امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۲۲:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116266
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۵
تعداد بازدید: 58
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در رام الله، کارشناسان و تحلیلگران امور اقتصادی فلسطینی بر این باورند که حمایت کشورهای عربی از ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در رام الله، کارشناسان و تحلیلگران امور اقتصادی فلسطینی بر این باورند که حمایت کشورهای عربی از قضیه فلسطینی یا تشکیلات خودگردان فلسطینی باید با موافقت و تایید واشنگتن همراه باشد و از این حیث درباره ادامه این سیاست که در جای خود سیاستی بحران‌زا و تنش‌زاست، هشدار می‌دهند.

ابو رمضان: بحران‌های منطقه موجب بی‌توجهی اعراب به قضیه فلسطینی شده

«محسن ابو رمضان»، کارشناس امور اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در رام الله تصریح کرد که بی‌توجهی و عدم التزام کشورهای عربی به حمایت از قضیه فلسطینی ریشه در دلایل متعددی دارد که مهمترین آن بحران‌خیز بودن جهان عرب و درگیر بودن آن به بحران‌های مختلف از جمله بحران عراق و سوریه است.

ابو رمضان در این خصوص توضیح می‌دهد که نادیده گرفتن قضیه فلسطینی به سود آمریکا و منافع آن در منطقه است که از کمک‌های خود به کشورهای منطقه به عنوان سلاحی برای واداشتن آنها به تبعیت از خویش استفاده می‌کند.

براین اساس این کارشناس امور اقتصادی پیش بینی کرد که واشنگتن بار دیگر سیاست لغو یا محدود کردن کمک‌های مالی علیه تشکیلات خودگردان فلسطینی را به ویژه به خاطر سخنرانی اخیر «محمود عباس»، رئیس تشکیلات خود گردان فلسطینی در سازمان ملل در پیش گیرد.

شعبان: ضرورت فعالسازی شبکه تضمین و حمایت مالی از تشکیلات خودگردان

از سوی دیگر، «عمر شعبان»، تحلیلگر امور اقتصادی تاکید کرد که اقتصاد کشورهای عربی اقتصادی قدرتمند است که می‌تواند به راحتی بار مالی تشکیلات خودگردان فلسطینی را به دوش بکشد، اما در این میان عدم عمل به وعده‌ها و تضمین‌های مالی بازتاب‌های سیاسی بسیاری درپی دارد.

در این میان کشورهای عربی اقدام به ایجاد شبکه تضمین مالی به ارزش ماهیانه 100 میلیون دلار برای حمایت از تشکیلات خودگردان فلسطینی در راستای تهدیدات رژیم صهیونیستی در عدم دادن مبالغ مالی مورد نیاز تشکیلات کردند که تاکنون به اجرا گذاشته نشده است.

شعبان تصریح کرد که اختلافات کشورهای عربی و عدم تمایل برخی از آنها به تعامل با تشکیلات خودگردان فلسطینی به این جهت که تمام طیف‌ها و گروه‌های فسلطینی در آن حضور و مشارکت ندارند، عامل دیگری شده تا این شبکه تضمین مالی بیش از پیش در اجرا با مشکل مواجه شود، در حالی‌که این کشورها توجه ندارند، نباید کمک‌های مالی را به مواضع سیاسی مرتبط کرد.

به همین منظور این تحلیلگر امور اقتصادی فلسطینی بر ضرورت فعال کردمن این شبکه مالی و تسریع در بازسازی نوار غزه و حمایت بیش از پیش از اقتصاد فلسطینی تاکید کرد.

عبد الکریم: کشورهای عربی به وعده‌های خود عمل کنند

در همین راستا «نصر عبد الکریم»، استاد اقتصاد دانشگاه پیرزیت نیز دلایل عدم تعهد کشورهای عربی به وعده‌های مالی‌اشان در قبال تشکیلات خودگردان فلسطینی را از کشوری به کشور دیگر متفاوت دانست. اما تاکید کرد که برهی کشورهای دارای دلایل سیاسی مرتبط با اختلافات داخلی فلسطینی و برخی دیگر به دلیل تبعیت و وابستگی به آمریکا و تن دادن به خواسته‌های آن هستند، در حالی‌که برخی اصلا با موضوع کمک به تشکیلات خودگردان مخالفند و در این میان اگر به برخی کمک‌ها به صورت لفظی تن می‌دهند، برای تبلیغ است و در این میان نمی‌توان نادیده گرفت که اقتصاد برخی کشورهای عربی از پایه و اساس ضعیف است.

با این حال عبد الکریم تاکید کرد که ادامه سیاست‌های مالی کنونی عربی در قبال تشکیلات خود گردان فلسطینی بی‌شک بحران اقتصادی حاکم بر آن را تشدید خواهد کرد، به ویژه آنکه این تشکیلات در این اواخر نیازمند کمک‌های بیشتری برای بازسازی نوار غزه و ترمیم اقتصاد فلسطینی است.

این استاد دانشگاه فلسطینی به همین منظور خواستار فعال سازی شبکه تضمین مالی عربی شد تا این شبکه، خدماتی فراتر از مشارکت در عملیات‌ بازسازی و حمایت از اقتصاد فلسطینی ارائه دهد.
انتهای پیام

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها