امروز : یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 19
۰۱:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116308
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۳۴
تعداد بازدید: 23
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; -  گروه کتاب و ادبیات: تب و موج خرید کتاب یکی از آفت‌هایی است که شاید در مقطعی از فروش برای ناشر و فروشنده کتاب ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; -  گروه کتاب و ادبیات: تب و موج خرید کتاب یکی از آفت‌هایی است که شاید در مقطعی از فروش برای ناشر و فروشنده کتاب مفید باشد ولی در بلند مدت آثار سوء و منفی بر روی بازار فروش کتاب خواهد گذاشت. در این میان موج و تب خرید برخی کتاب‌هایی که بر موج تبلیغات سوار شده‌اند بسیار بالا است ولی طولی نمی‌کشد که این موج فروکش می‌کند و رکودی بر بازار کتاب و یک کتاب خاص حکم فرما می‌شود، زیرا وقتی مخاطب به خاطر یک موج اقدام به تهیه کتاب می‌کند تا مدتی از خرید کتاب امتناع کرده و شاید از محتوای کتابی که به خاطر موج تبلیغی تهیه کرده است ناراضی باشد و همین سبب شود تا دیگر به سوی کتاب‌فروشی نرود.

 

 

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به صورت هفتگی اقدام به انتشار فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های هفته می‌نماید (آمار هفته‌های پیش را از اینجا، اینجا، اینجا و اینجا ببینید) و در کنار آن معرفی و بررسی آن‌ها را در دستور کار می‌گذارد تا مخاطب بتواند با محتوای آن نیز آشنا شود و بر اثر موج تبلیغی دست به خرید کتابی نزند که میانه‌ای با محتوای آن ندارد. (برای دریافت جدول پرفروش‌های کتاب در هفته دوم مهر  کلیک کنید.)

فهرست کتاب‌فروشی‌هایی که به صورت هفتگی از سوی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; منتشر می‌شود، از نقاط مختلف کشور تهیه می‌شود و هر هفته نیز بر تعداد آنها افزوده می‌شود؛ در نظر است که از تمام استان‌های کشور حداقل یک کتابفروشی در این فرهستگان وجود داشته باشد و  سپس در ادامه این جدول را گسترش دهیم تا آمار قابل اتکایی در حوزه فروش به حساب آید.

در هفته دوم مهر 93، تعدا کتاب‌فروشی‌هایی که در این جدول قرار گرفته‌اند به عدد 50 رسید و این نشان از حرکت رو به جلو در افزایش تعداد کتابفروشی‌ها دارد. استان‌های آذربایجان شرقی و زنجان، دو میهمان ویژه زیربازارچه کتاب این هفته هستند.

یکی از نکاتی که باید به آن اشاره شود عدم ارایه آمار منظم فروش از سوی برخی از کتابفروشی‌هاست. متاسفانه برخی از کتاب‌فروش‌ها علیرغم اینکه از ابتدا با روند تهیه آمار فروش هفتگی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; آشنا شده‌اند، اما در ارایه آمار دقیق و به هنگام باز هم کم لطفی می‌نمایند. طبق آنچه از اولین شماره این گزارش اعلام شد نام کتابفروشی‌هایی که انتخاب و در این فهرست قرار می‌گیرند دیگر حذف نخواهد شد. گروه کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از تمام کتابفروشان محترم صمیمانه درخواست می‌کند که نسبت به ارایه آمار صحیح، واقعی، منظم و به هنگام فروش کتاب خود اهتمام بیشتری داشته باشند.

در هفته‌ای که گذشت دسته‌بندی موضوعی جالب توجهی در میان کتاب‌ها وجود داشت که ذکر آن خالی از لطف نخواهد بود. «ادبیات» (شعر و داستان) طبق معمول یکی از قالب‌های پرفروش هفته گذشته بوده است. بعد از آن «دفاع مقدس» دیگر موضوعی بوده که کتاب‌هایش در میان پرفروش‌ها به چشم می‌آید و کتاب‌های «سخت‌خوان» (کتاب‌هایی که مطالعه آنها با تامل بیشتر همراه است و از مباحث و سطور کتاب به سادگی سایر کتب نمی‌توان گذر کرد) هم سومین ژانری است که در میان کتب پرمشتری هفته دوم مهر به چشم می‌آید.

 

کتاب «بحران ساختگی» اثر گرت پورتر که توسط انتشارات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در هفته گذشته رونمایی شده با استقبال چشمگیری از سوی مخاطبان روبرو شده و در جدول پرفروش‌های کتاب هفته گذشته به چشم می‌آید.

استقبال از کتاب‌های دفاع مقدس در هفته‌ای که گذشت آن هم در شرایطی که در هفته گذشته شاهد برگزاری نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس بودیم نشان از موفقیت کتاب‌فروشی‌ها در فروش کتاب‌های این حوزه دارد و شاید به نوعی عدم اطلاع رسانی صحیح برای این نمایشگاه موجب شده تا مخاطبان بازهم برای تامین کتاب‌های مورد نیاز خود به کتاب‌فروشی‌ها مراجعه کنند.

یکی از نکاتی که در این میان باید مورد توجه قرار گیرد فروکش کردن موج فروش کتاب «بیشعوری» است. این کتاب که از سه هفته گذشته به جایگاه بالایی در فروش و استقبال رسیده بود و قاعدتا باید با همان رویه نیز پیش می‌رفت، در هفته دوم مهر اثری از این کتاب در فروش نیست و شاید این را بتوان دلیلی بر سطحی بودن انتخاب و فروش این کتاب تلقی کرد.

در هفته دوم مهر، انتشارات «سوره مهر»  باز هم توانست پیروز قاطع فروش باشد و با اختلاف چشمگیری از سایر ناشران در صدر جدول پرفروش ترین ناشر قرار بگیرد ولی نکته قابل تامل در این آمار این است که انتشارات «سوره مهر» که ناشر عناوین متعدد و بسیار پرفروشی است در حالی توانسته در این جدول به مقام اول دست یابد که انتشارات «بروج» تنها با یک عنوان کتاب (کتاب‌های دیگر این انتشارات در حوزه کودک است) در کنار این انتشارات در جایگاه دوم قرار گرفته است و همین نکته می‌تواند این سوال را ایجاد کند که چطور توانسته به این میزان از فروش برسد.(البته نباید تقریظ رهبری بر کتاب «من زنده‌ام» را نادید گرفت ولی انتشارات سوره مهر نیز ناشر کتاب‌های متعددی است که رهبر انقلاب بر آن تقریظ نوشته‌اند.)

بعد از انتشارات سوره مهر، دو انتشارات «بروج» و «دفتر نشر معارف» ناشرانی هستند که توانسته‌اند به صورت مشترک در جایگاه دوم پرفروش‌ترین ناشران قرار بگیرند. همچنین انتشارات «موسسه فرهنگی ایمان جهادی(صهبا)» و «امیرکبیر» دو ناشر دیگری هستند که توانستند به صورت مشترک حایز رتبه سوم شوند.

کتاب «من زنده‌ام» در هفته دوم مهر 93 توانست عنوان پرفروش‌ترین کتاب را از آن خود کند و در صدر جدول پرفروش‌های کتاب در هفته گذشته قرار بگیرد. این کتاب شرح خاطرات دوران اسارت معصومه آباد است که به قلم وی منتشر شده و با گذشت بیش از 50 چاپ از آن همچنان مورد توجه مردم قرار دارد. این کتاب در 552 صفحه و با قیمت 17000 تومان روانه بازار نشر شده است.

«خاک‌های نرم کوشک» اثر سعید عاکف که توسط انتشارات ملک اعظم چاپ شده و سرگذشت حاج عبدالحسین برونسی را روایت می‌کند، دیگر کتابی است که در هفته گذشته مورد توجه قرار داشته است. این کتاب که تعداد چاپ‌های آن نشان از استقبال بی‌نظیر به این کتاب دارد و تقریظ و توصیه رهبر انقلاب نیز می‌تواند عاملی برای فروش موفق این کتاب باشد. این کتاب در کنار کتاب «انسان 250 ساله» توانستند به صورت مشترک جایگاه دوم پرفروش‌ترین کتاب‌های هفته دوم مهر را به خود اختصاص دهند. «انسان 250 ساله» کتابی است که از بیانات رهبر انقلاب در مورد زندگی و مبارزات سیاسی ائمه (ع) که توسط انتشارات «موسسه فرهنگی ایمان جهادی (صهبا)» روانه بازار نشر شده است.

رتبه سوم پرفروش‌ترین کتاب‌ها در این هفته متعلق به کتاب‌های «عباس دست طلا»، «مترسک مزرعه آتشین» و «نورالدین، پسر ایران» بوده است. «عباس دست طلا» کتابی است که سرگذشت عباس باقری معروف به عباس دست طلا را روایت می‌کند که در پشت جبهه‌ها به تعمیر و صافکاری خودروهای مناطق عملیاتی مشغول بوده است. این کتاب توسط نشر فاتحان منتشر شده است.

«مترسک مزرعه آتشین» دیگر عنوانی است که این هفته مورد توجه مخاطبان بوده است. سرگذشت نوجوانی که برای اثبات مردانگی خود به جبهه‌ها می‌‌رود و با شهادت خود درس مردانگی به آیندگان می‌دهد. این کتاب که مخاطب نوجوانان هستند توسط انتشارات «کتابستان معرفت» با قیمت 10500 تومان در دسترس مخاطبان قرار دارد.

کتاب «نورالدین، پسر ایران» سومین کتابی است که در جایگاه سوم این هفته قرار داشته است و توانسته مورد توجه مخاطبان قرار گیرد. «نورالدین، پسر ایران» روایت بی‌نظیری از بدر، والفجر هشت و کربلای 4 است. کتابی دقیق، صادقانه و عمیق، که خواننده را با خود به دل واقعه می‌برد و او را از گریستن و افتخار کردن و حسرت خوردن، به بهت‌زدگی می‌کشاند. جدول نهایی پرفروش‌های کتاب
ردیف

عنوانپرفروش اول

من زنده‌امپرفروش دوم

خاک‌های نرم کوشک - انسان 250 سالهپرفروش سوم

عباس دست طلا - مترسک مزرعه آتشین - نورالدین، پسر ایران
 

برای دریافت جدول پرفروش‌های کتاب در هفته دوم مهر  کلیک کنید.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار