امروز : یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 19
۱۰:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11632
تاریخ انتشار: ۹ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۲۲
تعداد بازدید: 77
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از سمنان به نقل از روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان سمنان، مرتضی ضرابی در جمع مسئولان جهاد ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از سمنان به نقل از روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان سمنان، مرتضی ضرابی در جمع مسئولان جهاد دانشگاهی سمنان در مورد آلودگی‌های خون‌گیری ابراز داشت: آلودگی حین خون‌گیری سال گذشته زیر سه درصد بوده و در حال حاضر زیر دو درصد است.

وی گفت: دلیل عمده این موضوع این است که خود پزشک خون‌گیری می‌کند، اما آلودگی در حین فرآوری (پروسسینگ) تا حالا گزارش نشده است.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‏یاخته‏های رویان در خصوص هزینه‌ای که والدین به بانک خصوصی می‌پردازند، افزود: در بانک خصوصی هزینه والدین 660 هزار تومان و شارژ سالانه 100 هزار تومان است و اگر کودک در یک سال اول زندگی فوت کند، موجب رد قرار داد می‌شود ولی در بانک عمومی هزینه توسط مرکز پرداخت می‌شود.

ضرابی در پاسخ به این سئوال که چرا تنها مرکز پیوند در تهران و بیمارستان دکتر شریعتی است، بیان داشت: مهم‏ترین مشکلی که در خصوص تاسیس مرکز پیوند در سایر شهرستان‌هاست، نبود کادر متخصص و زیر بار نرفتن پزشکان برای پیوند خون بند ناف است.

وی با بیان اینکه مقدار حجم خون گرفته شده 50 سی‏سی و حداقل 250 میلیون سلول است، در خصوص شرایط استفاده از خون آلوده افزود: سلول‌های مورد استفاده در شرایط حیاتی استفاده می‌شود و در این زمینه به طور مثال اگر دو خواهر که یکی مبتلا به تالاسمی ماژور و دیگری مینور است، در این زمینه باید پیوند خون بند ناف را انجام داد تا تالاسمی ماژور تبدیل به مینور شود و تا حدودی بتوان بیماری‌ را کاهش داد.

لخته شدن خون مادر و نوزاد؛ مهم‏ترین مشکلات جمع‌آوری خون بند ناف

مدیرعامل شرکت فناوری بن‏یاخته‏های رویان با اشاره به شرایط انجام پیوند در شهرستان‏ها نیز ابراز داشت: با توجه به وجود تجهیزات امکاناتی از جمله بخش ایزوله و کادری با تجربه کافی در زمینه پیوند، شهرهایی که زمینه انجام پیوند را دارند، مراکز تخصصی این امر تاسیس می‏شود، البته در رابطه با پیوند سلول‌های بند ناف نیاز به تجربه و حمایت وزارت بهداشت و مراکز آموزشی است.

وی افزود: مهم‏ترین مشکلاتی که در جمع‌آوری خون بند ناف، مشکل لخته شدن و آغشته شدن خون مادر و نوزاد است.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‏یاخته‏های رویان در پاسخ به اینکه تعداد دفعات استفاده از نمونه‌های خون بند ناف چه مقدار است، ابراز داشت: نمونه‌هایی که در بانک خون فریز می‌شود، استفاده یک کیسه برای یک بار است و برای هر نمونه ذخیره‌سازی، دو تا سه نمونه اشانتیون در کنار آن داریم که برای پیوند از نمونه بزرگ و برای نمونه‌گیری از اشانتیون استفاده کنیم، همچنین خون گرفته شده از ورید نافی است.
انتهای پیام/2249/‌ش/ث3001
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها