امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۷:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116716
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۲۲
تعداد بازدید: 13
فواد ایزدی کارشناس روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ در خصوص اعتراضات صورت گرفته در هنگ کنگ و ...

فواد ایزدی کارشناس روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ در خصوص اعتراضات صورت گرفته در هنگ کنگ و دخالت کشورهای غربی بخصوص انگلیس و آمریکا در این تحولات گفت: افرادی که در هنگ‌کنگ معترض هستند درصد کمی از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند و تنها قسمتی از قشرهای دانشجویی هستند که اعتراضاتی دارند.

وی با اشاره به نارضایتی عمومی از وضعیت به وجود آمده و بی نظمی که در شهر رخ داده است، اظهار داشت: طی روزهای اخیر از مردم هنگ‌کنگ کسانی که از این جریانات آسیب دیده‌اند دست به اعتراض زدند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه دولت آمریکا به این واقعیات میدانی توجه چندانی نداشته و تنها به دنبال دنبال کردن اهداف خود است، یادآور شد: مقامات آمریکایی به دولت چین توصیه کرده‌اند که پلیس هنگ‌کنگ از خشونت استفاده نکند در حالیکه اتفاقات شهر «فرگوسن» که در آن برای مقابله با معترضان از نفربرهای ضد زره استفاده شده و بسیاری از معترضان گلوله‌های پلاستیکی زخمی شدند، از اذهان عمومی محو نشده است. آمریکایی‌ها همواره بدترین واکنش را نسبت به معترضان نشان می‌دهند و در عین حال مدعی حقوق بشر در دنیا هستند.

ایزدی ادامه داد: آمریکا از وجود دولت‌های قدرتمند در دنیا ناراحت است و سیاست خارجی این کشور هم بر همین مبناست، لذا می‌بینیم که علیرغم روابط سیاسی و اقتصادی گسترده با چین بدنبال تضعیف این دولت می‌رود.

وی با اشاره استقلال جمهوری اسلامی ایران که عامل دشمنی آمریکا با کشورمان است، یادآور شد: با وجود آنکه آمریکا در بسیاری از موارد با چین همفکر است، اما حتی درصد کم استقلالی که چین دارد را نیز بر نمی‌تابد.

این کارشناس روابط بین‌الملل افزود: آمریکایی‌ها بسیار علاقمند هستند که تصاویر اعتراض مردمی در هنگ کنگ را در پکن نیز ببینند و همه تلاش خود را در این راستا به کار می‌برند.

ایزدی با اشاره به پخش برنامه‌های آمریکایی به زبان چینی که طی مدت اخیر بسیار افزایش یافته است گفت: این همان رویکردی است که در فتنه سال 88 در کشورمان دنبال شد و امروز در خصوص هنگ‌کنگ دنبال می‌شود؛ با همان رویکرد میدانی و عملیات روانی که در سال 88 در ایران دنبال کرد.

وی این اتفاق را یک درس برای برخی در ایران دانست و گفت: اگر روابط سیاسی و اقتصادی ما با آمریکا به اندازه روابط چین و آمریکا هم شود بازهم آمریکا در اولین فرصت به دنبال تضعیف طرف مقابل می‌رود. برخی در کشور فکر می‌کنند اگر سفارت آمریکا افتتاح شود و روابط بهبود یابد، آمریکا با ایران مشکلی نخواهد داشت در صورتیکه مشکل آمریکا استقلال کشورهاست که درباره چین چنین موضوعی را شاهد بودیم.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: تحولات هنگ‌کنگ درس خوبی برای امروز ماست.
انتهای پیام/
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار