امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۰:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116316
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۳۴
تعداد بازدید: 61
رضا رحمانی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در تبریز اظهار کرد: مقایسه سرمایه اولیه بانک‌های کشور با بانک‌های کشورهای همسایه ضعف شدید سرمایه ...

رضا رحمانی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در تبریز اظهار کرد: مقایسه سرمایه اولیه بانک‌های کشور با بانک‌های کشورهای همسایه ضعف شدید سرمایه بانک‌های ایرانی را نشان می‌دهد؛ به‌طوری که بر اساس آمار اعلام شده فقط سرمایه بانک ملی ایران در حدود یک‌میلیارد دلار و سرمایه سایر بانک‌های کشور کمتر از این رقم بوده و این درحالی است که سرمایه پایه بانک‌های کشورهایی مثل ترکیه بیش از 4 میلیارد دلار است.

نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی افزود: در دنیای پیشرفته امروزی با تجهیز کردن بانک‌ها به ویژه بانک‌های تخصصی و توسعه‌ای، توسعه روزافزون اقتصاد کشورها را فراهم می‌آورند.

رحمانی اظهار کرد: بر اساس آخرین سیاست اعلام شده بانک مرکزی در سال 1390 تسهیلاتی که باید به صنعت و معدن هدایت می‌شد 37 درصد بوده و این در حالی است که در همان سال تنها 23 درصد از منابع بانک‌ها به حوزه صنعت و معدن پرداخت شده است.

نظارت بر سیستم بانکی باید تقویت شود

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: آنچه از ظواهر امر پیداست در تحقق همین رقم نیز تشکیک شده و به نظر می‌رسد بخشی از آن نصیب دلالان شده و نیز اعلام شده سهم صنعت و معدن از بازار غیرمتشکل پولی که حدود 30 درصد بازار پولی را در اختیار دارد تنها سه درصد است.

وی وضعیت بخش تولیدات کشاورزی را نیز مشابه وضعیت صنعت و معدن دانست و اظهار کرد: در سال 90 توصیه بانک مرکزی برای بخش خدمات بازرگانی هدایت هشت درصد از تسهیلات بوده؛ در حالی که بانک‌های دولتی 21 درصد و بانک‌های خصوصی 48 درصد به این امر اختصاص داده‌اند.

نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو متذکر شد: همه این موارد نشان می‌دهد تقویت نظارت بر سیستم بانکی به منظور جلوگیری از انحراف منابع و پرداخت سهم تولید از منابع موجود، صرف منابع در اهداف مورد نظر تولیدی و دستیابی به ابزارهای متنوع تامین مالی و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای دسترسی تمام واحدهای تولیدی به منابع ضروری است.
انتهای پیام/60002/ی30/پ3003
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها