امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۲۲:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116790
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۲۹
تعداد بازدید: 35
به گزارش خبرنگار جامعه فارس،‌مصطفی کواکبیان امروز در ششمین نشست از سلسله نشست‌های دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها با موضوع نقد و بررسی پیش‌نویس ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس،‌مصطفی کواکبیان امروز در ششمین نشست از سلسله نشست‌های دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها با موضوع نقد و بررسی پیش‌نویس لایحه سازمان نظام رسانه‌ای با بیان اینکه این لایحه دارای نکات مثبت، منفی و ابهام‌آمیزی است، اظهار داشت: دو دیدگاه افراطی و تفریطی درباره عملکرد روزنامه‌نگاران و خبرنگاران بوجود آمده است.

مدیرمسئول روزنامه مردم‌سالاری در ادامه با بیان اینکه در دیدگاه افراطی عنوان می‌شود که روزنامه‌نگاران هرگونه فعالیتی را حق دارند انجام دهند، ادامه داد: این درحالی است که در دیدگاه دیگر فضای روزنامه‌نگاری کاملا بسته و انقباضی در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه اولین حسن لایحه سازمان نظام رسانه‌ای نظامند کردن فعالیت رسانه‌ها است، گفت:‌ این لایحه در مسیر گام نهادن برای تحقق بند الف ماده 10 قانون برنامه پنجم توسعه است.

وی به نظام جامع اطلاع‌رسانی اشاره کرد و بیان داشت: اگر قرار است نظام جامع اطلاع‌رسانی مطرح شود، بدون شک لایحه سازمان نظام رسانه‌ای را به عنوان پایه و مبنا قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه در پیش‌نویس این لایحه به حمایت حقوقی از روزنامه‌نگاران و تأمین امنیت شغلی آنها توجه شده است، بیان داشت: مدت 11 سال است که در مجلس هیچ قانونی برای مطبوعات به تصویب نرسیده است به طوری که در اواخر مجلس پنجم و در سال 78 قانون مطبوعات بازنگری شد.

کواکبیان همچنین به ابهامات موجود در این پیش‌نویس اشاره کرد و بیان داشت:‌سازوکار شفاف برای ارتباط سازمان نظام رسانه‌ای با هیأت نظارت بر مطبوعات شفاف نیست و ضمن آنکه در چگونگی ارتباط این سازمان با خانه مطبوعات استانی ابهاماتی وجود دارد.

وی عدم تعریف مشخصی از رسانه را از دیگر ابهامات موجود در این پیش‌نویس اعلام کرد و گفت: 35 سال است که قانون صدا و سیما بازنگری نشده است.

وی با انتقاد از عدم فعالیت بخش خصوصی در رادیو و تلویزیون، گفت: چرا هم‌اکنون بانک‌های خصوصی اجازه فعالیت دارند و در استان‌ها و شهرهای مختلف غوغا می‌کنند اما رادیو و تلویزیون به بخش خصوصی و غیر دولتی واگذار نشده است.

مدیرمسئول روزنامه مردم‌سالاری گفت: ابهام دیگر در قلمرو فعالیت رسانه‌ها است، اینکه خبرنگار بین‌المللی که در عرصه بین‌المللی می‌تواند خوش بدرخشد در کشور وجود ندارد.

کواکبیان با انتقاد از ترکیب هیأت نظارت بر انتخابات شورای مرکزی سازمان نظام رسانه‌ای ، خاطرنشان کرد: در هیأت نظارت بر انتخابات شورای مرکزی سازمان نظام رسانه‌ای روزنامه‌نگاران هیچ نقشی ندارند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها