امروز : شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 20
۰۰:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11658
تاریخ انتشار: ۹ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۲۳
تعداد بازدید: 92
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران، هرمز قلاوند مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران گفت: ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران، هرمز قلاوند مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران گفت: بنابر مطالعات انجام شده، تاکنون 18 درصد از پتانسیل‌های نفتی منطقه زاگرس کشف و تولیدی شده است و همچنان زمینه مساعد دیگری برای اکتشاف در این منطقه وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه حدود 80 درصد از ذخایر هیدروکربوری ایران در مناطق زاگرس و خلیج فارس واقع شده است، گفت: اکتشاف منابع هیدروکربوری در ایران، روند مطلوبی را می‌پیماید، به طوری که طی 10 سال گذشته معادل 30 سال گذشته اکتشاف نفت و گاز داشته‌ایم.

وی افزود: تعداد کل افق‌های حفاری شده در ایران حدود 830 افق است؛ در عین حال تعداد 2539 افق حفاری نشده بدون اولویت و 993 افق حفاری نشده با اولویت دیگر نیز در کشور وجود دارد که به تدریج تولیدی خواهد شد.

قلاوند با بیان اینکه تاکنون فرآیند اکتشافی شرکت ملی نفت ایران بر مبنای اکتشاف از تله‌های ساختمانی استوار بوده است، گفت: منابع نامتعارف هیدروکربوری نظیر شیل‌ها به دلیل هزینه‌های بالا و دشواری فرآیند تولید تاکنون بدون استفاده بوده است که البته ممکن است، در آینده مورد توجه واقع شود.

وی اضافه کرد: در خصوص اینکه آیا شیل های نفتی و گازی پتانسیل مورد نظر تولیدی شدن را دارند، پروژه‌ای تحقیقاتی با پژوهشگاه صنعت نفت نهایی شده است.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با اعلام اینکه عملیات اکتشافی در حوزه تله‌های چینه‌ای کمتر مورد توجه قرار گرفته است، گفت: البته برخی کشفیات جدید نظیر حوزه آبادان و اروندان در این بخش قرار دارد.

قلاوند افزود: در حال حاضر سیر فعالیت‌های مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در حوزه گنبدهای نمکی متمرکز شده است.

افزایش 1.9 میلیارد بشکه ای ذخایر هیدروکربوری کشور

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، حجم اکتشاف منابع هیدروکربوری در سال گذشته را حدود 1.9 میلیارد بشکه عنوان کرد و گفت: 15 لایه جدید نفتی به ذخایر اکتشافی شرکت ملی نفت ایران اضافه شده است.

وی همچنین از وجود 150 میدان نفتی و گازی آماده برای توسعه در کشور خبر داد و گفت: این میدان ها بنابر اولویت های موردنظر و به مرور زمان به چرخه تولید اضافه می شوند.

قلاوند همچنین آمار اکتشاف نفت و گاز در شرکت ملی نفت ایران را در مقایسه با نرم جهانی بسیار قابل توجه ارزیابی کرد و گفت: طی برنامه چهارم حدود 4409 میلیون بشکه نفت در ایران کشف شد که از این بابت توانستیم، رتبه اول اکتشاف در جهان را از آن خود کنیم.

وی همچنین به وضعیت و برنامه‌ اکتشافی در بعد بین المللی اشاره کرد و گفت: هم اکنون بخش عمده‌ای از برنامه های تولیدی نفت و گاز به سمت استخراج از منابع نامتعارف سوق پیدا کرده است.

قلاوند افزود: هم اکنون ایالات متحده آمریکا ، کانادا و مکزیک در مجموع حدود 16 میلیون بشکه نفت در روز تولید می کنند و قرار است، طبق برنامه تا سال 2020 میلادی بر استحصال نفت و گاز از منابع نامتعارف متمرکز شوند.

وی ادامه داد: در صورت تحقق این برنامه، آمار تولید نفت این سه کشور در مجموع به 27 میلیون بشکه در روز خواهد رسید که با اتکا به این سقف تولید، علاوه بر رفع نیازهای خود می توانند صادرکننده نفت نیز باشند.

قلاوند افزود: اروپا نیز در سال 2014 اولین پروژه شیل گاز در لهستان را افتتاح می‌کند.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها