امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۱:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116441
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از «خبرگزاری فرانسه» امروز (شنبه) مرحله تبلیغات انتخاباتی برای انتخابات پارلمانی ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از «خبرگزاری فرانسه» امروز (شنبه) مرحله تبلیغات انتخاباتی برای انتخابات پارلمانی تونس آغاز شد.

انتخابات پارلمانی تونس که 26 اکتبر برگزار می‌شود، قرار است تکلیف اولین پارلمان و دولت دائمی این کشور بعد از برکناری «زین العابدین بن علی»‌ از ریاست جمهوری را مشخص کند.

انتخابات پارلمانی تونس از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا قانون اساسی این کشور به پارلمان [با 217 کرسی] و نخست وزیر  اختیارات فراوانی داده در حالی که اختیارات رئیس جمهور کمتر خواهد بود.

مهلت کمپین‌های انتخاباتی برای تبلیغات 22 روز خواهد بود که با توجه به همزمانی روز اول این مهلت با عید قربان [در برخی کشورهای عربی شنبه عید قربان اعلام شده] به نظر می‌رسد اولین روز تبلیغات انتخاباتی به آرامی سپری شود.

1327 فهرست (1320 فهرست در داخل کشور و 97 فهرست خارج از تونس) در 33 حوزه انتخاباتی (27 حوزه در داخل تونس و 6 حوزه در خارج از کشور) برای به دست آوردن کرسی های پارلمانی با یکدیگر رقابت می‌کنند.

نامزدهای انتخابات پارلمانی تونس به مسئله رشد اقتصادی و مبارزه با تروریسم در برنامه‌های انتخاباتی خود توجه ویژه‌ای داشته‌اند.

در سال گذشته تونس شاهد بحران سیاسی شدیدی در پی ترور دو تن از رهبران معارضان سکولار کشور بود، از سوی دیگر نیز تعدادی از عناصر ارتش و نیروهای امنیتی نیز کشته شدند که مقامات این کشور مسئولیت مرگ این افراد را بر عهده گروه «انصار الشریعه» مرتبط با القاعده در غرب آفریقا دانست.

این بحران‌ها دولت «حمادی الجبالی» دبیر کل پیشین جنبش النهضه تونس را که بر اساس انتخابات شورای ملی تأسیسی در 23 اکتبر 2011 تشکیل شده بود را برکنار کرد.علاوه بر آن دولت «علی العریض» دبیر کل فعلی جنبش النهضه در پی بحران‌های ایجاد شده از قدرت کناره گیری کرد و دولت غیر حزبی «مهدی جمعه» برای خارج کردن کشور از بحران تأسیس شد.

در همین راستا پیشتر وزارت دفاع و کشور تونس اعلام کرده بود که یک گروه افراط گرا مرتبط با القاعده تلاش می‌کند با اجرای اقدامات تروریستی رئند انتخابات را در کشور مختل کند.

بر اساس آخرین نظر سنجی‌ها جنبش النهضه تونس و حزب سکولار «نداء تونس» که از سال 2012 تأسیس شده بالاترین میزان شانس برای به دست آوردن کرسی‌های پارلمان را دارند.

حزب نداء تونس به وسیله « الباجی قائد السبسی» نخست وزیر پیشین این کشور در مرحله انتقالی قدرت در تونس بعد از انقلاب تأسیس شده است.

جنبش النهضه تونس در اولین پارلمانی که بعد از انقلاب در این کشور تشکیل شده بود 37 درصد آرا را به خود اختصاص داده بود، «راشد الغنوشی» رئیس این جنبش ابراز امیدواری کرده که در این انتخابات نیز همین میزان رأی یا بیش از آن را به دست بیاورند.

جنبش النهضه که از آغاز سال 2014 از قدرت در این کشور کنار گذاشته شده، شعار توافق سیاسی را یکی از اصلی ترین راه حل‌ها برای موفقیت مسیر سیاسی در کشور دانسته است.

از سوی دیگر انتخابات ریاست جمهوری این کشور نیز 23 نوامبر برگزار خواهد شد که قرار است 27 نامزد انتخاباتی از جمله یک زن در آن حضور داشته باشند.

بیش از 5 میلیون و 236 هزار و 244 نفر در تونس واجد شرایط رأی دهی هستند که حدود 311 هزار و 34 نفر از آنها مقیم خارج از کشور هستند.
انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها