امروز : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 18
۲۲:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116639
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 6
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از خبرگزاری رویترز، پس از اعلام دولت مبنی بر شروع کار مراکز مالی هنگ‌کنگ از اولین ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از خبرگزاری رویترز، پس از اعلام دولت مبنی بر شروع کار مراکز مالی هنگ‌کنگ از اولین روز کاری هفته جاری (دوشنبه)، معترضینی که در دو هفته اخیر در خیابان‌های این شهر تحصن کرده بودند، تدریجاً در حال تخلیه معابر عمومی و بازگشت به خانه‌های خود هستند. رویترز مدعی شده است که این اقدام از بیم برخورد نیروهای پلیس صورت گرفته است.
بر اساس این گزارش، تاکنون برخی از معترضین منطقه «مونگ کوک» را که محل استقرار موسسات مهم مالی شرق آسیا است را ترک کرده‌اند، رهبران جنبش اعتراضی از مابقی معترضان که هنوز مواضع خود را در خیابان‌ها حفظ کرده‌اند نیز خواسته‌اند که خیابان‌ها را ترک کنند.
اعتراضات روزهای اخیر هنگ‌کنگ با واکنش منفی برخی مردم این شهر نیز مواجه شده بود، مردم معتقد بودند که معترضان تنها باعث اختلال در زندگی روزمره ساکنان شهر می‌شود، دیروز شبکه خبری الجزیره از اختلال در عملکرد 270 خط اتوبوس‌رانی به دلیل تحصن‌های اعتراض‌آمیز خبر داده بود.
هنگ‌کنگ که در طول تاریخ بخشی از خاک چین بوده، در جنگ تریاک در قرن 19 میلادی از کشور مادری جدا شد و مستعمره انگلیس شد. بهانه انگلیسی‌ها برای این حمله، دفاع از «تجارت آزاد» و فراهم کردن زمینه برای ادامه فروش تریاک کشت شده در هند به چین و خرید چای در عوض این ماده افیونی بود.
در سال 1997 هنگ‌کنگ مجدداً به چین ملحق شد ولی مقامات پکن می‌گویند که غربی‌ها از آن زمان تاکنون در صدد بازگرداندن این بندر استراتژیک و بازیابی جاپای ناوگان خود در نزدیک‌ترین آب‌ها به چین هستند.
دولت انگلیس در هنگام بازگرداندن هنگ‌کنگ به چینی که حال به قدرت برتر در حوزه تجاری و نظامی بدل شده بود، با پکن «شرط» کرد که تا 2047 درجه بالای از آزادی را به حکام محلی این بخش از چین اعطاء کند.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها