امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۰:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116246
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۵
تعداد بازدید: 22
«استانسلاف پریتچین»، پژوهشگر انستیتوی شرق‌شناسی آکادمی علوم روسیه در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه،

«استانسلاف پریتچین»، پژوهشگر انستیتوی شرق‌شناسی آکادمی علوم روسیه در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، نشست سران کشورهای ساحلی خزر با توجه به شرایط ژئوپلیتیکی جهان را موفقیت‌آمیز عنوان کرد.

به اعتقاد این کارشناس روس، جدا از بحث امضای چند سند همکاری، مهمترین دستاورد این نشست، بیانیه سیاسی سران بود که زمینه برای تدوین مبانی و اصول اساسی همکاری و تقسیم این دریا را فراهم می‌کند.

وی گفت: در این سند، به تعهدات کشورهای ساحلی در خصوص حفظ فضای حسن همجواری و همکاری موثر در منطقه اشاره شده است.

رئیس جمهور روسیه با توجه به امضای این سند سیاسی اعلام کرد که در اجلاس آتی سران که در سال 2016 در قزاقستان برگزار خواهد شد، کنوانسیون وضعیت حقوقی خزر به امضا خواهد رسید. در این سال همچنین مانورهای گسترده پنج کشور ساحلی در رابطه با جلوگیری از وضعیت اضطراری صورت خواهند گرفت. بنابراین به نظر می‌رسد که در بحث وضعیت حقوقی خزر گام جدی برداشته خواهد شد.

پریتچین تاکید کرد: این بحث که روسیه با برگزاری موفقیت‌آمیز نشست آستاراخان ثابت کرد که تحت انزوای سیاسی قرار ندارد، نکته مهمی به نظر می‌رسد.

پیام دیگر مثبت این نشست تایید پنج کشور ساحلی در خصوص عدم حضور نیروهای مسلح غیرمنطقه‌ای در این حوزه می‌باشد. به اعتقاد ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، فضای بدون حضور نیروهای خارجی در حوزه خزر به صورت تاریخی وجود داشته و کشورهای ساحلی تمایلی به تغییر وضع در این رابطه ندارند.

پژوهشگر انستیتوی شرق‌شناسی آکادمی علوم روسیه در ادامه گفت: اعلام آمادگی کشورهای ساحلی برای همکاری در چارچوب موافقت‌نامه امنیتی دریای خزر که بتازگی لازم‌الاجرا شد، نکته مهمی به شمار می‌رود. بر این اساس میان نهادهای مرزبانی و مالیاتی کشورهای ساحلی باید یادداشت‌های همکاری تهیه شود. همچنین تمایل پنج کشور ساحلی به توسعه زیربنایی حمل و نقل و از جمله دهلیز شمال - جنوب که امکان اتصال کشورهای غرب و شمال غرب اروپا با آسیای جنوبی از طریق روسیه، حوزه خزر و ایران را فراهم می‌کند، نکته قابل توجهی به نظر می‌رسد.

وی با اشاره به اهمیت موضوع تحکیم زیربنایی حمل و نقل برای تقویت همکاری و نزدیکی مواضع کشورهای ساحلی، افزود: همچنین بحث ایجاد «حلقه» راه‌آهن پیرامون خزر که در اجلاس آستاراخان از طرف رئیس جمهور روسیه مطرح شد، مورد توجه قرار گرفته و تا پایان سال جاری قسمت شرقی (قزاقستان – ترکمنستان - ایران)  و در سال 2016 قسمت غربی این حلقه (آذربایجان - ایران) تکمیل خواهد شد که منجر به ارتباط و همکاری نزدیک‌تر بنادر و کاهش قیمت حمل و نقل و صرفه وقت خواهد شد. بنابراین می‌توان گفت که در نشست آستاراخان درک ضرورت همکاری و همفکری کشورهای ساحلی به صورت روشن به نظر می‌رسید.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار