امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۴:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116251
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۵
تعداد بازدید: 44
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با پیروزی انقلاب دوم مردم یمن و برکناری نخست‌‌وزیر و انعقاد قرارداد صلح بین حکومت یمن و ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با پیروزی انقلاب دوم مردم یمن و برکناری نخست‌‌وزیر و انعقاد قرارداد صلح بین حکومت یمن و گروه انصارالله، عربستان سعودی به کم‌ترین حد از نفوذ خود در یمن رسیده است.

پایگاه خبری مصدراونلاین یمن در گزارشی، عربستان را در وضعیتی توصیف کرده است که به دنبال هم‌پیمانان جدید در یمن می‌گردد.

به گزارش مصدرآنلاین، عربستان همواره سعی در ایجاد سد نفوذ مقابل جنبش حوثی‌ها در یمن داشته است  و انقلاب سال 2011 اوضاع را برای ریاض پیچیده کرد و باعث کاهش سطح نفوذ عربستان در یمن شد.

بنا به نوشته این پایگاه خبری، عربستان و یمن دارای 1400 کیلومتر مرز مشترک هستند و عربستان دائما در کابوسی از عدم امنیت در مرزهای خود به سر می‌برد.

اما همراه با کاهش تأثیر ریاض بر حوادث و اتفاقات مرز مشترک با یمن، عربستان تصمیم گرفته است، به دنبال هم پیمانان جدید در یمن باشد، تا کمی از نفوذ سابق ریاض را در صنعا بازگرداند.

در حال حاضر، شاید از نفوذ سابق ریاض در یمن، اندکی وجود داشته باشد، اما عربستان دیگر هم‌پیمان مورد اطمینان و تأثیر گذاری ندارد.

بنا به نوشته المصدر اونلاین، یک استاد علوم سیاسی عربستانی در مصاحبه با خبرگزاری رویترز می‌گوید: وضع در یمن بسیار پیچیده است و ما دقیقا نمی‌دانیم چه گروهی می‌تواند هم‌پیمان و دوست ما در یمن باشند، ما به خوبی دشمنان خود در یمن را می‌شناسیم ولی از دوستان خود خبری نداریم...»

از بارزترین هم‌پیمانان عربستان در یمن «شیخ عبدالله الاحمر» رهبر قبیله حاشد بود که در سال 2007 فوت کرد و پس از آن به تدریج از نفوذ قبیله حاشد در یمن کاسته شد و این در زمانی بود که حوثی‌ها به تدریج نفوذ خود در یمن را افزایش می‌دادند و پس از انقلاب 2011 و پس از آن در بحران اخیر، دیگر عربستان هم پیمان مورد اعتمادی در یمن نمی‌بیند... در این اثنا شاید عربستان تنها راه پیش روی خود را قبول نفوذ حوثی‌ها و همکاری با آنان ببیند.

از سوی دیگر برخی تحلیلگران، احتمال دیگری را نیز می‌دهند و آن سرمایه‌گذاری مجدد ریاض بر روی «علی عبدالله صالح» است، به عقیده این افراد، دیکتاتور سابق یمن کماکان در صحنه سیاسی این کشور نفوذ خوبی دارد.

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار