امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۱۶:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116533
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۴۶
تعداد بازدید: 14
منصور معظمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، درباره دلایل رشد بخش نفت در آمار رشد اقتصادی اعلام شده از سوی بانک ...

منصور معظمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، درباره دلایل رشد بخش نفت در آمار رشد اقتصادی اعلام شده از سوی بانک مرکزی برای سه ماهه اول سال جاری گفت: یکی از این دلایل افزایش تولید گاز به میزان حدود 40 درصد نسبت به سال گذشته بوده است که دلیل آن نیز وارد مدار شدن بخشی از گاز فاز 12 پارس جنوبی است.

وی ادامه داد: وزارت نفت در عین حال فشار برای بهره‌برداری از پارس جنوبی را روی 7 فاز زیاد کرده است چنانچه این 7 فاز را به صورت هفتگی و با حضور وزیر نفت به صورت ویژه دنبال می‌کنیم و تلاش کردیم بقیه فازها را نیز فعال کنیم.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر ذخایر هیدروکربوری وزیر نفت با بیان اینکه پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس را فعال کردیم در پاسخ به پرسشی درباره تزریق نشدن منابع مالی جدید به این پالایشگاه گفت: وزارت نفت در حد توان خود تزریق مالی کرده است و مسئولیت بیشتری ندارد، اما چون برای ما بهره‌برداری از این پالایشگاه خیلی استراتژیک است به دنبال فعال کردن آن هستیم چنانچه نسبت به گذشته حجم کار و تعداد نیروهای فعال پیشرفت کرده و امیدواریم یک فاز آن تا پایان 94 وارد مدار شود.

وی افزود: از طرف دیگر صادرات نفت خام و میعانات گازی نیز افزایش پیدا کرده چنانچه در پنج ماهه اخیر نسبت به برنامه از قبل تعیین شده در بودجه 8 درصد افزایش صادرات داشتیم.

معظمی ادامه داد: در عین حال روی شرکت ملی پتروشیمی برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام که پیشرفت بیشتری داشته فشار گذاشتیم.

وی افزود: معتقدیم نفت موتور محرکه توسعه اقتصادی در کشور است و اگر موتور نفت روشن شود بقیه صنایع هم با آن همراه خواهد شد چنانچه در سالهای 82 و 83 همه کارخانه‌های کشور سه شیفت کار می‌کردند و نمی‌توانستند جواب نیازهای نفت را بدهند.

وی در خصوص افزایش صادرات نفت و میعانات گازی گفت: ما مشکلی برای تولید بیشتر نداریم و به محض کم شدن تحریم‌های ظالمانه امکان صادرات بیشتر فراهم خواهد شد که امیدواریم آمریکایی‌ها سر عقل بیایند و به منطقی که ندارند رجوع کنند تا زمینه رفع تحریم‌های ظالمانه فراهم شود.
انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها