امروز : شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 5
۰۳:۱۱
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1164
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۲۸
تعداد بازدید: 326
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس نشست رسانه‌ای سید‌محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با موضوع نمایشگاه تخصصی عملکرد و دستاوردهای این وزارتخانه ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس نشست رسانه‌ای سید‌محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با موضوع نمایشگاه تخصصی عملکرد و دستاوردهای این وزارتخانه در سالن سینمایی وزارت ارشاد برگزار شد. براساس این گزارش در ابتدای این نشست وزیر ارشاد ضمن اشاره به برگزاری نمایشگاه تخصصی ره‌توشه توضیحاتی را درباره عملکرد وزارتخانه متبوعش در دولت دهم ارائه کرد.
 
در ادامه این مراسم خبرنگاران و اهالی رسانه سؤالاتی را از وزیر ارشاد پیرامون موضوعاتی چون خانه سینما، بودجه فرهنگی، ممیزی کتاب، یارانه مطبوعات، حمایت برخی هنرمندان از نامزدهای انتخابات، جابه‌جایی مدیران در معاونت‌های این وزارتخانه و پذیرش مسئولیت توسط سرپرست‌ها، کارهای برزمین مانده فرهنگی، جشنواره امام‌رضا، و تولید فیلم‌هایی با هزینه بالا پرسیدند.
 
 
* بودجه فیلم‌های فاخر را مجلس تصویب کرده بود

سید‌محمد حسینی در پاسخ به سؤالی درباره تولید فیلم‌هایی با هزینه بالا تحت عنوان سینمای فاخر و فیلم‌هایی که با بودجه‌های میلادی کلید خرد و به بسیاری از سینماگران ضربه‌زد و باعث تجمیع بودجه در چند فیلم خاص شد توضیح داد: بحث بودجه و اعتبار سینمایی در این دوره افزایش داشت؛ در مجلس یک ردیفی به عنوان بودجه فیلم‌های فاخر قرار دادند و ما تنها مجری بودیم اما این مصوبه مجلس بود که می‌بایست اجرا می‌شد. البته در عین حمایت از تولیدات و فیلم‌هایی که اولویت ارشاد عنوان شده‌اند ولی برخی فیلم‌ها هم هستند مانند فیلمی درباره شهید چمران یا فیلم‌های جنگی که هزینه‌هایی دارند (فیلم‌های تاریخی درباره تاریخ صدر اسلام و زمان پیامبر هم از آن جمله است) وقتی می‌خواهیم فیلمی ساخته شود باید هزینه هم برآورد شود مگر اینکه ما بگویم نسازید و تنها فیلم‌های عادی بسازیم لذا این یک ضرورت است و نمی‌توانیم همه اعتبارات را به این فیلم‌ها اختصاص دهیم اما لازم است سالی یکی دو مورد بودجه به این فیلم‌ها اختصاص یابد.
 
وزیر ارشاد در پاسخ به سؤال دیگری درباره اینکه به باور بسیاری از افراد شاهد افت شدید مخاطبان سینما در دولت دهم هستم تحلیل شما چیست ابراز داشت: این مهم مربوط به هم اکنون نیست لذا از گذشته وجود داشته است البته عوامل مختلفی هم از جمله شبکه‌های مختلف، ابزارهای متفاوت و شبکه‌های خانگی در آن دخیل هستند. که طبیعی هم هست البته باید فیلمی که به سینما بیاید جاذبه داشته باشد در این مدت آثار و فیلم‌های خوب که موضوعی خوب هم داشتند با استقبال خوب مردم مواجه شدند.

بنابر این بخشی از این مهم باید از سوی سینما گران مورد توجه قرار گیرد تا تولیدات مورد پسند مردم باشند امیدواریم با تنوع موجود رونق سینمای کشور را شاهد باشیم.
 
 
* در پی تعطیلی و انحلال نیستیم

این مقام مسئول در وزارت ارشاد در پاسخ به خبرنگاری که به وزیر گفت که می‌خواهم از شما انتقادی بکنم اجازه دارم؟ یا نه، و از وزیر اجازه پرسش گرفت این گونه پرسید که سینما در سال‌های اخیر خصوصا 91 با چالش‌های جدی مواجه بوده و مشکلاتی را هم پشت سر گذاشته و به عبارتی سال رکود بوده است، خیلی از سینماگران از سوی مدیریت برای بروز این مشکلات یاد می‌کنند. نظر شما چیست؟

حسینی ابراز داشت: عوامل متعددی دست به دست هم می‌دهند و تنها در این موضوع یک عامل دخیل نیست، در بحث سینما هم عوامل متعددی هم دخیل هستند یک بخش نگاه‌های سیاسی به فرهنگ و هنر است، اختلاف نظر‌های عرصه سیاست گاهی به هنر و سینما می‌آیند و ما سعی کردیم این موارد را کاهش دهیم و تاکید به مدیران کردیم که نگاهتان باید عام باشد اکنون هم یادآوری می‌کنیم اما گاهی می‌گوییم این راهی که پیش روی شماست یک الگو‌ آوینی و الگوی مخمل‌باف است و افراد می‌توانند انتخاب کنند. تعامل و ارتباط ما بسیار دوستانه بوده البته در این میان بسیاری حرف‌ها را از سوی نویسندگان، هنرمندان، سینماگران حتی به صورت هتاکی مشاهده کردیم اما نادیده گرفته‌ایم و با سعه‌صدر از کنار آنها عبور کرده‌ایم گاهی رسانه‌ای حتی ادعایی مطرح کرد که 18 نفر از مدیران ارشاد در فلان برنامه شرکت کرده‌اند که تکذیب کردن ما هم اثر ندارد، تمام اینها نشان می‌دهند اخبار منفی کلا جاذبه زیادی دارد بنابر این در بحث سینما نمی‌توان تنها ضعف مدیران را دید البته شاید این موضوع صادق باشد اما اینکه بگوییم صرفا این مورد مطرح بوده درست نیست.

حسینی درباره خانه سینما و اینکه چرا شما از افتتاح و بازگشایی صحبت می‌کنید اما از تعطیلی خانه سینما صحبتی مطرح نکردید و ظاهراً آقای شمقدری هم نمی‌خواهد در خانه سینما بازگشایی شود توضیح داد: در بحث خانه سینما تاکید کردیم حامی فعالیت‌های صنفی هستیم و در راستای صدور مجوز مؤسسات فرهنگی ـ هنری حمایت‌هایی انجام می‌دهیم تا مؤسسات غیردولتی تشکیل شود، در خانه سینما بحث‌هایی مطرح بود لذا پذیرفتند اساسنامه مجددی نوشته شود این اساسنامه نوشته شد مراحل پایانی آن در حال انجام است و چند روز پیش آقای جوزانی نامه‌ای نوشته که اساسنامه در اختیارش قرار گرفته و پس از طی روال به سازمان سینمایی ارائه می‌شود. امیدواریم هر چه زودتر این مهم به نتیجه برسد. زیرا ما در پی تعطیلی و انحلال نیستیم و تاکید ما برقراری و اجرای ضوابط قانونی است.
 
 
* بیشترین تعامل با هنرمندان در دولت دهم بوده است

وزیر ارشاد در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره اینکه برخی از هنرمندان تجسمی، موسیقی و تئاتر گلایه‌هایی از معاونت هنری در راستای عدم پرداخت مطالبات خود دارند هم افزود: اینکه رضایت هنرمندان چقدر جلب شده باید از خودشان سؤال کرد نه تنها در تهران بلکه در سراسر کشور، یا افرادی که کارهای تجربی ارزشمند می‌کنند ولی ما می‌توانیم مدعی شویم که بیشترین تعامل را با هنرمندان در این دوره داشته‌ایم.

حسینی درباره بیمه تکمیلی هنرمندان توضیح داد: در سال 89 پنج هزار نفر بیمه تکمیلی شده‌اند، در سال 90 این میزان به سه برابر رسید و سال 91، 25 هزار نفر بیمه شده‌اند. یعنی ما ضعفی را دیده و آن را پیگیری کرده ایم تا افراد عضو شوند زیرا تا بیش از آن خیلی از افراد عادی که نمی‌توان اصلا عضویت داشته باشند مشکلاتی را به همراه داشته‌اند از این رو تدابیری اندیشیده شد تا همه افراد به راحتی عضو شوند.

حسینی با ارائه گلایه‌ای تصریح کرد: فضایی که در رسانه‌ها و مطبوعات وجود دارد با واقعیت جامعه تطابق ندارد.
 
 
* برای ده کتاب مجوز نگرفته جریان رسانه‌ای راه می‌افتد

عالی‌رتبه‌ترین مقام وزارت ارشاد در راستای این مهم که رسانه ها باید تمام موارد را در کنار هم ببینند عنوان کرد: مثلا در سال گذشته 69 هزار عنوان کتاب مجوز دریافت کرده‌اند. اما مثلا در این میان 10 مورد کتاب اشکالاتی داشته‌اند یا دارای بحث‌های امنیتی، تحریک قومیتی و اعتقادی بوده‌اند ما این تعداد را نگاه‌داشته و برای تجدید‌نظر ارسال کردیم. اما این 10 مورد کتاب گاهی چنان فضایی در رسانه‌ها ایجاد می‌کنند که افراد فکر می‌کنند موضوع چقدر بزرگ و دشوار است، این بزرگنمایی‌ها همیشه وجود دارد گاهی تیتری با نام سینما تعطیل است منتشر می‌شود در حالی که واقعیت چیز دیگری است. دست ما هم بسته است ما نمی‌توانیم همه مطالبات را پاسخ دهیم. اما تا پایان سال گذشته علی‌رغم محدودیت‌ها سعی کردیم مشکلات را برطرف کنیم.

این مقام مسئول در وزارت ارشاد در پاسخ به سؤالی درباره بدهی معاونت هنری به هنرمندان اضافه کرد: این بدهی‌ها از سوی معاونت هنری در حال پیگیری است اما این فضای مذکور واقعی نیست ما همه تلاش و سعی خود را انجام داده‌ایم تا هنرمندان و اهل فکر در کشور راضی باشند.

وی ادامه داد: رسانه‌ها نیز باید کمک کنند تا جایگاه فرهنگ و هنر به گونه‌ای باشد که کسی به راحتی با ان مخالفت کند، نمی‌توان تنها انتظار را از یک دستگاه اجرایی داشت لذا ما این استمداد را از همه رسانه‌ها داریم تا در جهت مثبت به ما کمک کنند که در نهایت فضای بهتری حاکم شود.

وزیر ارشاد در پاسخ به سؤالی درباه جایگزین شدن سرپرست و تغییرات مکرر مدیران در وزارت ارشاد هم گفت: گاهی هنرمندان خودشان خیلی راغب نیستند به کارهای اجرایی چرا که روحیات حساسی دارند غالبا خودشان مدتی بر سر کار آمده و پس از آن سراغ خلق اثر می‌روند.

وی پیرامون اعطای مجوز به خوانندگان در حوزه موسیقی و اجرای کنسرت‌ها گفت: ما علاقمند به یاری هنرمندانی که توان مدیریتی دارند هستیم البته خودشان گاهی با آن موافقت نمی‌کنند برخی فکر می‌کنند هر کس مدیر شد امکانات فراوانی دارد. اما وقتی فردی مسئولیتی را می‌پذیرد با محدودیت مواجه می‌شود و به سرعت کنار می‌رود.
 
 
* نمی‌توانیم اعتبارات دیگری دیگر را به بازسازی اداره تئاتر اختصاص دهیم

این مقام مسئول درباره بازسازی اداره تئاتر که سؤال یکی از خبرنگاران بود اظهار داشت: باید برای این بازسازی اعتبار داشته باشیم نمی‌توانیم اعتبار برنامه دیگر را به بازسازی اداره تئاتر اختصاص دهیم همه می‌دانیم که سال 91 اعتبارات محدود شد و تنها به پروژه‌های مهر ماندگار منتهی شد. باید اعتبار مخصوص یک پروژه باشد لذا ما این موانع را برسر راه داریم.
 
 
* تلاش می‌کنیم ممیزی در چارچوب قانون باشیم

حسینی در پاسخ به سؤالی در این باره که بسیاری از هنرمندان، سینماگران و ناشران از وضعیت ممیزی گلایه داشته و از اعمال سلیقه در آن ناراحتند توضیح داد: در بحث ممیزی چون خط‌کش دقیقی وجود ندارد ممکن است اعمال سلیقه‌ای صورت گیرد گاهی برای یک فیلم یک فرد مخالف مخالفت و فرد دیگری با آن موافق می‌کند این اختلاف‌نظر‌ها وجود دارد و سخت هم هستند ولی ما سعی کردیم در زمینه‌هایی که میسر است مثل روابط نشر در شورای انقلاب فرهنگی موارد را مطرح و بررسی کنیم. لذا عنوان می‌کنیم که تلاش صورت می‌گیرد تا ممیزی در چارچوب قانون باشد و فردی که به او مجوز اعطا نشده دلیل این عدم اعطای مجوز را بداند.

وی درباره نمایشگاه کتاب و اینکه برای این نمایشگاه و مخاطبان آن چه تمهیداتی اندیشیده شده و قرار است چه حمایت‌هایی از ناشران و اهالی کتاب صورت گیرد توضیح داد: به زودی در آستانه برگزاری بیست و ششمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نشستی جداگانه برگزار خواهیم کرد. اما اینکه عنوان می‌شود سال 91 برای اهالی کتاب پرفراز و نشیب و خوب نبود باید بگویم در سال 91 افزایش قیمت کاغذ را داشته‌ایم مشکلاتی وجود داشت اما معنایش این نیست که نشر فعال نیست، تولیدات فراوان وجود داشته و در نمایشگاه کتاب هم سعی می‌کنیم خدمات خوبی ارائه دهیم البته راحت‌ترین کار در شرایطی که مشکلات اقتصادی باشد تعطیلی برنامه‌ها است اما علی‌رغم همه فشارها و مشکلات سعی کردیم خدمات در زمینه‌های مختلف ارائه شود.

حسینی خاطرنشان کرد: در این راستا بن دانشجوی در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت اما در بخش ارزی به دلیل تامین ارز مشکلاتی وجود داشت ولی ما با تلاش فراوان در بیست و ششمین نمایشگاه کتاب فعالیت بخش بین الملل را هم مشاهده خواهیم کرد.
 
 
* اگر جشنواره‌ها را برگزار نکنیم اغلب هنرمندان اعتراض می‌کنند

وزیر ارشاد در پاسخ به سؤالی درباره اینکه صرفا به برپایی جشنواره ها می‌پردازید گفت: در مورد این سؤال که عنوان می‌شود وزارت ارشاد صرفا به برپایی جشنواره‌ها اکتفا می‌کنند صحیح نیست چرا که ما کارهای زیادی انجام داده و در حال انجام هستیم جشنواره‌ها فرصتی برای ارائه تولیدات هستند. این مهم خود یک شور و نشاطی ایجاد می‌کند و سبب رونق کارهای فرهنگی می‌شود. اگر ما جشنواره را برگزار نکنیم اغلب هنرمندان اعتراض می‌کنند. البته ما هم موافقیم که جشنواره‌ها نباید حالت صوری داشته باشد مثلا به شعر تا این حد قبلا توجه نمی‌شد اما با برپایی جشنواره شعر همزمان در چند دانشگاه، دانشکده و استان برنامه‌هایی برگزار شده و به کارهای فرهنگی، هنری رونقی داده شده است.

وزیر ارشاد در پاسخ به این سؤال که شائبه‌ای در پایان دولت دهم وجود دارد که دولت‌ها و کاندیداها از هنرمندانی که در دولت دهم مطرح شده و درجه هنری گرفتند به نوعی تبلیغات هنری می‌کنند (تهران 1500) یا تماس‌هایی با هنرمندان گرفته و هدایایی بیش از سال نو به آنها داده شده که موید این مورد است عنوان کرد: اینکه هنرمندان در انتخابات ریاست جمهوری فعال بودند مخالفتی با آن وجود ندارد آنها را نیز محدود نمی‌کنیم، تهیه یک فیلم هم مشکلی ندارد همه اقشار می‌توانند از فردی خاص حمایت کنند اما باید مراقب باشند که شأن و جایگاه هنرمندان باید حفظ شود.اگر این گونه نباشد و هنرمندان بخواهند از جایگاه خود در راستای تبلیغ جریانی خاص استفاده کنند اتفاقات سال 88 می‌افتد که اختلافات سیاسی وارد فرهنگ شد و گریبان هنرمندان را گرفت.

اما در مورد هدایا باید گفت: این هدایا در روزهای پایانی سال به خبرنگاران هم اعطا شد که البته میزانش ناچیز بود در این راستا به مانند خبرنگاران از سینماگران هم در پایان سال با هدایایی تقدیر شد. خط‌کشی‌هایی هم وجود نداشت و طبق اسامی هدایا اهدا شدند.
 
 
* خوانندگان همکار با شبکه‌های معاند مجوز کنسرت نمی‌گیرند

وی درباره موسیقی افزود: در این راستا رشد قابل توجهی داشتیم. در اینکه مجوزها و اجراها در استان‌ها و شهرستان‌ها حتی تهران بیشتر شد شکی نیست در این دوره شرایط بهتری داشتیم هر کس مراجعه کند می‌تواند مجوز بگیرد اما گاهی فردی در خارج از کشور با شبکه‌های معاند نظام همکاری می‌کنند که این مهم مانع از ارائه مجوز به او می‌شود. اما بنای ما به انسداد نیست.

وزیر ارشاد درباره اخراج نیروهای یک مؤسسه مطبوعاتی که تعداد آنها 143 نفر بود و با پادرمیانی الهام به 63 نفر رسید هم گفت: در مورد اخراج افراد این مؤسسه جزئیاتی را در اختیار ندارم اما نیروهایی که موقت قرارداد داشتند با تعدیل نیرو مواجه شدند.

وی در خاتمه درباره تخلفات ناشران هم توضیح داد: گاهی یک نویسنده از ناشری شکایت می‌کند در این میان حق و حقوق افراد مطرح است لذا هیئتی باید شکایات را بررسی کند در این راستا هیئت رسیدگی به تخلفات ناشران این کار را انجام می‌دهد. حتی هیئت حل اختلاف هم فعال است خودشان اختلاف را حل و فصل می‌کنند تا به دستگاه قضایی کشیده نشود.

انتهای پیام/و
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها