امروز : سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 1
۰۶:۰۰
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1168
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۲۸
تعداد بازدید: 429
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، نشست خبری «یوسف افراش»، معاون ارتباطات و فناوری اطلاعات سازمان ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، نشست خبری «یوسف افراش»، معاون ارتباطات و فناوری اطلاعات سازمان دارالقرآن‌الکریم امروز با موضوع هشتمین آزمون اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن کریم برگزار شد.

به گفته وی ثبت‌نام این دوره از آزمون اعطای مدرک به حافظان قرآن کریم که از 15 اسفندماه سال 1391 آغاز شد و بنا بود تا پایان فروردین‌ماه 1392 ادامه داشته باشد، تمدید شده است و متقاضیان می‌توانند تا پایان ساعت کاری 4 اردیبهشت ماه سال جاری با مراجعه به سایت تلاوت، نسبت به ثبت‌نام برای شرکت در این آزمون اقدام کنند.

افراش همچنین 20 اردیبهشت‌ماه سال 1392 را زمان برگزاری اولین مرحله از هشتمین آزمون اعطای مدرک به حافظان قرآن کریم اعلام کرد و با اشاره به اینکه این مرحله به صورت کتبی برگزار خواهد شد، افزود: کسانی که موفق به کسب حدنصاب مرحله نخست شوند، در مردادماه و شهریورماه سال جاری در آزمون مرحله دوم که به صورت شفاهی برگزار می‌شود حضور خواهند یافت.

وی زمان برگزاری سومین مرحله این آزمون را آبان‌ماه سال جاری اعلام کرد و گفت: در این مرحله که به صورت کتبی برگزار می‌شود، میزان معلومات حافظان قرآن کریم در زمینه مفاهیم و مفردات قرآن سنجیده خواهد شد.

این مدرس هنر تلاوت قرآن کریم همچنین زمان برگزاری دور نهایی هشتمین آزمون اعطای مدرک به حافظان قرآن کریم را سه ماه بعد از برگزاری مرحله سوم عنوان کرد و گفت: این مرحله نیز به صورت کتبی و به دو شکل تستی و تشریحی برگزار می‌شود که طی آن میزان معلومات حافظان قرآن کریم در زمینه تفسیر و علوم قرآن سنجش خواهد شد.

افراش در این نشست خبری، تعداد کل نفرات شرکت‌کننده در آزمون اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن کریم طی 7 دوره گذشته را 22 هزار و 737 نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد 82 درصد شامل خواهران و 18 درصد شامل برادران حافظ قرآن کریم بوده است.

وی همچنین تعداد افراد موفق در اخذ مدرک تخصصی حفظ قرآن کریم را از میان همه افراد شرکت‌کننده در این آزمون 2 هزار و 128 نفر اعلام کرد.

افراش با اشاره به مطالبه جدی رهبر معظم انقلاب در رابطه با پرورش حافظان قرآن کریم، این موضوع را نیازمند اهتمام و برنامه‌ریزی ویژه مردم و دستگاه‌های قرآنی در این خصوص دانست و از قانونمند و ضابطه‌مند کردن فعالیت‌های سازمان دارالقرآن الکریم در همه زمینه‌های فعالیتی خود و به خصوص موضوع پرورش حافظان قرآن کریم خبر داد و گفت: با پیگیری‌های مستمر این سازمان، موضوع اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن کریم، اکنون به عنوان یکی از مهم‌ترین سرشاخه‌های فعالیت‌های قرآنی کشور مطرح است.

وی فعالیت سازمان‌ها و نهادهای متعدد در زمینه پرورش حافظ قرآن و ارائه مدرک به آنها را امری مبارک دانست و گفت: برای تحقق جامعه دارای 10 میلیون حافظ قرآن کریم، همگان باید در این حوزه فعال باشند که البته لازمه آن حرکت همراه با برنامه‌ریزی است.

در ادامه این نشست خبری، جواد تجلیان، مدیر ارتباطات سازمان دارالقرآن‌الکریم نیز با اشاره به اینکه پس از 6 سال از تصویب قانون بهره‌مندی حافظان دارای مدرک تخصصی حفظ قرآن کریم از مزایای درجات پنج‌گانه مدارک مربوط به هنرمندان، با تلاش‌هایی که صورت گرفت، معاونت برنامه‌ریزی ریاست‌جمهوری این موضوع را به دستگاه‌های دولتی ابلاغ کرد، گفت: به نظر می‌رسد مزایای ابلاغی کمتر از آن چیزی است که در قانون در نظر گرفته شده است.

وی برداشت‌های گوناگون از ابلاغیه ریاست‌جمهوری را در این خصوص سبب اجرای ناهمگون این ابلاغیه در دستگاه‌های مختلف دولتی دانست و در این باره افزود: این موضوع سبب شده است که قانون مذکور به شکل‌های مختلف و در سطوح مختلفی به اجرا درآید.

وی همچنین با اشاره به اینکه بنیاد ملی نخبگان ذیل تعریف نخبگی، صاحبان رتبه‌های بین‌المللی مسابقات قرآن و مدارک درجه یک حفظ قرآن کریم را جزو نخبگان شناخته است، گفت: با توجه به تعاریفی که در مورد استعداد برتر در آیین‌نامه بنیاد وجود دارد، تقاضا داریم تا مدرک درجه 2 حفظ، یعنی حافظان ممتاز قرآن کریم نیز به عنوان استعداد برتر شناخته شوند.

تجلیان در این باره افزود: البته مزایای مربوط به نخبگان قرآنی هنوز اجرایی نشده است.

انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها