امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۲۰:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116459
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - حمید نیکو: 1 اکتبر (9 مهر 93) هم‌زمان با دیدار بنیامین نتانیاهو و باراک اوباما که پشت درهای بسته با محوریت ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - حمید نیکو: 1 اکتبر (9 مهر 93) هم‌زمان با دیدار بنیامین نتانیاهو و باراک اوباما که پشت درهای بسته با محوریت برنامه هسته‌ای ایران برگزار شد، بیش از سه چهارم اعضای مجلس نمایندگان امریکا (354 عضو) طی نامه‌ای به جان کری، وزیر خارجه امریکا ضمن تاکید برضرورت همکاری کامل ایران با بازرسان هسته‌ای نوشتند: «معتقدیم تمایل ایران برای آشکارسازی تمام جنبه‌های برنامه هسته‌ای می‌تواند آزمونی برای نیت‌سنجی این کشور به منظور رسیدن به توافقی جامع باشد... پیش‌بینی دقیق زمان مورد نیاز ایران برای ساخت بمب هسته‌ای و برآورد میزان همکاری این کشور بدون اطلاعات بسیار قابل اتکا از طریق بازرسی نامحدود و رژیم راستی‌آزمایی امکان‌پذیر نیست». در این نامه به برخی موارد عدم همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد «ابعاد نظامی بالقوه» برنامه هسته‌ای ایران نیز اشاره شد.
در کنار این تحولات روز جمعه (11 مهر 93) رضا نجفی، سفیر و نماینده دائم کشورمان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در گفت و گو با پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از درز اطلاعات محرمانه برنامه هسته‌ای ایران از این آژانس ابراز نگرانی کرد و گفت: "این مایه تاسف است که باز هم از اطلاعات طبقه‌بندی‌شده محافظت لازم نشده و در حالی که ایران و آژانس مشغول برنامه‌ریزی دیدارهایشان بودند، اخبارش توسط یک رسانه غربی منتشر شد... این موید وارد بودن سوءظن ایران نسبت به وجود جاسوسی در آژانس است." گفتنی است خبرگزاری رویترز به نقل از یک دیپلمات آگاه از دیدار نمایندگان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در هفته آینده خبر داده بود. در حالی که ایران و آژانس مشغول برنامه ریزی برای انجام این سفر بودند، این خبر توسط خبرگزاری رویترز منتشر شد.

در تحلیل این تحولات به هم‌ مرتبط ذکر چند نکته ضروری است که در مقطع حساس گفت و گوهای هسته‌ای ایران و گروه 1+5 جلوه‌گر شده است:

1. با سفر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به امریکا و دیدار وی با باراک اوباما، لابی اسرائیل به ویژه در کنگره امریکا فعال‌تر شده و تلاش آن برای اثرگذاری سرنوشت‌ساز بر گفت و گوهای هسته‌ای کاملا هویداست.

2. میزان اثرگذاری لابی اسرائیل در کنگره امریکا به حدی است که بیش از سه چهارم اعضای آن را واداشته که طی نامه‌ای دستیابی به توافق‌نامه هسته‌ای جامع را به تحقق بازرسی نامحدود و رژیم راستی‌آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منوط بدانند.

3. انتشار خبر دیدار هفته آینده نمایندگان آژانس و ایران توسط رویترز و واکنش نماینده کشورمان در آژانس به این خبر و تاکید بر نگرانی ایران از جاسوسی در آژانس در حالی صورت گرفت که اکثریت اعضای مجلس نمایندگان امریکا در نامه خود بر بازرسی نامحدود آژانس تاکید کرده بودند.

4. یکی از مسائلی که بنا به گفته آژانس، ایران هنوز به آن پاسخ نداده، آزمایش‌های ادعایی مربوط به ساخت چاشنی‌ انفجاری است که در نامه اعضای مجلس نمایندگان به آن اشاره شده بود. حدود یک ماه پیش آژانس در گزارشی اعلام کرد که ایران در مهلت مقرر تنها به سه مساله از پنج مساله مطرح پاسخ گفته است.

5. آیپک، لابی پرنفوذ صهیونیسم نامه اعضای مجلس نمایندگان را که نفوذ بسیاری بر اکثریت اعضای آن دارد، ستود و طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «حمایت قاطع دوحزبی در این نامه انعکاس اراده کنگره برای تضمین این موضوع است که هر گونه توافقی با ایران باید این کشور را از دستیابی به توانایی دستیابی به تسلیحات هسته‌ای بازدارد».

6. مسلما تاکید مجلس نمایندگان امریکا بر دسترسی نامحدود آژانس به برنامه هسته‌ای ایران تنها به منظور بهره‌برداری امریکا از اطلاعات محرمانه آژانس صورت گرفته و در عین حال این اطلاعات همان‌طور که در گذشته دولت امریکا نیز به رژیم صهیونیستی در مورد جزئیات گفت و گوهای هسته‌ای اطمینان داده، در اختیار این رژیم قرار می‌‌گیرد.

7. مجموعه تحولات مربوط به گفت و گوهای هسته‌ای ایران و تحولات اخیر نشان می‌دهد که نگرانی مقامات کشورمان از جاسوسی در آژانس کاملا موجه است و آژانس باید اقدامات اعتمادساز در جهت رفع این نگرانی‌ها بردارد؛ دیدار هفته آینده مقامات ایران و آژانس می‌تواند فرصت مناسبی برای طرح و رفع این نگرانی‌ها باشد.
انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها