امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۶:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116701
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۲۲
تعداد بازدید: 72
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، رضا ملک‌زاده در همایش تازه‌ترین دستاوردهای پژوهش در دانش پزشکی به تولیدات علمی کشور طی 40 سال گذشته اشاره کرد و ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، رضا ملک‌زاده در همایش تازه‌ترین دستاوردهای پژوهش در دانش پزشکی به تولیدات علمی کشور طی 40 سال گذشته اشاره کرد و گفت: در این مدت در همه علوم 193 هزار مقاله علمی تهیه شده است.

وی ادامه داد: 61 هزار و 461 مورد از این مقالات مربوط به علوم سلامت و پزشکی می‌شود که متأسفانه در سال 2013 در تولید مقالات علمی شاهد افت نسبی بوده‌ایم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت دلیل این افت را عملکرد 4 ساله دولت قبل عنوان کرد و گفت: در دوران رئیس جمهور گذشته بودجه‌های پژوهشی به شدت کاهش یافت و این امر موجب شد تا تعداد مقالات ما کاهش پیدا کند.

وی خاطر نشان کرد: البته تحریم‌ها و مشکلات ارزی و گران شدن دلار نیز بی‌تأثیر نبود چرا که دانشمندان ما نمی‌توانستند در همایش‌های بین‌المللی شرکت کنند یا «گرند» بین‌المللی بگیرند.

ملک‌زاده با بیان اینکه مجله «نیوساینتس» ایران را دارای سریع‌ترین رشد علمی در دنیا معرفی کرده است، گفت: همیشه این سؤال مطرح می‌شود که این تعداد مقاله چقدر ارزش دارد و چه کمکی به سلامت کشور می‌تواند بکند.

وی به این سؤال اینگونه پاسخ داد که از هر 10 هزار ایده در دنیا که تبدیل به مقاله می‌شود هزار مقاله آن دارای اهمیت است و از این هزار مقاله تنها 100 ایده به اختراع می‌انجامد و از این 100 اختراع 10 ایده تبدیل به محصول شده و تنها یکی از این محصولات صنعتی می‌شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با تأکید بر این نکته که انتظار نداریم هر پژوهشی به محصول بینجامد، گفت: در دنیا می‌گویند 80 درصد مقالات به نتیجه نمی‌رسد که این خود نیز یک قدم رو به جلو است، اصولاً گاهی جواب منفی در مقالات علمی یک پیشرفت محسوب می‌شود.

وی در مورد ارجاعاتی که به مقالات حوزه سلامت و پزشکی کشور شده است، گفت: 58 درصد از 61 هزار مقاله تولید شده در پزشکی هیچ‌گونه ارجاعی نداشته یا تنها یک ارجاع داشته است. در مقابل تنها 2 مقاله بین 600 تا 650 ارجاع، 3 مقاله تا 500 ارجاع و 4 مقاله تا 400 ارجاع داشته‌اند.

ملک‌زاده تأکید کرد: در مجموع 100 مقاله تولید شده در کشور بیش از 100 ارجاع داشته‌اند اما با این وجود ایران در تولید علم در منطقه رتبه سوم را دارد و حتی در بعضی شاخص‌ها به ترکیه نزدیک شده است.

وی سهم ایران از تولید علم جهانی را 1.53 درصد دانست و گفت: در سم‌شناسی، سم سازی و داروسازی ترکیه را کاملا پشت سر گذاشته‌ایم اما کماکان تعداد مقالات طب بالینی ما بیشتر است در حالی که ارجاعات به مقالات داروسازی حرف اول را می‌زند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: از مؤسسات ایرانی تنها 22 مؤسسه علمی توانسته‌اند حد نصاب ارجاعات را به دست بیاورند و در میان دانشگاه‌های علوم پزشکی به ترتیب دانشگاه علوم پزشکی تهران، بهشتی، شیراز، اصفهان، تبریز و مشهد از نظر مقاله و ارجاعات حرف اول را می‌زنند.

وی با تأکید بر این نکته که دانشگاه علوم پزشکی تهران در تولید مقاله و ارجاعات به مقالات در کشور بی‌رقیب است و با اختلاف در صدر قرار دارد، گفت: در سال 2003 دانشمندان برتر کشور 3 نفر بودند که این تعداد در سال 2013 به 87 نفر رسیده است و دانشگاه علوم پزشکی تهران 9 نفر از این دانشمندان را به خود اختصاص داده در حالی که سایر دانشگاه‌های علوم پزشکی تنها یک دانشمند برتر دارند.

ملک‌زاده با انتقاد از کم شدن همکاری‌های بین‌المللی در عرصه تولید علم گفت: این همکاری‌ها در گذشته بسیار خوب بود به طوری که 73 درصد تولیدات علمی خوب ما با همکاری بین‌المللی تهیه شده است.

وی در مورد برنامه‌های وزارت بهداشت برای افزایش همکاری‌های بین‌المللی گفت: قصد داریم از 150 ایرانی که جزو دانشمندان برجسته دنیا هستند و در دانشگاه‌های خارجی تدریس می‌کنند دعوت کنیم تا حداقل سالی دو بار به ایران سفر کنند و در اینجا دانشجوی PHD بپذیرند تا بتوانیم از علم این افراد نیز استفاده کنیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به سرمایه‌گذاری کشور کره در علم و پژوهش اشاره کرد و گفت: 40 سال پیش کشور ایران و کره تقریباً در یک سطح قرار داشتند و شاید در برخی موارد ایران جلوتر از کره بود اما کره‌ای‌ها در علم و پژوهش سرمایه‌گذاری کردند و اکنون کالاهای آنها بازار ایران را اشباع کرده است.

وی در مورد بودجه پژوهشی کشور خاطر نشان کرد: بودجه فعلی پژوهش ما اندازه بودجه تحقیق 10 محقق در دنیا است. با این وجود کارهای تحقیقاتی باید به افزایش سلامت جامعه بینجامد که این امر در کشور ما تقریبا اجرا شده است.

ملک‌زاده در مورد عدم تخصیص نیم درصد از درآمد ناخالص ملی به پژوهش گفت: در حالی که قانون برنامه پنجم توسعه تأکید می‌کند که سالی نیم درصد باید از درآمد ناخالص ملی به امر پژوهش اختصاص یابد اما شاهد هستیم که تنها 0.4 درصد از درآمد ناخالص ملی به پژوهش اختصاص یافته در حالی که این عدد باید اکنون 2.5 درصد باشد.

وی با انتقاد از عملکرد نمایندگان مجلس به خصوص اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات گفت: گویا نمایندگان دغدغه‌های دیگری غیر از پیشرفت علم و پژوهش در کشور دارند؛ در حوزه علم و پژوهش حرف بسیار است اما در عمل کمترین توجه به علم می‌شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها