امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۱:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116695
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۴
تعداد بازدید: 38
غلامرضا خواجه‌سروی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در دولت دهم در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، گفت: نظام ...

غلامرضا خواجه‌سروی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در دولت دهم در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، گفت: نظام جمهوری اسلامی از ابتدای پیروزی انقلاب تا کنون به گونه‌ای بوده است که دانشگاه دارای فعالیت سیاسی باشد و اعضای خانواده بزرگ دانشگاه در جمهوری اسلامی نگاه سیاسی داشته باشند. به این معنا که برای تحلیل، درک درست و شناخت نسبت به منافع ملی کشور تابعیت سیاسی، بین‌المللی و نسبت به منافع ملی داشته باشند.

وی افزود: فعالیت تشکل‌ها به این منظور است که دانشگاهیان بتوانند به عنوان موتور محرک جامعه کمک کنند تا نظام سیاسی کشور از اهداف جهانی، منطقه‌ای و ملی جمهوری اسلامی دفاع کند.

خواجه‌سروی ادامه داد:‌ همانطور که از دانشگاه انتظار می‌رود که نیاز کشور را در حوزه علمی، فناوری، صنعت، اجتماعی، اقتصادی، هنری و فرهنگی تأمین کند انتظار هم هست که در حوزه سیاسی نیز چنین باشد.

به گفته وی در ابتدای پیروزی انقلاب تشکل‌ها پرچمدار این مسئولیت‌های مهم شده‌اند تا دانشگاه را به این معنی سیاسی نگه دارند ولی از سیاسی‌کاری دور کنند تا دانشگاه در راستای اهداف انقلاب به نظام کمک کنند.

خواجه‌سروی گفت: طبیعتاً با این توصیف تمامی سلیقه‌های سیاسی که می‌توانند به این هدف کمک کنند مصلحت‌های نظام سیاسی جایگاه آن، و موقعیت و منافع ملی ما را در نظر می‌گیرند و سلایق مختلف سیاسی که به این هدف کمک می‌کنند محترم هستند و نظام تلاش کرده زمینه را به گونه‌ای فراهم کند که تمام سلایق در این مسیر حرکت کنند و تا کنون نیز اکثریت قریب به اتفاق دانشگاهیان نظرشان بر این بوده که دانشگاه در خدمت نظام باشد و برادری خود را اثبات کردند که این تفکر متعلق به اکثریت دانشگاهیان است و تفکر حداقلی نیست.

وی افزود: تمام تشکل‌هایی که از ابتدای انقلاب در این زمینه فعالیت کردند به دلیل اینکه به این تفکر متعلق هستند در اکثریت قرار دارند و دانشگاهیان را نمایندگی می‌کنند بنابراین اینکه بگوییم 5 میلیون دانشجو داریم با 5 اتحادیه یا یک تشکیلات بسیج دانشجویی و عدد اعضاء را بشماریم و بگوییم دراقلیت هستند مبنای صحیحی نیست.

به گفته وی مجلس نیز دارای 290 عضو است در حالی که در قانون‌اساسی آمده است ما هرگز نمی‌توانیم بدون مجلس باشیم پس نمی‌توان گفت مجلس در اقلیت است.

وی با بیان اینکه جنبش دانشجویی همواره در راستای اهداف نظام و مقام معظم رهبری حرکت کرده است،‌گفت: تشکل‌ها در کلیات مواضع خود را با رهبری تنظیم می‌کنند و سخن سنجیده‌ای نیست که آنها را در اقلیت بدانیم و جای تعجب دارد که یکی از مسئولان اینگونه بگوید، فردی که فرجی‌دانا در استیضاح خود گفت طلبه آقا است. بنابراین نباید این فرد تفکر آقا را در اقلیت قرار دهد.

خواجه‌سروی تأکید کرد: البته شاید اشتباهی صورت گرفته است ولی این نگاه صحیح نیست مگر اینکه نسبت تشکل‌ها با دولت را در نظر بگیریم و کسانی که منتقد دولت هستند را در اقلیت قرار دهیم. در این صورت باید بگوییم تشکلی در اکثریت است که از دولت انتقاد نکند که اگر اینگونه باشد نگاه ابزاری به تشکل‌ها داشته‌ایم.

وی ادامه داد:‌ دانشگاه‌ها باید با کلیات نظام هماهنگ باشند و خود را با منویات مقام معظم رهبری و شورای عالی انقلاب فرهنگی تنظیم کنند که البته دولت نیز باید حمایت کند زیرا مصلحت کشور و نظام هم اینگونه است.

وی افزود:‌ تشکل‌ها فعالیت سیاسی را در حمایت از نظام و رهبری انجام می‌دهند و اکثریت هم هستند زیرا تمام سلایق را نمایندگی می‌کنند.

وی افزود:‌ مدیران کنونی وزارت علوم نیز در انجمن اسلامی دانشگاه تهران حضور داشتند که سلیقه خاصی را نمایندگی می‌کردند.

به گفته وی برخی عناصر که به نظام کمک نمی‌کنند طبق قانون فعالیت آنها ممنوع است، ولی اینکه فقط یک سلیقه سیاسی در دانشگاه حاکم باشد اینگونه نیست، زیرا برخی اتحادیه‌ها در دولت نهم و دهم منتقد دولت بودند و ما هم بر حسب وظیفه به آنها کمک می‌کردیم که آنها هم وظایف خود را انجام دهند.

خواجه‌سروی گفت: اینکه بهانه کنیم که آئین‌نامه کرسی‌ها ضعف داشته منطقی نیست بلکه تمام قوانین نیاز به روزآمدی دارد و ما باید پس از روزآمدی آنها را اجرا کنیم.

خواجه‌سروی گفت: برخی حاشیه‌سازی می‌کنند تا عملکرد نامناسب خود را پشت حاشیه بپوشانند زیرا نسبت دادن ضعف به مسئولان گذشته اجحاف است.

به گفته وی انتظار این است که در دوره کنونی اتحادیه‌ها تقویت شوند و اگر در گذشته نیز مشکلی بوده است. حل شود زیرا نگاه به تشکل‌ها باید نگاه کلی باشد.

خواجه‌سروی عنوان کرد:‌ وزارت علوم جایگاه هدایت، حمایت و نظارت دارد و فعالیت‌های دانشجویی نماینده سلایق سیاسی هستند و به طور کلی انسان بی‌عیب نیست و ضعف دارد.

وی افزود: در دوره گذشته برای اینکه فضا منطقی شود بسیار تلاش شده است و تمام کاندیداها توانستند خود را در فضای منطقی عرضه کنند و رئیس‌جمهور کنونی هم به همین صورت در فضای دانشگاه حضور داشت.

وی ادامه داد: این رویکرد همیشه وجود داشته دانشگاه به جای اینکه محل به آتش کشاندن کوی باشد جای تضارب آرا باشد.

خواجه‌سروی با بیان اینکه دولت قبل استراتژی آرامش فعال را دنبال می‌کرد، گفت: این تأسف‌بار است که تمام کارهایی که در دولت قبل شده نادیده بگیریم زیرا یکی از مشکلات جهان سوم این است که تداوم کار گذشته صورت نمی‌گیرد.

وی ادامه داد:‌ با برخورد سیاسی و لجبازی نباید کار را از صفر شروع کرد زیرا خسارت به کشور بازمی‌گردد و امیدوارم این روند اصلاح شود.

وی افزود:‌ ما دشمنان بزرگی داریم و باید نگاهمان این باشد که به دشمنان اجازه دست‌اندازی به کشور را ندهیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها