیر ماه امسال دمای هوا از 29 درجه سانتی‌گراد کاهش پیدا نکرد. 

وی با اشاره به افزایش 38 ساعت روزهای آفتابی در گیلان خاطرنشان کرد: این افزایش دما در رشد برنج شالیزارهای استان تاثیرگذار بوده است.

مدیر کل هواشناسی گیلان با تاکید بر اینکه رژیم بارشی این استان تغییر کرده است، یادآور شد: از خرداد تا مرداد ماه امسال 70 درصد کاهش بارندگی داشتیم.

وی با بیان اینکه در مهر ماه سال گذشته 40 میلی‌متر باران باریده است، تصریح کرد: از ابتدای مهر ماه امسال تاکنون 74 میلی‌متر باران در گیلان باریده است.

کمانگر دمای هوای گیلان از مهر تا پایان دی ماه امسال را با افزایش نیم تا 1.5 درصدی پیش‌بینی کرد و گفت:  امسال 45 درصد افزایش دما در حوزه آبریز سد سفیدرود داریم.

کمانگر با بیان اینکه امسال پیش‌بینی می‌شود حوزه آبریز سد سفیدرود 45 درصد افزایش بارندگی داشته باشد، خاطرنشان کرد: بارندگی تا دی ماه امسال در گیلان طبیعی است. 

*ضرورت سرعت انتقال آب‌های سطحی شهرهای هنگام در زمان بارندگی

مدیرکل مدیریت بحران و حوادث غیر مترقبه استانداری گیلان نیز بر ضرورت انتقال روان‌آب سطحی شهرها هنگام بارندگی تاکید کرد.

افشین عزیزی با بیان اینکه لایروبی رودخانه پیربازار در انتقال آب سطحی شهر رشت تاثیرگذار است، از تصویب طرح جدید ایجاد مخازن خانگی به منظور کاهش اثرات سیل در شهرهای گیلان خبر داد.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گیلان نیز درباره وضعیت تامین سوخت این استان اظهار کرد: سوخت دوم واحدهای تولیدی گیلان تامین شده است.

فردین چراجی با بیان اینکه روزانه 500 هزار لیتر ذخیره‌سازی سوخت دوم نیروگاه سیکل ترکیبی پره‌سر در حال انجام است، افزود: سوخت دوم نانوایی‌های گیلان نیز تکمیل شده است.

وی با اشاره به اینکه هیچ محدودیتی در تامین سوخت کارخانه‌ها به ویژه سیمان دیلمان نداریم، گفت: نیروگاه سیکل ترکیبی رشت بیشتر سوخت خود را در تابستان امسال به دلیل قطع گاز مصرف کرده است. 

*هشدار آبگرفتگی گیلان

معاون امور عمرانی استاندار گیلان نیز آماده‌باش فرمانداران و بخشداران برای مقابله با سیل و آبگرفتگی احتمالی معابر را اعلام کرد.

حجت شعبان‌پور با اشاره به تعطیلی روز یکشنبه هفته آینده به دلیل فرا رسیدن عید سعید قربان، تصریح کرد: تمام هتل‌ها و مهمانسراهای گیلان از اکنون رزرو شده است.

وی با بیان اینکه شاهد ورود مهمانان بسیار به استان هستیم، خاطرنشان کرد: مدیران دستگاه‌ها باید در این زمینه تمهیدات لازم را بیندیشند.

معاون امور عمران استاندار گیلان نسبت به احتمال آبگرفتگی در معابر شهرهای مختلف استان هشدار داد. 

*تشکیل 50 گروه مدیریت بحران در گیلان

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان نیز از تشکیل 50 گروه بحران و حوادث غیر مترقبه در راه و شهرسازی گیلان خبر داد و گفت: 390 نفر در این گروه‌های بحران مستقر هستند.

شعبان‌علی خاوری با اشاره به فعالیت تعداد 9 راهدارخانه سیار در استان، اظهار کرد: 16 راهدارخانه در شهرستان‌های مختلف گیلان فعال است.

وی از افزایش مسیر گردنه‌های گیلان به میزان 353 کیلومتر خبر داد و تصریح کرد: ین افزایش به دلیل تحویل گرفتن گردنه حیران صورت گرفته است. 

*انجام 10 پروژه جمع‌آوری روان‌آب در 26 نقطه از شهر رشت

شهردار رشت نیز از انجام 10 پروژه جمع‌آوری روان‌آب در 26 نقطه از شهر رشت خبر داد و گفت: یک پروژه جمع‌اوری روان‌آب شهر رشت با پیشرفت فیزیکی 60 درصد باقی‌مانده است.

محمدابراهیم خلیلی، با بیان اینکه تجهیزات مقابله با وقوع حوادث احتمالی آماده شده است، گفت: افراد جایگزین در زمان بحران مشخص شدند.

وی با اشاره به اینکه پروژه جمع‌آوری آب‌های سطحی در نقاط بحرانی رشت اجرایی شده است، خاطرنشان کرد: 10 پروژه جمع‌آوری جدید آب‌های سطحی در رشت اجرا می‌شود.

شهردار رشت با اشاره به اینکه تابستان امسال رودخانه‌های زرجوب و گوهررود لایروبی شده است، یادآور شد: شبکه‌گذاری روان‌آب‌ها موجب افزایش آب رودخانه‌ها می‌شود. 

*صرفه‌جویی 10 درصدی تامین آب شالیزارهای گیلان

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای گیلان نیز با بیان اینکه از ابتدای امسال ذخیره آب سد سفیدرود یک‌میلیارد و 150 میلیون مترمکعب بود، گفت: ذخیره آب سد سفیدرود در این مدت هفت درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

محمدرضا مرتضی‌پور نیاز آبی استان را 2 میلیارد و 200 میلیون مترمکعب عنوان کرد و افزود: امسال 2 میلیارد مترمکعب آب برای اراضی شالیزاری تامین شد که 10 درصد صرفه‌جویی را در برداشته است.

وی با اشاره به اینکه امسال در گیلان یک‌هزار و 829 کیلومتر لایروبی انهار و رودخانه انجام شده است، تصریح کرد: امسال 400 سردهنه رودخانه‌های گیلان بازسازی شده است.

این مسئول با بیان اینکه امسال 100 میلیون مترمکعب کمتر از سال گذشته ذخیره آب داریم، خاطرنشان کرد: مرگ تدریجی رودخانه‌های استان را اعلام می‌کنیم و ناچار هستیم از آب سد سفیدرود در رودخانه‌ها رهاسازی کنیم.

وی با تصریح بر اینکه سال گذشته سال گذشته ورودی سد سفیدرود 3.5 مترمکعب در ثانیه بود، یادآور شد: امسال ورودی آب سد سفیدرود 1.5 مترمکعب در ثانیه است.

انتهای پیام/2300/ت40/ض1002

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها