امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۱:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116803
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 24
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با حمله گروه تروریستی داعش به موصل و تسخیر این شهر، نام داعش و ابوبکر البغدادی رهبر آن به ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با حمله گروه تروریستی داعش به موصل و تسخیر این شهر، نام داعش و ابوبکر البغدادی رهبر آن به طور گسترده در رسانه‌های بین‌المللی پیچید. شکل‌گیری و پیش‌روی گروه‌های تروریستی هرچند حادثه‌ای جدید نیست، اما پیشرفت سریع این گروه توجه همگان را به خود جلب کرد. موضع‌گیری اولیه کشورهای غربی و قدرت‌های منطقه‌ای در قبال این گروه همراه با ابهام و بعضا تناقضات گسترده‌ای بود. سرانجام با پیشروی گروه داعش به سوی اقلیم کردستان عراق و انتشار فیلم مربوط به قتل چند تن از گروگان‌های اروپایی و آمریکایی داعش، رئیس‌جمهور آمریکا سخن از عزم جدی کشورش برای نابودی و محو این گروه تروریستی به میان آورد. در همین راستا اوباما دستور حملات هوایی به مواضع داعش در شمال عراق را صادر کرد. چندی بعد وی با اعلام استراتژی کلان مبارزه با داعش خواستار  تشکیل ائتلاف بین‌المللی ضدداعش، در کنار افزایش حملات هوایی خود به مواضع این گروه تروریستی در عراق و سوریه شد. بسیاری از کشورها از جمله برخی از کشورهای منطقه شامل عربستان سعودی، امارات، قطر و عراق به این ائتلاف پیوستند. پارلمان ترکیه نیز پنج‌شنبه گذشته پیوستن کشور خود به ائتلاف مذکور را به تصویب رساند.

هنوز مدت زمان زیادی از شکل‌گیری ائتلاف ادعایی اوباما برای مبارزه با داعش نگذشته که اظهارات «جو بایدن» معاون اول رئیس‌جمهور آمریکا  فضای حاکم بر این ائتلاف را متلاطم کرده است.

بایدن در اظهاراتی عجیب برگی دیگر از تناقضات گفتاری و رفتاری مقامات آمریکایی را نمایان ساخت. وی در جمع دانشجویان دانشگاه هاروارد درباره شکل‌گیری گروه تروریستی داعش و نقش کشورهای منطقه‌ای متحد آمریکا در پیدایش این گروه و گسترش بی‌ثباتی و افراط‌گرایی در منطقه سخن به میان آورد.

بایدن در جمع دانشجویان دانشگاه هاروارد بزرگترین مسئله آمریکا را متحدان آن خواند. وی انگشت اتهام خود را به سوی ترک‌ها و کشورهای عرب منطقه دراز کرده و آنها را مسئول مستقیم شکل‌گیری و رشد داعش در منطقه خواند:

«گلایه همیشگی من این بود که بزرگترین مسئله ما متحدانمان هستند. متحدان ما در منطقه، بزرگترین مسئله ما در سوریه بودند. ترک‌ها دوستان فوق‌العاده‌ای هستند و من همیشه روابط بسیار خوبی با اردوغان داشته‌ام و زمان زیادی را با او گذرانده‌ام. سعودی‌ها، اماراتی‌ها و بقیه. آن‌ها چه کار می‌کردند؟ آن‌ها آنقدر مصمم به کنار زدن اسد و در اصل یک جنگ نیابتی شیعی-سنی بودند... که صدها میلیون دلار و ده‌ها و صدها هزار تن تسلیحات را برای هر کسی که با اسد می‌جنگید، روانه کردند، بدون در نظر گرفتن اینکه افرادی که در حال دریافت این کمک‌ها بودند، النصره، القاعده و عوامل افراط‌‌گرای جهادی بودند که از دیگر بخش‌های جهان آمده‌اند.

ظهور داعش همه را از خواب بیدار کرد. یعنی همان القاعده عراق که بعد از رانده شدن از این کشور، در شرق سوریه برای خود فضایی پیدا کرد و با النصره وارد همکاری شد. یعنی همان گروهی که ما از اول آن را تروریستی اعلام کردیم، اما نتوانستیم متحدان خود را متقاعد کنیم که آن را مورد حمایت قرار ندهند.»

اظهارات بایدن اما از سوی دیگر بی‌پاسخ نماند. «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه با رد دعاوی بایدن مبنی بر نقش ترکیه در شکل‌گیری داعش، خواستار عذرخواهی و توضیح از جانب معاون اول رئیس‌جمهور آمریکا شد. اردوغان حتی ادعای استفاده از مرز ترکیه برای ورود جنجگویان خارجی به سوریه را نیز واهی خواند.

امارات نیز دومین کشوری بود که به سخنان بایدن واکنش نشان داد. وزارت امور خارجه امارات با انتشار بیانیه با اظهار تعجب از سخنان این مقام آمریکایی و دور از واقعیت دانستن آنها، بر نقش این کشور در مبارزه با افراط‌گرایی و تروریسم تاکید کرد.

واکنش کشورهای متحد به اظهارات جو بایدن وی را مجبور به عذرخواهی و عقب‌نشینی از مواضع خود کرد. روز شنبه کاخ سفید اعلام کرد که معاون اول رییس جمهور آمریکا از این که اظهاراتش به این تعبیر شده باشد که ترکیه و دیگر کشورهای متحد آمریکا در منطقه عمدا باعث تقویت گروه خلافت اسلامی شده‌اند، عذرخواهی کرده است.

در بررسی سخنان جو بایدن، متهم کردن متحدان آمریکا در شکل‌گیری داعش و پس از آن عذرخواهی از ترکیه و امارات و دلجویی از اردوغان چند نکته قابل توجه است:

1-  اگر چه بایدن به نقش عربستان، قطر و ترکیه در تجهیز معارضان سوری اشاره کرده است، اما این نکته را از یاد برده است که اقدامات این کشورها به عنوان متحدان دیرینه آمریکا با هماهنگی کامل دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا صورت گرفته است. چگونه ممکن است عربستان، متحده دیرین آمریکا بدون هماهنگی با اربابان خود اقدام به ارسال تسلیحات به سوریه و تجهیز شورشیان این کشور بنماید؟ چگونه ممکن است کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس که همگی متحدان امنیتی نزدیک آمریکا و از بزرگترین خریداران تسلیحات آمریکا هستند، این کشور را در جریان صدور تسلیحات به سوریه قرار ندهند؟ از سوی دیگر آیا دستگاه‌های امنیتی آمریکا از دریافت این اخبار ناتوان بودند؟  این واقعیت در یادداشت روزنامه دیلی‌تلگراف نیز مورد توجه قرار گرفته است. دیلی‌تلگراف نوشته است: « معاون رئیس‌جمهور آمریکا در حالی به نقش ترکیه، عربستان و امارات در تجهیز تروریست‌ها اشاره کرد، که فراموش کرد بگوید تمام این اقدامات با اطلاع سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا صورت گرفت.»

2- به نظر می‌رسد بایدن سعی دارد با فرافکنی و دراز کردن انگشت اتهام به سوی متحدان، اشتباه محاسباتی آمریکا در حمایت از شورشیان سوری را پنهان کند. آمریکا همواره مدعی شده است که به معارضان میانه‌رو دولت بشار اسد کمک کرده است و هرگز به حمایت از افراط‌گرایان نپرداخته است. با فرض صحت این ادعا، این سوال مطرح می‌شود که آمریکا چگونه می‌تواند بدون حضور مستقیم خود در سوریه به تفکیک نیروهای میانه‌رو و افراط‌گرا در فضای آشوب زده این کشور بپردازد؟ آیا در این فضا نیروهای تروریستی نمی‌توانند به راحتی و در قالب حملات چریکی تمامی تجهیزات ارسالی آمریکا را به تصاحب در آورند؟

3- صرفنظر از صدق و کذب سخنان بایدن، اظهارات وی نشان از تناقض دیدگاه سیاستگذاران خارجی آمریکا دارد. معاون رئیس‌جمهور در جمع دانشجویان علوم سیاسی برترین دانشگاه آمریکا متحدان منطقه‌ای این کشور را بزرگترین مشکل این کشور می‌خواند و درست یک روز بعد از آن لیستی از کشورهای عضو ائتلاف ضدداعش منتشر می‌شود که اسامی همه کشورهایی که بایدن آنها را عامل شکل‌گیری داعش معرفی کرده است در آن وجود دارد. این تناقض می‌تواند نشان بدهد که اجماع در سیاست خارجی آمریکا که زمانی وجه ممیزه راهبرد خارجی آمریکا بود، هم اکنون ازمیان رفته است.

4- عذرخواهی جوبایدن از ترکیه و امارات بیش از آن‌که نشان از صداقت داشته باشد، تحت تاثیر جو رسانه‌ای ایجاد شده و فشار وارد بر آن برای عقب‌نشینی از مواضع خود در برهه حساس کنونی صورت گرفته است.

اظهارات بایدن در شرایط حاضر می‌تواند ما را به یک نتیجه‌گیری کلی دیگر نیز در خصوص سرانجام استراتژی آمریکا برای مبارزه با داعش و اقدامات ائتلاف بین‌المللی مذکور برساند. در شرایطی که ائتلاف شکل‌گرفته از یکی ازبنیادی‌ترین اصول شکل‌دهی به اتحاد و ائتلاف یعنی برخورداری از یک راهبرد مشترک برای حصول به هدف غایی تهی شده حصول به نتیجه مطلوب غیرممکن به نظر می‌رسد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار