امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۰۸:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116222
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۵
تعداد بازدید: 13
به گزارش خبرنگار بهداشت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ امیدوار رضایی در نشستی به مناسبت برگزاری سمینار نقشه راه سلامت ایران که در فرهنگستان ...

به گزارش خبرنگار بهداشت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ امیدوار رضایی در نشستی به مناسبت برگزاری سمینار نقشه راه سلامت ایران که در فرهنگستان علوم پزشکی تشکیل شد، گفت: در سال های اخیر اسناد متعددی داریم که عملا روی زمین مانده و اجرایی نشده و جالش اصلی در این زمینه آسیب‌شناسی دقیق است.

وی افزود: سیستمی که مجری است، نظارت هم می‌کند و این آسیب جدی است. وزارت بهداشت باید تصدی سیاست گذاری و نظارت را با هم انجام دهد، به همین دلیل نیاز است که نهاد مستقلی بی‌طرفانه در اجرای سیاست‌ها نظارت کند و گزارش را به دولت و مجلس ارائه دهد. این درحالی است که زحمت زیادی برای نوشتن افراد می‌شود، ابلاغ هم می‌شود اما در بدنه جاری نمی‌شود.

رضایی وجود فردگرایی و قدرت افراد را در سیستم مانع اجرای سیاست‌ها دانست و گفت:‌ قدرت افراد نسبت به سیستم قوانین و سازمان‌ها بیشتر است و مداخلات آنها زمینه آسیب‌پذیری اسناد را فراهم می‌‌کند.

معاون تنقیح قوانین مجلس گفت: به طوری که می‌بینیم مطالب در سیاست‌ها در کنار هم هماهنگ نیست، جایی می‌گوییم بیمه سلامت و در جای دیگر سلامت همه جانبه، بیمه درمان به همین دلیل تصدی‌گری‌ها و نظارت‌ها متفاوت می‌شود و در نتیجه اینقدر نفوذ افراد بر اصول، ضوابط، منطق بیشتر می‌شود که مانند استخوان لای زخم باقی می‌ماند.

رضایی گفت: جایگاه فرهنگستان علوم پزشکی می‌تواند به وزارت بهداشت و سایر ارگان‌ها کمک کند و بسترسازی برای اجرای نقشه فراهم شود تا دوباره‌کاری نشود و اسناد و کتابخانه‌ها باقی نماند.

وی با طرح این سؤال که چرا وزارت بهداشت نمی‌تواند تولیت و ارزیابی مناسبی کند، گفت:‌ بسیاری از دستگاه‌ها از نگاه وزارت بهداشت دور است و فقط این وزارتخانه می‌تواند در حوزه وزارت بهداشت نظارت کند که آن هم ناقص است. از طرفی وزیر بهداشت در هیأت دولت فقط یک رأی دارد، درحالی که اختیار و تولیت نظام سلامت را به او داده‌ایم اما ضمانت اجرایی ندارد.

رضایی افزود: وزارت صنعت، کشاورزی، ترافیک، صدا و سیما و ... ضد سلامت رفتار می‌کنند و وزیر بهداشت چه می تواند بکند، باید واقعیت‌ها را روی میز بیاوریم و راهکار ارائه دهیم.

معاون تنقیح قوانین مجلس گفت:‌ از طرفی برای سلامت هزینه‌تراشی می‌شود و نظام سلامت آن را می‌پردازد، بحث تصدی‌گری نیز اهمیت دارد، از طرفی صدها قانون و دستورالعمل وجود دارد که یکپارچه باید شوند.

این نماینده مجلس ادامه داد: پژوهش، آموزش و بهداشت و درمان نیز همراستا نیستند و بخشینگی وجود دارد.

رضایی گفت:‌بسیاری از تصمیمات مجلس، صحبت‌های افراد، هنرمندان و صدا و سیما مانند پرونده اختلاس 7 هزار میلیاردی که در جامعه مطرح شد، به سلامت روان جامعه اسید می‌زند و چه کسی باید از آن دفاع کند.

وی گفت: کسانی که با کلام و عمل خود به سلامت ضربه می‌زنند را چه کسی می‌تواند باز دارد و چتر ایمنی سلامت باید کجا باز شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها