امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۱:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116378
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در پی افشای خبر ملاقات محرمانه «ترکی الفیصل» سیاستمدار با نفوذ عربستان با «تزیپی لیونی» وزیر دادگستری ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در پی افشای خبر ملاقات محرمانه «ترکی الفیصل» سیاستمدار با نفوذ عربستان با «تزیپی لیونی» وزیر دادگستری رژیم صهیونیستی با حضور دیگر دیپلمات‌های بلندپایه کشورهای عربی (کویت، امارات، مصر، اردن و دبیرکل اتحادیه عرب) در حاشیه مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد در نیویورک و با توجه به روند رو به افول قدرت سیاست خارجی عربستان در منطقه خصوصاً از دست رفتن اعتبار و کاهش چشمگیر نفوذ این کشور در بین کشورهای مسلمان و مسلمانان، «عبدالعزیز بن عبدالله بن عبدالعزیز» از بی اعتباری دو چندان عربستان نسبت به آشکار شدن همکاری ها و روابط دوستانه ایجاد شده بین سران آل سعود و سران رژیم صهیونیستی خصوصاً در ایامی که مسلمانان سراسر دنیا برای برگزاری اعمال حج واجب به عربستان سفر کرده اند، به شدت ابراز نگرانی کرد.

در همین راستا یک منبع آگاه اطلاعاتی به پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; گفت: در ملاقات محرمانه ای که هفته گذشته بین یکی از نزدیکان شاهزاده «عبدالعزیز بن عبدالله بن عبدالعزیز» که فردی مورد اعتماد و وثوق وی بوده با شاهزاده «محمد نایف بن عبدالعزیز» وزیر کشور عربستان در ریاض صورت گرفته بود، پیرامون چالش های جدی که در آینده نزدیک عربستان را دچار بحران خواهد کرد گفتگوی مفصلی بعمل آمده است.

این منبع اطلاعاتی که به دلایل امنیتی خواست نامش فاش نشود، گفت: در ابتدای این دیدار نماینده عبدالعزیز گزارش مفصلی از دیدارهای انجام شده توسط برخی مقامات بلند پایه و با نفوذ سعودی خصوصا ترکی الفیصل با مقامات رژیم صهیونیستی که بیشتر آنها در بندر عقبه صورت گرفته و منجر به قبول تعهداتی از سوی عربستان نیز شده است، ارائه کرد.

وی مهمترین عناوین این گزارش را چنین برشمرد:

1- تقویت همکاری عربستان و اسرائیل در شکست حکومت سوریه (بشار اسد) که در پی آن عربستان متعهد گردیده تا حمایت‌های مالی و لجستیکی خود از گروههای مخالف حکومت سوریه را تقویت کند و در مجامع و محافل بین المللی از اقدامات آنها به وضوح حمایت کند.

همچنین رژیم صهیونیستی پذیرفته است که از قدرت و نفوذ لابی خود در دنیا خصوصا آمریکا جهت پیشبرد اهداف مشترک اسرائیل با عربستان در سوریه استفاده کند که در همین راستا سعود الفیصل (وزیر خارجه کشور عربستان) در آخرین اقدام و موضع گیری عربستان نسبت به سوریه در مصاحبه ای با شبکه سی ان ان گفته است: عربستان سعودی از مخالفان سوریه حمایت می کند و نظام سوریه و بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را نخستین حامی تروریسم دانسته و خواستار خروج نیروهای خارجی حاضر در سوریه از جمله نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و حزب الله لبنان از سوریه شده است.

2- همکاری‌های همه جانبه جهت سنگ اندازی در مسیر توافق هسته ای ایران با غرب به نحوی که روند رو به بهبود روابط ایران با غرب را دچار چالش های جدی کرده و حصول توافق هسته ای را به تأخیر و در نهایت مجبور به شکست کند، که در همین راستا عربستان سعودی متعهد گردیده ضمن تأمین منابع مالی مورد نیاز جهت اقناع مالی اعضای کنگره آمریکا در فشار آوردن به دولت اوباما (رییس جمهور آمریکا) و تیم مذاکره کننده آمریکا با ایران بر سر مسائل هسته ای، جهت مخالفت با حصول توافق هسته ای راهکارهای جدید خود را برای ملاقاتی در نیویورک آماده کند.

3- اتخاذ راهکارهایی در جهت تسریع و تسهیل در بهبود روابط اقتصادی و تجاری و سیاست خارجی بین اسرائیل و عربستان که یکی از تازه‌ترین اقدامات و اظهار نظرهای جدی در همین زمینه توسط عربستان، قبول انتقال 766 نفر از حجاج فلسطینی داخل سرزمین‌های اشغالی 1948، از امسال و برای نخستین بار از تل آویو به جده بوده که پس از انتشار خبر این توافق «ترکی الفیصل» با انتشار مقاله ای در روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» نوشت: بیایید برای لحظه کوتاهی تصور کنیم وضعیت سرزمین فلسطین پس از دستیابی طرفین به سازش چگونه خواهد بود؟

وی در این مقاله گفته است: من آرزوی لحظه ای را دارم که بتوانم با هواپیمایی در ریاض مستقیماً به بیت المقدس بروم و با اتوبوس یا تاکسی به مسجد الاقصی بروم، نماز جمعه بخوانم و سپس از اماکن مقدس دیگر بازدید کنم.

من همچنین می‌توانم به مرکز «یادواشم» (موزه یادبود هولوکاست) بروم، همانطور که در واشنگتن از موزه هولوکاست بازدید کردم. همچنین می توانم فلسطینیان و اسرائیلی ها را به ریاض دعوت کنم تا از سرزمین اجدادی من دیدن کنند. می توانید تصور کنید که آن زمان روابط بازرگانی، پزشکی، علمی، هنری و فرهنگی بین دو «ملت» تا چه حد توسعه می یابد؟! چندی پیش هم رییس پیشین اداره اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی «امان» خطاب به شاهزاده ترکی الفیصل، رییس اسبق سازمان اطلاعات عربستان، از امکان سفر قریب الوقوع بنیامین نتانیاهو رئیس کابینه این رژیم به مکه مکرمه سخن گفته بود!

4- با توجه به وجود اختلافات چند گانه از جمله بر سر مسائل سیاسی، سرزمینی، اقتصادی، منطقه ای  خصوصا بحث کشور مصر و اخوانی‌ها و فرا منطقه‌ای بین قطر و عربستان و همچنین اقدامات صورت گرفته توسط قطر جهت جایگزین شدن این کشور به جای عربستان در منطقه و با نظر به اینکه قطر دارای روابط خوبی با اسرائیل بوده شرایطی بوجود آید که عربستان به جایگاه از دست رفته خود بازگشته و در منازعات بین این دو کشور، اسرائیل از مواضع عربستان حمایت جدی بعمل آورد که در همین راستا اسرائیل متعهد شد قطر را وادار کند تا سه شرط کشورهای عربستان، بحرین و امارات جهت اتمام برخی از منازعات موجود بین آنها را عملی کند.

5- در ملاقاتی که بین ترکی الفیصل و تزیپی لیونی در حاشیه مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد در نیویورک صورت گرفت، عربستان با ارائه طرح‌های جدید خود جهت سنگ اندازی در مسیر مذاکرات هسته ای متعهد گردید بازی یک بام و دو هوایی را با ایران آغاز کند که در همین راستا ترکی الفیصل ملاقاتی را با وزیر خارجه ایران (آقای محمد جواد ظریف) ترتیب داد و در پی آن با اشاره به نفوذ ایران و عربستان در منطقه گفت: همکاری دوجانبه می تواند صلح و امنیت را در منطقه برقرار کند و تاکید کرد که عربستان بر اهمیت و حساسیت شرایط کنونی و فرصت‌های مقابله با تهدیدات نظارت داشته و باید با دوری از اشتباهات گذشته، با این خطر با موفقیت مقابله کند که «جان کری» وزیر خارجه آمریکا در دیدار با «سعود الفیصل» همتای عربستانی اش در نیویورک، خشنودی خود را بابت ملاقات مذکور  ابراز کرده است.

این منبع اطلاعاتی گفت: نماینده عبدالعزیز در توضیح مفصلی که پیرامون پنجمین بند این گزارش داد از برنامه ها و تصمیمات اتخاذ شده و در دست اقدام جهت دستیابی به هدف مورد نظر در بند پنجم سخن گفت و اظهار داشت: تحسین ترکی الفیصل توسط جان کری در راستای اهداف بند پنجم گزارش بوده و همچنین یکی از اهداف ملاقات «دیوید کامرون» نخست وزیر انگلیس با «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران و مواضعی که آقای کامرون پس از این ملاقات اتخاذ کرد نیز در همین راستا صورت پذیرفته است.

نماینده عبدالعزیز ادامه داد: اظهار نظرهای متفاوت مقامات غربی در مورد مذاکرات هسته ای ایران خصوصا شخصیت‌های کشور آمریکا نیز در همین مسیر طراحی و اجرا شده است که در یکی از مهمترین اقدامات آن، لیونی در این جلسه گفته است به زودی نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل با اوباما در مورد مذاکرات هسته ای ایران با 1+5 خصوصا تعداد سانتریفیوژهای ایران گفتگو خواهد کرد.

منبع اطلاعاتی که خبر این ملاقات را در اختیار فارس قرار داد، گفت این گزارش دارای بندهای مهم دیگری نیز بود که به دلیل امنیتی قادر به فاش کردن آنها نیست.

وی بیان داشت: پس از ارائه این گزارش نماینده عبدالعزیز خطاب به محمد نایف گفت: آقای عبدالعزیز اعتقاد دارد بی شک مسائل مطرح شده و در حال پیگیری با همکاری اسرائیل از مهمترین اهداف برای عربستان محسوب می شود لیکن در اوضاع کنونی که ما در داخل کشور دارای چالشی اساسی با دموکراسی خواهان خصوصا شیعیان بوده و شرایط منطقه ای که خود بهتر به آن واقف هستید از قبیل چالش های بوجود آمده در موضوع یمن، قطر، عراق، داعش، سوریه، ایران و پرونده هسته ای آن، مصر و بسیاری از موضوعاتی که هر کدام به تنهایی معضل جدی به حساب می‌آید، کافی است از عمق همکاری ها و روابط دوستانه بین عربستان و اسرائیل پرده برداشته شود خصوصا در این زمان که نماینده مسلمانان تمامی کشور های دنیا در عربستان حضور دارند.

وی ادامه داد: آقای عبدالعزیز از کشف روابط عربستان با اسرائیل به شدت ابراز نگرانی کرده و در تلاش است تا با رایزنی با افراد صاحب نفوذ، قدرتمند و دلسوز در بین آل سعود راه چاری برای برون رفت از این معضل و دچار نشدن به بحرانی که موجب سرنگونی آل سعود خواهد شد، پیدا کند.

در پایان منبع خبر با بیان این که محمد بن نایف در واکنش به مطالب مطرح شده توسط نماینده عبدالعزیز به نوعی ابراز خرسندی کرد، گفت: این جلسه در ادامه به چالش کشیده شد و به نظر می رسید نماینده آقای عبدالعزیز احساس کرد به هدفی که در پی آن این ملاقات را ترتیب داده بود، دست پیدا نکرده است و این در حالی است که به نظر بنده با اختلافی قدیمی که بین گروه هفت سُدیری (فهد، سلطان، نایف، عبدالرحمن، ترکی، سلمان و احمد) و گروه فیصل (فرزندان ملک فیصل همچون سعود، خالد و ترکی) وجود دارد، نایف از این گزارش و پتانسیلی که ایجاد شده است به خوبی برای مقابله با رقیب اصلی خود که همانا شخص «متعب بن عبدالله» وزیر گارد ملی باشد، بهره برادری کرده و آن را دست آویزی برای افزایش قدرت و نفوذ خود قرار دهد.

در حال حاضر اختلافات بسیار شدیدی در بین شاهزادگان آل سعود، خصوصا «عبدالله بن عبدالعزیز» با «سعود الفیصل» و «ترکی الفیصل» وجود دارد.
انتهای پیام

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها