امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۲۳:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116435
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در عشق‏‌آباد، «مراد آرتیک‏‌اف» معاون رئیس جمهور ترکمنستان در امور انرژی برق در جلسه کابینه وزرای

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در عشق‏‌آباد، «مراد آرتیک‏‌اف» معاون رئیس جمهور ترکمنستان در امور انرژی برق در جلسه کابینه وزرای این کشور، گزارش پیشنهاد افزایش میزان صادرات انرژی برق ترکمن به ایران را ارائه داد.

تأکید مقام عالی رتبه دولت ترکمنستان در ارتباط با ضرورت تمدید قرارداد خرید و فروش انرژی برق میان ترکمنستان و ایران در حالی است که هفته گذشته «هوشنگ فلاحتیان» معاون برق و انرژی وزارت نیرو در راس هیئتی به منظور گفتگو پیرامون همکاری‌های دو کشور در زمینه انرژی برق به عشق‌‏آباد سفر کرد.

سفارت ایران در عشق‏‌آباد ضمن تأیید این خبر تصریح کرد: معاون برق و انرژی وزارت نیرو  ایران در این سفر 2 روزه با «گلدی ساری‌اف» وزیر انرژی برق ترکمنستان و معاونین مربوطه در خصوص بررسی شیوه‏‌های ارتقا همکاری‌‏های دو کشور در حوزه برق و انرژی دیدار و گفت‌وگو نمود.

لازم به ذکر است که ترکمنستان هم اکنون بخشی از انرژی برق خود را به افغانستان و ایران به صورت دائم و به  تاجیکستان نیز به صورت دوره‏‌ای صادر می‌کند و در سال‌های اخیر بخش عمده نیروگاه‌های خود را با نصب توربین گازی شرکت «جنرال الکتریک» آمریکا بهینه سازی کرده و قصد دارد میزان تولید و صادرات انرژی برق خود را افزایش دهد.

براساس طرح ملی توسعه اقتصادی- اجتماعی ترکمنستان که برای سال‌های 2011 تا 2030 تهیه شده، تولید سالانه برق در این کشور به 25.5 میلیارد کیلووات خواهد رسید که از این میزان سالانه بیش از 11 میلیارد کیلووات آن صادر خواهد شد.

کشور ترکمنستان نخستین بار صادرات انرژی برق خود را به جمهوری اسلامی ایران در سال 2003 میلادی آغاز کرد که به این منظور خط انتقال برق بالکان‌آباد- گنبد به ظرفیت 220 کیلووات احداث و راه‌اندازی شد که این خط سپس به خط ترانزیت برق ترکمنستان به ترکیه نیز تبدیل گردید.

دولت ترکمنستان بعد از کسب استقلال خود با توجه به داشتن ذخایر زیاد گاز طبیعی بازسازی و تجهیز نیروگاه‌های برق خود را با توربین گازی شرکت جنرال الکتریک آمریکا آغاز کرد.

کارشناسان ترکمنستان پیش‌بینی می‌کنند که مصرف داخلی برق این کشور تا سال 2020 میلادی تا 20 میلیارد کیلووات ساعت و همچنین میزان صادرات نیز به رقم 11.57 میلیارد کیلووات خواهد رسید.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها