امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۸:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116809
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز دوشنبه در مراسم روز ملی دامپزشکی، گفت: ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز دوشنبه در مراسم روز ملی دامپزشکی، گفت: امنیت غذایی فاکتور مهمی در کشور است. موضوع بهداشت و سلامت در کشور یک موضوع عام و به هم مرتبط است و باید تا به آن حدی که برای کشور اهمیت دارد به آن پرداخته شود.

وی خطاب به کارمندان دامپزشکی اضافه کرد: شما کار بسیار سختی دارد و می‌دانم از لحاظ اقتصادی رونق آنچنانی نداریم اما اینگونه نشست‌ها کمک می‌کند برنامه‌ریزی بهتری داشته باشیم.

لاریجانی همچنین تصریح کرد: ما در منطقه‌ای هستیم که کشورهای اطراف از یک اقتصاد پاک در حوزه کشاورزی برخوردار نیست و در شرق و غرب کشور ما مشکلاتی در این رابطه دیده می‌شود. در کشورهای اروپایی رفتارهای ساده‌تری در این رابطه می‌بینیم ما نیز باید یک سرمایه‌گذاری کافی در داخل کشور برای صیانت از بخش‌های کشاورزی داشته باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بعید می‌دانم که وضعیت کشورهای اطراف در این بخش ازیک استاندارد برخوردار باشد و خوب است توافق‌نام‌هایی با کشورهای اطراف داشته باشیم تا در این رابطه مشکلات کمتری را شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه ما باید روی پای خودمان بایستیم، افزود: شاید یکی از مواردی که بحث اقتصاد مقاومتی در رابطه با آن تأکید می‌شود کشاورزی است و باید در حد توان از این بخش حمایت کنیم.

لاریجانی تأکید کرد: چندی پیش رهبر معظم انقلاب بر حمایت از بخش کشاورزی توسط دولت تأکید داشتند. حال نیز در شرایطی که ما در وضعیت تحریم قرار داریم عقل حکم می‌کند که در این بخش سرمایه‌گذاری کنیم و این به ما کمک می‌کند از آفت‌های اطراف در امان باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تولید داروهای دامپزشکی در کشور، یادآور شد: اگر به یک استقلال در این رابطه برسیم به بخشی از بیماری‌هایی که از اطراف کشور ما وارد می‌شود را کاهش داده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: باید در بحث دام دقت کافی را داشته باشیم و سختگیری‌هایی را در این رابطه انجام دهیم یک دوره‌هایی نسبت به موضوع بی‌توجهی و بی‌دقتی شد زمانی با وارد کردن دام زنده به کشور تب برفکی انتقال یافت و باعث شد به دامداران ما ضربات سنگینی وارد شد پس باید دقت کافی در بحث مواد پروتئینی و کشاورزی داشته باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اگر بخواهیم در بحث کشاورزی و دامپزشکی مصون بمانیم باید با حمایت از بخش درونی این گام را برداریم.

لاریجانی گفت: کشاورزی ما تا حد زیادی سنتی است و در شرایط سنتی چون چرخه اقتصادی برای بخش‌های کشاورزی مهم است باید آن را درست کنیم و تا این موضوع علاج نشود مشکل خواهیم داشت.

وی افزود: وضعیت چرخه اقتصادی کشاورزی در کشور مطلوب نیست ولی با وجود اکثر امکانات در روستاها چرخه اقتصادی کشاورزی رونق نگرفته و چون ساماندهی برای تولید شکل نگرفته و به این دلیل که ما یک کشور نفتی هستیم و بودجه جاری ما به نفت وابسته است مشکلاتی را داریم که باید برای رفع آنها چاره‌ای اندیشیده شود و نیاز دارد ما در سطح ملی به موضوع توسعه روستاها و چرخه مطلوب کشاورزی توجه کنیم و باید با حمایت‌هایی که انجام می‌دهیم به این بخش کمک کرد.

لاریجانی در ادامه به مشکلات کمبود آب در کشور اشاره کرد و گفت: شرایط آب در کشور وضعیت سختی دارد ما در منطقه خشکی قرار داریم البته بحث‌هایی در مجلس شده و الان که در فصل بودجه هستیم وزارت کشاورزی باید بسته کاملی را در این رابطه ارائه کند تا بتوانیم مشکلات این بخش را سامان دهیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امسال با این وضعیت آب و چرخه ضعیف کشاورزی چاره‌ای نداریم که به این بخش بسیار توجه کنیم.

وی ادامه داد: انتظار ما این است که در زمینه اقتصاد و توسعه روستاها و حمایت از بخش‌های کشاورزی یک گام بلند برداریم و این بخش را حمایت کنیم.

لاریجانی تصریح کرد: باید بخش خصوصی در این رابطه فعال شود ما تجربه خیلی خوبی از کارهای دولتی در بخش‌های مختلف را نداریم بعد از انقلاب قسمت‌های زیادی از کشور دولتی شد ولی راندمان خوبی نداشت و به همین دلیل باید بخش خصوصی را وارد این ماجرا کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: من در حمایت از سازمان دامپزشکی با توجه به فعالیت‌هایی که دارد تردیدی ندارم ولی باید مشوق‌هایی ایجاد شود که این بخش توسط بخش خصوصی انجام شود.

وی اضافه کرد: در بخش اقتصاد روستاها به نظر من باید یک تصمیم ملی صورت بگیرد و ما آمادگی داریم در بحث بودجه امسال در این بخش با دید حمایتی بنگریم و تصمیماتی در این رابطه گرفته شود.

لاریجانی با بیان اینکه گاهی اوقات به بخش‌های دامداری در کشور ظلم می‌شود، افزود: وقتی قرار است که قیمت شیر پایین بیاید باید به این بخش یارانه تعلق بگیرد. خوشحالیم که در این دولت تصمیم گرفته شد به این بخش یارانه ارائه شود البته باید یارانه‌ها به موقع پرداخت شود و باید چرخه پرداخت به این بخش را منظم کرد.

لازم به ذکر است در ابتدای این مراسم توسط علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از کیت الیازر تشخیص بیماری یون و 7 قلم دارو و یک واکسن تب برفکی در بخش دامپزشکی رونمایی شد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار