امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۵:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116711
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۲۲
تعداد بازدید: 17
حجت‌الاسلام علی‌اکبر رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در خصوص عملکرد

حجت‌الاسلام علی‌اکبر رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در خصوص عملکرد حجت‌الاسلام خسروپناه از شهریور سال پیش تاکنون که به عنوان دبیر «هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره» فعالیت دارد، اظهار داشت: حال هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی طی ماه‌های اول آغاز دوره جدید فعالیت همانند حال یک کارگاهی است که مدتی تعطیل شده بود و ساختمان و ابزار آن به هم ریخته بود و نیازمند بازسازی و آماده‌سازی است که دوستان ما چندماهی را صرف تجدیدنظر و سازماندهی جدید کردند.

وی اظهار داشت: اکنون در 5ـ6 سال اخیر که کارها پیش رفته و دوستان ما وارد صحنه عمل شده‌اند بسیار موفق عمل کرده‌اند. اگر آماره اجلاسیه‌ها و کرسی‌های آزاداندیشی را که در این مدت برگزار شده است ملاحظه کنید کارهای خوبی در این مدت انجام گرفته است و ما اکنون، سرِ خط قرار داریم و بنده فکر می‌کنم بعد از این آثار و نتایج فعال شدن هیأت را به طور مشهود خواهیم دید.

رئیس هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا در راستای برگزاری کرسی‌های نظریه پردازی مشکل و موانع خاصی از قبیل مشکلات مالی وجود دارد یا خیر، عنوان کرد: البته مشکل بودجه داریم ما همان زمانی که هیأت تحت‌ نظر پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بود و از بودجه و امکانات پژوهشگاه استفاده می‌کرد مشکلات مادی داشتیم تا جایی که در یک مرحله به حدی مشکلات مالی ما افزایش پیدا کرد که دیگر نتوانستیم آنها را تأمین کنیم و از طرفی هم بنده کسالت پیدا کردم و هیأت به طور نصفه نیمه فعال بود و یا به دیگر معنا می‌توان گفت که تعطیل شد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، حمایت درخوری از هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی به لحاظ معنوی و مادی دارد اما نیاز هیأت بیش از این مقداری است که اکنون انجام می‌گیرد.

حجت‌الاسلام رشاد ابراز داشت: از دوستانمان تقاضا داریم که حمایت درخور و فراخوری از هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی انجام دهند و به هر میزان که ما بتوانیم امکانات و بودجه برای فعالیت‌ها فراهم کنیم عملکرد هیأت، ارتقا و توسعه پیدا می‌کند.

وی درباره اینکه آیا این حمایت فقط از جانب شورای عالی انقلاب فرهنگی باید صورت گیرد یا اینکه ارگان‌های دیگری هم می‌توانند در این راستا شما را یاری رساند، گفت: از آنجایی که هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره، یک دستگاه ملی است و رسالتی که برعهده دارد یک رسالت ملی بوده و آرمان ملی و تاریخی دارد، باید همگان از جمله دولت و مجلس از آن حمایت کنند.

رئیس هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره خاطرنشان کرد: هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره، هزینه زیادی ندارد و ما هم توقع زیادی نداریم، اما اگر همین حداقل به سهولت و سرعت تأمین شود این هیأت فعال شده و موفقیت‌های آن دوچندان خواهد شد.
 
به گزارش فارس، «هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره» در بهمن‌ماه 1382 با فرمان مقام معظم رهبری تأسیس شد. مأموریت اصلی و وظیفه اساسی این هیئت ـ‌که ‌زیرمجموعه شورای عالی انقلاب فرهنگی محسوب می‌شود‌ـ سیاست‌گذاری کلان متناسب با فعالیت‌های تعریفی و برنامه‌ریزی‌های کلان برای دستیابی به علوم انسانی بومی تعریف شده است.

فعالیت این هیأت سال گذشته و در پی کسالت حجت‌الاسلام رشاد، همچنین کمبود بودجه به حالت راکد در آمده بود. پس از این دوران فطرت و در هفته آخر شهریور ۱۳۹۲، طی حکمی از سوی حجت‌الاسلام رشاد رئیس هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره، حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه به دبیری این هیأت منصوب شد تا کارها با جدیت بیشتری پیگیری شود.
انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها