امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۰۸:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116252
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۵
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در آمریکای لاتین، دانشجویان و مردم مکزیک طی تظاهراتی یادبود کشتار «تلاتلولکو» در سال 1968 میلادی (1347 هجری شمسی) ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در آمریکای لاتین، دانشجویان و مردم مکزیک طی تظاهراتی یادبود کشتار «تلاتلولکو» در سال 1968 میلادی (1347 هجری شمسی) را برگزار کردند؛ این تظاهرات به صورت صلح‌آمیز برگزار شد که در آن بازگشت دانش‌آموزان ناپدیدشده از 26 سپتامبر (4 مهر) را خواستار شدند.

خبرگزاری «نوتیمکس» در این خصوص نوشت: بیش از 30 هزار مکزیکی برای بزرگداشت کشتار «تلاتلولکو» در 2 اکتبر سال 1968 (10 مهر 1347) و همچنین رد اصلاحات ساختاری دولت «انریکه پنیا نیتو» رئیس جمهور مکزیک در تظاهرات شرکت کردند.

این تظاهرات در نقاط متعددی به صورت صلح‌آمیز برگزار شد و متشکل از دانشجویان، روستاییان، اعضای اتحادیه‌های کارگری، رهبران اجتماعی و جنبش‌های مختلف اجتماعی بود.

تظاهرکنندگان مخالفت خود را با اصلاحات آموزش و پرورش، کاری و انرژی و همچنین قوانینی که اعتراضات خیابانی را جرم تلقی می‌کنند و احتمال خصوصی‌سازی تحصیلات عالیه اعلام کردند.

2 تظاهرات در این راستا برگزار شد: یکی از میدان «ترس کولتوراس» و دیگری از منطقه «کاسکو دسانتوس توماس» آغاز شد که مقصدشان میدان «کنستیتوسیون» شهر «مکزیکوسیتی» پایتخت مکزیک بود؛ در پایان تظاهرات در یک مکان جمع شدند و به احترام افراد کشته شده در کشتار سال 1968 و همچنین «رائول آلوارز گارین» رهبر نمادین جنبش دانشجویی آن دوره که در 26 سپتامبر (4 مهر 93) از دنیا رفت یک دقیقه سکوت کردند.

طی این تجمع سازمان‌های حاضر در تظاهرات، تشکل‌های اجتماعی، دانشجویی و رهبران تاریخی جنبش دانشجویی، کشور را به اتحاد و دموکراتیزه‌سازی دعوت کردند.

«فلیکس هرناندز گاموندی» عضو کمیته 68 مکزیک یادآور شد که بیش از 40 سال است که آن‌ها به دنبال دموکراسی، تنبیه مقصرین جنایات ضدبشری و عدم جنایی‌سازی اعتراضات اجتماعی هستند.

اعضای جنبش دانشجویی 1968، دانشجویان مؤسسه پلی‌تکنیک ملی، دانشگاه ملی خودمختار مکزیک، اعضای قبیله «یاکی» و بلوک سیاه در این تظاهرات شرکت کردند.

دیگر شهرهای مکزیک نیز تظاهرات برپا کردند؛ یکی از مهم‌ترین آن‌ها در شهر «چیلپانسینگو» بود که تظاهرکنندگان خواستار بازگشت 43 دانش‌آموز مدرسه عادی روستایی «آیوتسیناپا» شدند، این دانش‌آموزان از جمعه گذشته زمانی که تحت تعقیب و حمله نیروهای پلیس شهر «ایگوآلا» در ایالت «گررو» واقع در جنوب مکزیک قرار داشتند ناپدید شده‌اند.

والدین جوانان ناپدیدشده در راس تظاهرات قرار داشتند؛ آن‌ها پلاکارت‌هایی حمل می‌کردند و خواستار زنده بازگشتن فرزندانشان بودند.

به گزارش فارس، مردم مکزیک پیشتر نیز در اعتراض به سیاست‌های دولت و اصلاحات تظاهرات برپا کرده بودند؛ بسیاری از مردم معتقدند که این اصلاحات باعث تزلزل در حاکمیت کشور می‌شود زیرا راه را برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی در بخش انرژی باز می‌کند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها