امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۴:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116755
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۲۴
تعداد بازدید: 35
سرویس سیاسی- پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ؛انتقاد و دفاع اصولگرایان و اصلاح طلبان از برخی اظهارات محمد جواد ظریف در آخرین مذاکرات هسته‌ای سرخط ...

سرویس سیاسی- پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ؛انتقاد و دفاع اصولگرایان و اصلاح طلبان از برخی اظهارات محمد جواد ظریف در آخرین مذاکرات هسته‌ای سرخط خبری روزنامه‌های امروز بود.

*وطن امروز

روزنامه وطن امروز در گزارشی با عنوان «دوربرگردان هسته ای» به بررسی ابعاد توافق احتمالی هسته ای و برخی اخبار از امتیازات ویژه به طرف غربی پرداخت.

در این گزارش آمده است:‌ آنچه جواد ظریف طی یک سال اخیر انجام داد و تعریف رایجی که از اقدامات او می‌شود، مشخص است. اگر به هر دلیلی اکنون نمی‌شود واقعیت رفتار ظریف را برای مردم توضیح داد اما همه می‌دانند معنای واقعی آنچه ظریف با برنامه هسته‌ای ایران انجام داده چیست. جدیدترین برگ از صفحه اقدامات ظریف در حوزه هسته‌ای، همان شاهکار کمپین سفارشی است که برخلاف تصورات، ماهیت و پشت پرده آن برای همه روشن شد. این جواد ظریف بود که پشت پرده کمپین 6 کارگردان سینما قرار داشت. کمپینی که شعار ذلت‌بار «هر توافقی از عدم توافق بدتر نیست» را بر پیشانی خود داشت و نشان می‌داد ماهیت آن چیست. آنهایی که مذاکرات هسته‌ای را به صورت ویژه دنبال می‌کنند با این شعار که مشخص شد شعار وزیر امور خارجه است – ظریف این موضوع را به رادیو ملی آمریکا گفته بود- متوجه شده‌اند باید در انتظار چه نتیجه فاجعه‌باری باشند. وقتی وزیر امور خارجه ایران که فرد نخست مذاکره‌کننده است، هر توافقی را بر عدم توافق ترجیح می‌دهد، کاملا مشخص است که آنچه در این میان ذبح می‌شود، چیست.

در ادامه این گزارش با اشاره به تشکیل کمپینی برای حمایت از مذاکرات هسته ای توسط تعدادی از کارگردانان سینما آمده: کمپین هسته‌ای 6 کارگردان سینما رونمایی می‌شود. کمپینی که مدعی است برای تسهیل مذاکرات هسته‌ای راه‌اندازی شده است. اما شعار محوری و کلیدی این کمپین یک جمله آشنا است: «هر توافقی از عدم توافق بدتر نیست» ... مجید مجیدی یکی از کارگردانان این کمپین، مصاحبه و فاش کرده از طرف جواد ظریف از آنها خواسته شده در این کمپین حضور داشته باشند و پوستر کمپین را نیز وزارت امور خارجه طراحی کرده است. مجیدی البته از شعار کمپین «هر توافقی از عدم توافق بدتر نیست» بشدت انتقاد کرده و این شعار را غیرعقلانی دانست.

یادداشت روز این روزنامه نیز به قلم مهدی محمدی کارشناس مسائل هسته ای و با عنوان «مذاکرات هسته ای یا کمپین انتخاباتی» نوشته شده است.

در این یادداشت آمده است: اجازه بدهید از اینجا شروع کنیم. وضعیت قدرت ملی ایران در آغاز مذاکرات ایران و 1+5 هر چه بوده، اکنون کاملا دگرگون شده است. ایران و گروه 1+5 دور جدید مذاکرات خود را در فضای پساانتخاباتی آغاز کردند، یعنی زمانی که محاسبات طرف آمریکایی بر اثر آدرس‌های اشتباه ارسال شده در طول دوران انتخابات، به این سمت متمایل شده بود که در ایران یک فشار اجتماعی برای سازش هسته‌ای وجود دارد و تیمی هم که انتخابات را برده متمایل‌ترین تیم درون جامعه سیاسی ایران به تحقق چنین پروژه‌ای است. در واقع تعبیر درست این است که بگوییم انتخابات 92 یک اختلال محاسباتی در طرف‌های مذاکره‌کننده هسته‌ای به‌وجود آورد که کل یک سال گذشته – به یک معنا - صرف تصحیح آن از جانب نظام شده است.

در ادامه این یادداشت آمده: اکنون اما وضعیت کاملا متفاوت است. آمریکا در حالی که هرگز از حالا ضعیف‌تر نبوده، در منطقه خاورمیانه وارد نبردی بلندمدت شده است. نبردی که آمریکایی‌ها بخواهند یا نه، آنها را نیازمند نفوذ، قدرت و تدبیر ایران کرده است. نبردی که می‌دانند باید در آن بجنگند اما نمی‌دانند چگونه باید در آن پیروز شوند و نبردی که تدوین یک راهبرد برای موفقیت در آن مستلزم به چالش کشیده شدن کل استراتژی منطقه‌ای سنی‌محور آمریکاست. آمریکا در این نبرد نه فقط نیازمند بلکه دنباله‌رو ایران است. ممکن است آمریکایی‌ها نخواهند به این امر تصریح کنند یا حتی تمایل خود به راه افتادن از پی ایران را انکار کنند ولی این، چیزی را در صحنه عمل تغییر نخواهد داد.

وطن امروز همچنین با تیتر «پسرفت فضایی»‌ به اظهارات قائم مقام سازمان فضایی ایران پرداخت و نوشت: قائم‌مقام سازمان فضایی ایران معتقد است نوع نگاه برخی مسئولان کشور منجر به پسرفت کشور در حوزه علوم فضایی شده است. حوزه‌ای که با توجه به روند تحولات دنیا در ابعاد مختلف علمی و نظامی لازم است در اولویت ویژه‌ای قرار بگیرد. به گزارش «وطن امروز»، نگرانی‌های موجود درباره عدم توجه دولت به حوزه مسائل فضایی که مورد انتقاد قائم‌مقام سازمان فضایی ایران نیز قرار گرفته چندی پیش نیز از سوی محافل دانشگاهی ابراز شد. اما اظهارات روز شنبه حمید فاضلی قائم‌مقام سازمان فضایی در پژوهشگاه فضایی ایران و تاکید وی بر پسرفت فضایی ایران مهم به نظر می‌رسد. به اعتقاد فاضلی که در حقیقت یک مسؤول دولتی محسوب می‌شود مهم‌ترین دلیل پسرفت ایران در حوزه فضایی سوء‌مدیریت برخی مسئولان است و ارتباط دادن این موضوع به مساله تحریم هیچ مفهومی ندارد.
روزنامه وطن امروز در بخش نگاه دیپلمات خود در مطلبی به قلم ناصر نوبری دیپلمات کشورمان با عنوان «اگر جان کری به جای ظریف بود‍!» نوشت: بعد از امضای موافقتنامه ژنو، دوستان تیم مذاکره‌کننده آمدند و در تلویزیون با گفت‌وگو با مجری، ابعاد موافقتنامه را توضیح و به سؤالات مجری پاسخ ‌دادند. بنده سعی می‌کردم حتی‌الامکان این برنامه‌ها را ملاحظه کنم. در بیشتر آنها متوجه شدم دوستان تیم مذاکره‌کننده با نگاهی از بالا به پایین با مجری که سوالات مردم را مطرح می‌کرد برخورد می‌کنند و در عین اینکه بیشتر اشکالات مطرح شده از طرف مجری و مردم وارد بود اما با ژست‌های دیپلماتیک و متکبرانه و پیچیده کردن مسائل و با تحقیر و مسخره کردن و کم‌سواد جلوه دادن سؤال‌کننده‌ها جلسات را طلبکارانه تمام می‌کردند. این دست دیپلمات‌ها معمولاً با تکیه بر 2 حربه تخصصی بودن و محرمانه بودن مسائل دیپلماتیک سعی کرده‌اند مردم را از واقعیاتی که در پروسه‌های دیپلماسی می‌گذرد دور نگه دارند و با این دو حربه، پوشش حفاظتی برای خود و اقدامات خود بسازند.

در ادامه این مطلب آمده: به پرسش خانم هاله اسفندیاری توجه فرمایید: «دکتر ظریف! بسیار سپاسگزارم، آیا شکست در مذاکرات بر سیاست خارجی ایران تأثیر می‌گذارد؟ اگر بله، چطور؟ من از تأثیر این اتفاق بر سیاست داخلی صرف نظر می‌کنم زیرا می‌دانم این کار شما نیست، سپاسگزارم.» اما آقای ظریف بدون توجه به اینکه ایشان از موضع ملی یک کشور به‌عنوان وزیر امور خارجه باید پاسخ بگوید، به درددل در برابر دشمن می‌پردازد و سفره دلش را باز می‌کند و می‌گوید شما دفعه پیش هم به ما توجه نکردید و جناح ما سقوط کرد و من بازنشسته شدم و حالا دوباره زنده شده‌ام و حضار خندیدند.

در ادامه این مطلب نیز آمده: حالا فرض کنیم همین سؤال را از آقای جان کری به‌عنوان وزیرخارجه آمریکا بکنیم، پاسخش چنین خواهد بود: «اگر مذاکرات شکست بخورد آمریکا گزینه‌های دیگر از جمله تشدید تحریم‌ها و دیگر گزینه‌های روی میز را بررسی و متناسب با شرایط فعال خواهد کرد» حالا فرض کنیم فردی مثل جان کری وزیرخارجه ایران است، پاسخش به این سؤال چنین خواهد بود: «سیاست حفظ و توسعه تکنولوژی صلح‌آمیز هسته‌ای توأم با شفاف‌سازی و مذاکره، سیاست ثابت و اصولی جمهوری اسلامی ایران است و همانطور که آقای رئیس‌جمهور فرمودند مناقشه هسته‌ای راهی جز مذاکره ندارد و ایران در هر شرایطی متناسب با مقتضیات آن شرایط، این سیاست اصولی خود را ادامه خواهد داد»

*آرمان امروز

«سنگ اندازی نتیجه هراس دلواپسان است» تیتر یک روزنامه آرمان امروز است که عنوان گفتگوی این روزنامه با محسن صفایی فراهانی است.

صفایی فراهانی در این گفتگو با تاکید بر این نکته که آرامش بازار مدیون مذاکرات هدفمند است اعتقاد دارد: گل‌آلودکردن آب و مانع‌تراشی در راه مذاکرات تنها از سوی افرادی انجام می‌شود که در تحریم‌ها منافعی برای خود داشتند که در تضاد با منافع مردم ایران بود. اینها اینقدر سنگ می‌اندازند تا آب گل آلود شود. اینها اینقدر سنگ می‌اندازند تا آب گل‌آلود شفاف نشود چون اگر شفاف بشود، بسیاری رانت‌ها اتفاق نمی‌افتد. آنهایی که خود را دلواپس می‌نامند، هر روز جلسه برگزار می‌کنند و بیانیه می‌دهند، دلواپس آینده خود هستند و نگران بسته شدن راه‌ها و رانت‌هایی هستند که در آب گل‌آلود در دستان آنها بود اما با شفافیت فضا از دستان آنها خارج خواهد شد.

«انگلیس تحریم بابک زنجانی را لغو کرد» تیتر دوم این روزنامه است  که در مطلبی به بررسی این موضوع می پردازد و می نویسد: دیروز 6 شرکت از لیست تحریم‌های انگلستان خارج شدند که علاوه بر دانشگاه صنعتی شریف و شرکت ملی نفتکش ایران، یک نام بیش از سایرین برجسته شد. شرکت «سورینت» اگر چه تنها یک نام است اما وقتی در کنار آن نام «بابک زنجانی» قرار می‌گیرد اذهان به سمت دیگری می‌رود. مالک این شرکت اکنون در زندان است و پرونده پیچیده‌ای دارد. بدهی‌های او زیاد است و برخی می‌گویند حاضر به همکاری نیست. کمیته تحقیق و تفحص از بدهی بابک زنجانی تشکیل شده تا با ضبط و فروش آنها شاید بخشی از بدهی‌هایش تسویه شود. 9 مهرماه بود که یکی از اعضای این کمیته به ایرنا گفت: «پرونده زنجانی راکد است و پیش نمی رود اما انتشار خبر درباره ابعاد تازه تخلف صورت گرفته در این پرونده تمامی ندارد، تخلفی که حالا فرامرزی شده و از تاجیکستان و ترکیه تا مالزی را درگیر خود کرده است.»

سعید شیرکوند در سرمقاله این روزنامه با عنوان «دیپلماسی یا اقتصاد؟» می نویسد: تحلیل پدیده‌های اقتصادی همواره باید از همه‌جانبه‌نگری برخوردار باشد زیرا هیچ‌گاه نمی‌توان در افزایش یا کاهش یکی از شاخص‌های اقتصادی صرفا به یک عامل تکیه کرد و سایر عوامل را نادیده انگاشت. در شرایط کنونی نیز اگر به تحلیل رشد اقتصادی کشور در 6ماه گذشته بپردازیم،مثبت بودن این نرخ نشان‌دهنده آن است که عوامل مختلف و گوناگونی موجب شده تا روند اقتصاد کشور تغییر شیب داده و از یک روند نزولی به یک روند صعودی تغییر یابدکه شاخص‌های اقتصادی کشور روند رو به بهبودی را نشان می‌دهد.

وی ادامه می دهد: اما مفهوم این وضعیت رو به بهبود آن نیست که به وضعیت مطلوب دست یافته‌ایم زیرا عمق عدم‌تعادل‌های اقتصاد کشور آنچنان زیاد است که به این سادگی بازگشت به نقطه صفر امکان‌پذیر نیست اما با تلاش گسترده برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران اقتصادی امیدوار هستیم تا این نرخ رشد همچنان رو به افزایش بگذارد تا حاصل این موفقیت‌ها در زندگی روزمره مردم نیز نمود داشته باشد و توده‌های مردم به صورت ملموس موفقیت‌ها را مشاهده کرده و آن را با تمام وجود احساس کنند.

«ارتباط خاتمی و رهبری یک ارتباط خوب است » تیتری است که این روزنامه برای پوشش مصاحبه صادق خرازی با روزنامه الحیات انتخاب کرده است.

مطهری شفیعی در مطلبی با عنوان « اصلاحات شرط اصلاحات» به بررسی آسیب‌های اصلاحات پس از حماسه 24 خرداد پرداخته و نوشته است: برخی در اردوگاه اصلاحات هستند و از قدیمی‌های این اردوگاه هم محسوب می‌شوند اما اتفاقات سال‌های اخیر و فشارهای رقیب سبب شده تا میزانی از شجاعت و جسارت آنها کاسته شود،چنانکه از هم اکنون برای اطمینان از احتمال پایین عدم اقبال به آنها در انتخابات مجلس دهم بر طبل ائتلاف با اصولگرایان می‌کوبند. به نظر می‌رسد ائتلاف با اصولگرایان آخرین مرحله تصمیم‌گیری سیاسی است و در شرایطی که هنوز هیچ برنامه‌ای برای انتخابات مجلس دهم اعلام نشده است برخی به دنبال پیروزی به هر قیمتی هستند که مشخص نیست آیا می‌شود این دسته از افراد را اصلاح‌طلب خالص نامید یا خیر.

نویسنده  در ادامه دلایل مرگ اصلاحات را چنین بر می شمرد: اصلاحات می‌میرد، اگر ترس بر شجاعت غلبه کند. اصلاحات می‌میرد اگر روزی شعار اصلاحات برای نان سر داده شود. اصلاحات می‌میرد اگر روزی اصلاح‌طلبان خود را از مردم جدا بدانند. اصلاحات می‌میرد اگر روزی سایه ناامیدی بر اردوگاهش غلبه کند. اصلاحات می‌میرد اگر خود را از اصول پذیرفته شده در قانون اساسی و قوانین کشور مبرا بداند. اصلاحات باید هر چه سریعتر آغوش خود را برای اصلاحات باز کند تا اصلاحات همان اصلاحات باقی بماند.

*کیهان

«معاون اوباما: داعش دست پروده متحدان منطقه ای ماست» عنوان تیتر روزنامه کیهان از اظهارات جوبایدن معاون رئیس جمهور آمریکاست.

بایدن گفته بود: کشورهای همپیمان آمریکا در منطقه از جمله ترکیه مسئول بروز پرونده ای با نام داعش هستند.

یادداشت روز کیهان نیز به عنوان «واقعیت پنهان در پشت اسلام آمریکایی» و با قلم محمد ایمانی نوشته شده است.

در این یادداشت آمده است:‌ اگر تکوین اسلام آمریکایی- و پیش از آن اسلام انگلیسی در سده گذشته- یک اقتضا داشت، اکنون با پیدایش و گسترش انقلاب اسلامی، همین اسلام بدلی و قلابی اهمیت مضاعفی برای مستکبران عالم پیدا کرده است. گسترش سازمان یافته و کم‌سابقه اسلام‌های بدلی با نقاب شیعی یا سنی، قبل از هر چیز بر یک واقعیت مهم شهادت می‌دهد و آن اینکه جهان استکبار بالندگی و گسترش پرسرعت اسلام ناب محمدی(ص) را باور کرده و به دست و پا افتاده است. مثلث آمریکا، انگلیس و صهیونیسم در مسیر معارضه با «مقاومت و بیداری اسلامی» دو روش معارضه را به سبک گازانبری- به مثابه دو لبه یک قیچی - به خدمت گرفته است.

کیهان در ستون اخبار ویژه خود در مطلبی با عنوان «خشم منافقین از نزدیکی ادبیات رئیس جمهور به رهبری» نوشت: گاه واقع‌بینانه‌تر رئیس جمهور به مذاکرات به نسبت سال گذشته با عصبانیت محافل ضد انقلاب و نفاق روبرو شده است.

رضا علیجانی از سران فراری گروهک ملی-مذهبی در وبسایت روز آن‌لاین با بیان اینکه «کمترین وظیفه اصلاح‌طلبان و تحول‌خواهان فشار به طرف ایرانی برای دست برداشتن از اصرار بر سطح خاصی از غنی‌سازی است» می‌نویسد: جاه‌طلبی و توسعه طلبی سایه‌های تردید را سنگین کرده است. وقتی حسن روحانی می‌گوید «ما تعدیلهای لازم را انجام داده‌ایم و اکنون توپ در زمین 5+1 است» اصلاً بوی خوبی استشمام نمی‌شود. ادبیات و نحوه برخورد وی در سفر اخیر به آمریکا نسبت به سال گذشته نیز نشان از همین علائم نه چندان خوشایند و نزدیکی به رویکرد و ادبیات و فرهنگ آقای خامنه‌ای دارد. نفی در زندان بودن روزنامه‌نگاران به خاطر روزنامه‌نگاری‌شان و دیگر ادبیات مربوط به زندانیان سیاسی و نقض حقوق بشر در ایران نیز متأسفانه شباهت‌های زیادی به منطق رئیس جمهور سابق داشت. آیا حسن روحانی نمی‌توانست فقط در مقام رئیس قوه مجریه سخن بگوید و در پاسخ به پرسش‌های مربوط به قوه قضائیه پشت سنگر استقلال قوا! بایستد تا اینکه مدافع قوه قضائیه باشد.

این روزنامه در مطلب دیگری با عنوان «دوپینگ روزنامه زنجیره ای با پول بیت المال» نوشت: روزنامه زنجیره‌ای و اجاره‌ای شرق در پوشش «روزنامه ویژه کیش» 8 صفحه رپرتاژ آگهی برای مناطق آزاد تجاری و منطقه آزاد کیش منتشر کرد…انتشار مقاله و مصاحبه‌های متعدد از اکبر ترکان (دبیر شورای عالی مناطق آزاد)، محمد معزالدین (معاون مناطق آزاد)، علی اصغر مونسان (مدیرعامل منطقه آزاد کیش) و شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش از جمله مطالب اصلی این روزنامه! است به نحوی که مثلا از آقای ترکان حداقل 6 مطلب و از مونسان 7 مطلب منتشر شده است.

*اعتماد

روزنامه اعتماد با تیتر «خروج بابک زنجانی از تحریم» به موضوع خروج اسم بابک زنجانی از لیست تحریم های اتحادیه اروپا پرداخت.

این روزنامه همچنین در مصاحبه ای با محمد رضا باهنر نائب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی از قول وی تیتر زد «نام احمدی نژاد دیگر جذابیت ندارد/ به برکناری وزیر علوم رای دادم»

اعتماد در ابتدای این مصاحبه نوشته است: خیلی رک و پوست‌کنده می‌گوید که دلش با اصلاح‌طلبان معتدل نیست، او حتی اتحاد با پایداری‌ها را هم به ائتلاف با نزدیکان دولت و اعتدالیون ترجیح می‌دهد. محمدرضا باهنر همچنان سخت در سودای متحد کردن اصولگرایان است، حتی در غیاب دو چهره قدیمی و تاثیرگذار چون حبیب‌الله عسگراولادی و آیت‌الله مهدوی کنی؛ دو چهره‌یی که زمانی نه چندان دور محور دو مجموعه موثر جریان اصولگرای سنتی بودند؛ جبهه پیروان خط امام و رهبری و جامعتین. البته باهنر هنوز به خوبی به یاد دارد که همین سه سال پیش وقتی هنوز زعمای جریان اصولگرا پایی در میدان سیاست داشتند، تلاش آنها برای وحدت اصولگرایان خروجی نداشت جز 13 لیست انتخاباتی.

باهنر در بخشی از این مصاحبه گفته است: من هم همیشه به دوستان اصولگرای‌مان گفته‌ام که اگر اصلاح‌طلبان مقابل ما نباشند خیلی ساده‌انگاری است که ما بدون سد و مانع اصلاح‌طلبان بتوانیم رای بیاوریم.

وی همچنین گفته است: به هر حال در ضمن اینکه در اصولگرایان هم معتدل و هم تندرو داریم و خیلی‌ها تصور می‌کنند که جریان معتدل اصولگرا باید به اصلاح‌طلبان معتدل نزدیک شود، اما بنده نظرم این است که باید حداکثر تلاش‌مان را بکنیم تا اصولگرایان به اتحاد برسند.

اعتماد همچنین در گزارشی با عنوان «تاسیس باشگاه گفت و گوی جناح ها» راه های نزدیک شدن اصلاح طلبان و اصولگرایان را بررسی کرده است.

در این گزارش آمده است: امروز ایران و ایرانیان در حال گذر از دوران پسا احمدی‌نژاد هستند. این دوران را ظفرمندانش «اعتدال» نام نهاده‌اند. اما هم اعتدالیون و هم اصلاح‌طلبان و اصولگرایان نیک می‌دانند که بالاخره گوی سیاست به سمت یکی از دو گفتمان اصلی چرخش می‌کند و دور نیک نامی به آنها هم می‌رسد. دوران اعتدال بیش از اصولگرایان به اصلاح‌طلبان فرصت حضور داده است. اصلاح‌طلبانی که در تمام سال‌های احمدی‌نژاد باید بندبازی می‌آموختند و روزنه‌شناسی برای فعالیت سیاسی. هر چه بود آن دوران تمام شد اگرچه میراثش هنوز و شاید تا سال‌ها باقی بماند. حال در دوران صدارت اعتدالیون این اصلاح‌طلبان و اصولگرایان هستند که باید برای رقابتی جدی و نفسگیر آماده شوند. اما آیا آنها پس از دو دوره ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد آداب رقابت اخلاقی را هنوز به یاد دارند؟ آیا تیغ تند افترا و تهمت از یک سو و طعن و کنایه و گاهی هم کینه از سوی دیگر کند شده است؟ احوال و اقوال این روزهای سیاسیون نشان می‌دهد تیغ‌ها کند که نشده هیچ گویی برخی تیغ‌شان را زهرآگین نیز کرده‌اند. فنر رقابت صحیح سیاسی در هشت سال دولت احمدی‌نژاد آنچنان فشرده شده که صدر تا ذیل عقلای قوم را از روز سربرآوردنش مضطرب ساخته است. اما چاره چیست؟ آیا نماد اعتدالیون امروز می‌تواند کلیدی در قفل این در بیندازد و رقابت آرام و ایمن را برای نظام به ارمغان بیاورد؟

این روزنامه همچنین بر همین مبنا در گفت و گویی با صادق زیبا کلام از قول وی تیتر زد «گفت و گو با مخالفان بر مبنای احترام متقابل»

زیبا کلام در این باره گفته است: به عقیده من گفت‌وگو در شرایط حال حاضر کشور بسیار مساله مهم و قابل تاملی است. اینکه جناح‌ها بتوانند دیدگاه‌های مخالف خود را در قالب گفت‌وگو و بحث و تبادل نظر بیان کنند می‌تواند شرایط سیاسی کشور را به سمت فضای آرام و فضای کنش و واکنش منطقی پیش ببرد. بنده هم ترجیح می‌دهم با اصولگرایان دیالوگ و مناظره انجام دهم و در این مدت نیز با همه مشکلاتی که وجود داشته است تلاش خود را در جهت مناظره و گفت‌وگو با دیگر جناح‌ها انجام داده‌ام. قطعا ایجاد فضای تعاملی بهتر از برخورد‌های خشونت آمیز در کشور است. به هر حال اصولگرایان در قوای مختلف قدرت را به دست گرفته‌اند و این خشونتی که در حق اصلاح‌طلبان ایجاد می‌شود، می‌تواند فضای کشور را نامتعادل و مغشوش کند.

روزنامه اعتماد همچنین در مصاحبه ای با عبدالرضا داوری سخنگوی رسانه ای احمدی نژاد از قول وی تیتر زد «برای گفتمان احمدی نژاد زمینه سازی اجتماعی می کنیم»

داوری در این مصاحبه گفته است:‌ درخواست از آقای احمدی‌نژاد برای بازگشت [به سیاست] بسیار زیاد است. اصلا چنین جشن تولدی در مقابل سیل درخواست‌ها چیز کوچکی است. اگر قصدی برای بازگشت وجود داشت بی‌شک از آن اشتیاق استفاده و تلاش می‌شد تا آن اشتیاقی که برای بازگشت ایشان وجود دارد یک‌جوری نمایش داده شود. همین الان اگر مراجعه کنید به دوستان ما در سایت دولت بهار و کامنت‌هایی که آنها منتشر نمی‌کنند و ایمیل‌هایی که برای آقای احمدی‌نژاد از اقصی‌نقاط کشور زده‌اند، متوجه می‌شوید که درخواست برای بازگشت ایشان خیلی بالاست. منتها خود ایشان هنوز نظر مثبتی به بازگشت ندارند.

*آفتاب یزد

روزنامه آفتاب یزد در گزارشی  به بررسی جزییات تازه ای از رانت 7 هزار میلیاردی از دولت قبل پرداخته و تیتر «از سکوت مجلس تا فساد دولت قبل » را برای آن برگزیده است.

این روزنامه گفتگو با سعید حجاریان را با تیتر« توسعه نباید عده ای را بی نان کند» پوشش داده است.

«ظریف؛ نخبه ملی» عنوان  جوابیه این روزنامه به برخی انتقادات مطرح شده به اظهارات وزیر امور خارجه است.

در این جوابیه می خوانیم: مهر تاییدی بر “نخبه ملی” بودن محمد جواد ظریف ، هنر وی در پیشبرد هرچه بهتر و تاثیرگذارتر استراتژی های سیاست خارجی نظام است. به طوری که در حال حاضر نتایج دیپلماسی دولت را چه در حضور متنفذانه ایران در منطقه خاورمیانه و چه در مناسبات بین المللی مشاهده می کنیم. در حقیقت جواد ظریف با درکی درست و نگاهی ملی توانسته در طول یک سال گذشته توازنی منطقی را بین شرق و غرب بر قرار کند. جریان تندرو که وزیر خارجه را غر بزده خطاب می کند، باید پاسخ دهد که توافق بی سابقه اخیر بین ایران و چهار کشور دیگر حاشیه خزر از جمله روسیه را در چه سمت و سویی تحلیل و تفسیر می کند؟ آیا این توافق چیزی جز برآورده کردن مطالبات و منافع ملی ایران است؟

«قدرت پایداری را بپذیرید» تیتری است که این روزنامه برای پوشش مصاحبه مرتضی آقاتهرانی با یکی از خبرگزاری ها انتخاب کرده است.

*رسالت

روزنامه رسالت تیتر یک خود را به انعکاس پیام مقام معظم رهبری به کنگره حج اختصاص داد و نقل از ایشان نوشت: «اتحاد مسلمانان، فلسطین و اسلام ناب 3 اولویت جهان اسلام»

محمد مهدی انصاری در سرمقاله این روزنامه با عنوان «اصولگرایان واقع بین باشند» می نویسد: هر چند « همدلی» و « وحدت» کالای گمشده جریان اصولگرایی طی یک دهه گذشته بوده اما واقعیت غیر قابل انکار در فضای سیاسی کشور این است که چنانچه همه تشکل‌هاو طیف‌های جریان اصولگرایی به شکلی حداکثری مجتمع و متحد شوند، پیروز حتمی هر رقابت سیاسی در کشور خواهند شد. شاخ و برگ پیدا کردن بیش از حد جریان اصولگرایی در طول دهه 1380 در کنار برخی ضعف‌های ساختاری و تشکیلاتی موجب واگرایی ، تشتت نخبگان و تشدید فاصله‌ها بین نیروها و مجموعه‌های سیاسی این جریان شد.

نویسنده ادامه می‌دهد:‌ فاصله‌های کاذبی که متاسفانه بعضا به واسطه مشکلات شخصی و برخی سوء تفاهم‌های نه چندان عمیق ایجاد شد. همین اختلاف نظرها ، « منشور اصولگرایی» را که توسط بزرگان این جریان تدوین شده بود، به حاشیه راند و منازعه نخبگان جای اجماع نظر نخبگان اصولگرا را گرفت. بی‌اخلاقی‌ها ، انگ‌زنی‌ها، کینه‌های شخصی، افراط و تفریط‌ها، اختلاف برداشت‌ها و سلیقه‌ای شدن نگرش‌ها، رگه‌هایی از « سیاست‌ورزی» جریان اصولگرایی را شکل دادند که هیچ‌کدام با اصل و اصالت « گفتمان اصولگرا» سازگار نبوده و نیست. همین واگرایی‌ها و ضعف‌ها،« واقع‌بینی» اصولگرایان در عرصه فعالیت‌های سیاسی را تقلیل داد.

انصاری در پایان تاکید می کند: نیروها و نخبگان سیاسی اصولگرا باید صادقانه « دور هم نشستن» را تمرین کنند و بپذیرند که تا همدیگر را « تحمل» نکنند و با « سعه صدر» نسبت به هم برخورد نکنند، اقبال جامعه نیز به ایشان کاسته می‌شود. اصولگرایان، بدانند که امروز تفکر واقع‌گرا برای ایشان در حکم « رمز پیروزی» است و باید از ورطه ذهنیات بسته و بی‌رمق خارج شوند تا ابتکار عمل را به دست بگیرند. تحرکاتی نیز از سوی برخی چهره‌های جریان اصولگرا آغاز شده که باید به فال نیک گرفته شود و همه کمک کنند تا این اجتماع تقویت شود. بزرگترین سرمایه معنوی این جریان همانا اعتقادات و باورهای مردمی است که از دین و مذهب ایشان ریشه می‌گیرد، از این ظرفیت و بنیه نظری نباید غفلت شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها