امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۹:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116717
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۲۲
تعداد بازدید: 21
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، رویترز طی گزارشی نوشت، ایران در تلاش است تا صادرات فولاد خود را افزایش دهد و سرمایه‌گذاران خارجی را با هدف 4 ...

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، رویترز طی گزارشی نوشت، ایران در تلاش است تا صادرات فولاد خود را افزایش دهد و سرمایه‌گذاران خارجی را با هدف 4 برابر کردن تولید فولادش در یک دهه آینده و جایگزینی درآمدهای این بخش با بخشی از درآمدهای نفتی خود، به سرمایه‌گذاری در این بخش تشویق می‌کند.

بر اساس آمارهای شرکت فولاد مبارکه، بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد این کشور، جمهوری اسلامی ایران به طور متوسط 1.35 میلیون تن فولاد در سال 2011 و 2012 صادر کرده است.

از سوی دیگر، بر اساس آمارهای اتحادیه تولیدکنندگان فولاد ایران، این کشور در 7 ماه نخست امسال، 1.26 میلیون تن فولاد صادر کرده است.

بهادر احرامیان یکی از اعضای این اتحادیه گفت، در نتیجه توسعه سریع تولید داخلی در سال‌های اخیر، ایران با مازاد میلگرد آجدار، شمش، آی‌پی‌ایی و دیگر قطعات مشابه مواجه است.

بر اساس این گزارش، بخش عمده صادرات فولاد ایران به خاورمیانه و شمال آفریقا صورت می‌گیرد و می‌تواند از طریق  مبادلات تهاتری یا دارایی‌های سپرده‌گذاری شده در بانک‌های غیرغربی برای دور زدن تحریم‌ها انجام شود.

فروش فولاد هرگز شامل تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا نبوده است اما محدودیت‌های مالی، بانک‌ها را از انجام پرداخت‌ها به دلار برای مبادلات ایران بازداشته و این مبادلات تجاری را دشوار ساخته است.

تهران با تاکید بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود، همواره تحریم‌های غرب مورد نکوهش قرار می‌دهد.

به گزارش رویترز، بخش فولاد ایران در مقایسه با صنعت نفت این کشور ضعیف است. بر اساس برآوردها، ایران ماهانه به علت تحریم‌های نفتی حدود 4 میلیارد دلار با خسارت روبرو می‌شود اما در مقابل، صادرات فولاد ایران تا جولای امسال بر اساس قیمت‌های کنونی ارزشی برابر با 6.3 میلیارد دلار داشته است.

جواد اردلان مدیرعامل شرکت بازرگانی و سرمایه‌گذاری ایران در لندن که شعباتی در تهران دارد، در این‌باره گفت، درآمدهای اضافی مهم است چراکه این درآمدها بخش فولاد با خودکفا ساختن از تحریم‌ها منفک می‌کند.

اردلان افزود: فولاد و  سنگ‌آهن، صنعتی استراتژیک برای ایران هستند. اگر فولاد کافی در کشور موجود نباشد، صنعت ساخت و ساز زمین‌گیر خواهد شد و تقریبا 50 درصد صنایع مرتبط از این موضوع خسارت خواهند دید. این امر سبب بروز بیکاری شدیدی خواهد شد.

بر اساس آمارهای انجمن جهانی فولاد، ایران در 8 ماه نخست امسال، 10.64 میلیون تن فولاد تولید کرده است که 6.9 درصد بیش از مدت مشابه سال گذشته است و تقریبا 3 برابر متوسط رشد جهانی (برابر با2.4 درصد) است.

در ادامه این گزارش آمده است، این افزایش هنوز با برنامه ایران برای افزایش تولید فولاد خود به میزان 55 میلیون تن تا سال 2025 که 10 میلیون تن از این رقم به صادرات اختصاص یافته است، فاصله دارد.

جواد اردلان توضیح داد، این طرح تحت بازبینی استراتژیک قرار گرفته است و احتمالا به واسطه جنبه‌های بازاریابی، زیرساخت و بسیاری موارد دیگر تغییراتی خواهد داشت.

کارشناسان صنعتی می‌گویند که در صورتی مذاکرات هسته‌ای به بن‌بست برسد و تحریم‌ها ادامه یابد، هدف تولید 55 میلیون تن فولاد آسیب‌پذیر است.

با این‌حال، این کارشناسان اذعان می‌کنند که حتی با وجود ادامه تحریم‌ها، صنعت فولاد ایران همچنان رشد خواهد کرد و صادرات این کشور به  عرضه بیش از حد فولاد جهان اضافه خواهد شد که این امر قیمت‌ها را بیشتر کاهش خواهد داد.

به نوشته این گزارش، ایران برای تقویت و رونق این بخش از هیچ اقدامی فروگذار نکرده است. در ماه اوت، این کشور به منظور تقویت تولید داخلی، از اختصاص نرخ ارز مبادله‌ای ویژه برای تمام واردات فولاد به جز محصولات مسطح خودداری کرد.

بعلاوه، این کشور تولیدکنندگان فولاد خارجی را به سرمایه‌گذاری در یک مجتمع فولاد جدید تشویق می‌کند.

بر اساس بیانیه منتشر شده از مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران، این کشور در ماه ژوئن، توافقنامه‌ای با کویت برای احداث یک مجتمع جدید با ظرفیت یک میلیون تن فولادسازی به امضا رسانده است.

همچنین وی در بیانیه جداگانه‌ای اعلام کرد که از تابستان تاکنون بیش از 37 شرکت مهم خارجی در این زمینه، نسبت به همکاری با ایران در بخش صنایع معدن و استخراج معدن ابراز آمادگی کرده‌اند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار