امروز : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 17
۱۵:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116820
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 26
علی میرزا جانی، رییس انجمن علمی اپتومتری ایران در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس درمان بینایی یا Vision Terapy را مختص افراد دارای آسیب ...

علی میرزا جانی، رییس انجمن علمی اپتومتری ایران در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس درمان بینایی یا Vision Terapy را مختص افراد دارای آسیب بینایی ندانست و تصریح کرد: افراد دارای دید طبیعی که بسته به نوع شغل خود نیازمند مهارتی خاص هستند مثل ورزشکاران نیز می‌توانند از این Vision Terapy استفاده کنند.

وی تأکید کرد: ورزشکاران بسته به نوع ورزش خود نیازمند استفاده از بینایی خود با مهارتی بیشتر هستند و حرکات جهشی سریع و دنبال کردن چشم را نیاز دارند زیرا در چشم دو حرکت جهشی و دنبال کردن چشم استفاده می‌شود.

میرزاجانی افزود: برای مثال ورزشکاران رشته تنیس روی میز باید بتوانند با مهارت بیشتری نگاه خود را از یک سو به سوی دیگر تغییر دهد که به آن فیکساسیون گفته می‌‌شود و همچنین در زمان کوتاهتری نگاه خود را از نقطه‌ای به نقطه دیگر تغییر دهد برای اینکار باید مهارت‌هایی را کسب کند که با درمان بینایی این مهارت‌ها به فرد داده می‌شود.

رئیس انجمن علمی اپتومتری ایران  تصریح کرد: فردی که فوتبال بازی می‌کند با یک والیبالیست یا یک ورزشکار تنیس روی میز مهارت‌های بینایی مختلفی را نیاز دارند و در این زمینه می‌توان با تمرینات خاص عامل پیشرفت این افراد در رشته خود شد.

وی گفت: در افسران راهنمایی و رانندگی شاید افرادی که تازه وارد این شغل شده‌اند در قیاس با افرادی که سال‌ها در این شغل بوده‌اند با یک نگاه مجموعه ارقام و حروف پلاک‌های خودرو را تشخیص دهد به همین علت تمریناتی وجود دارد تا فرد بتواند از داشته های بینایی خود بهتر استفاده کند.

میرزا جانی افزود: ما قابلیت‌هایی داریم که در چشمان به صورت بالقوه وجود دارد و با انجام تمرین‌هایی امکان بالفعل درآوردن این کار وجود دارد که ویژن تراپی یا درمان بینایی در این مقوله به افراد دارای دید نرمال کمک می‌کند که به قابلیت‌های پیچیده و برتری دست یابند.

رئیس انجمن علمی اپتومتری ایران تأکید کرد: برخی از تمرینات تمرینات منزل است و فرد می‌تواند در منزل این‌ کارها را انجام دهد ولی برخی دیگر نیازمند انجام تمرین با دستگاهی خاص است و باید نزد متخصص صورت بگیرد.

وی تأکید کرد: برخی افراد امکان راه رفتن معمولی را ندارند و باید تحت درمان‌هایی قرار بگیرند ولی اگر افراد معمولی بخواهند بر روی سطح نازکی قدم بردارند باید چه قابلیتی نیاز دارند؛ پاسخ قابلیت سوپر نرمالیتی یا غیرعادی است یا کسی که دوچرخه سواری بلد نیست این کار را یاد می‌گیرد ولی افراد دیگری هستند که علاوه بر موتور سواری توانایی تک چرخ زدن را فرا می‌گیرند که این مهارت فوق مهارت‌های عادی است.

میرزا جانی گفت: در بینایی نیز این امکان صورت می‌گیرد یعنی افرادی که دید معمولی ندارند را می‌توان با انجام برخی اقدامات به سطح عادی رساند ولی علاوه بر آن می‌توان افراد دارای دید طبیعی در صورت نیاز می‌تواند مهارت اضافی را کسب کند.

رئیس انجمن علمی اپتومتری ایران درباره تمرین‌های مورد نیاز برای این مهارت‌ها و اشتراک این تمرینات تصریح کرد: در برخی موارد این تمرینات برای کسب مهارت‌های مختلف می‌تواند مشترک باشد ولی در اغلب موارد متفاوت است برای مثال یکی از مهارت‌های بینایی این است که زمانی که به چیزی خیره می‌شوید میدان دیدی دارید که علاوه بر چیزی که به آن خیره می‌شوید چیزهای دیگر وجود دارد چقدر قابلیت دارید چیزهای دیگر در این میدان دید را تشخیص و از هم تمیزدهید

وی افزود: در وهله اول زمانی که خیره شوید اشیاء دیگری را در میدان دید می‌بینید و اگر فقط بخواهید و با تمرکز تلاش کنید تا بدون تغییر دید اشیاء بیشتری را که در این میدان دید وجود دارد را تشخیص دهید خواهید توانست و این توانایی های بالقوه را می‌توان با تمرین به صورت بالفعل رساند یعنی از بینایی بیش از حد معمول استفاده کرد که در ورزش بحث دید ورزشی Sport Vision را مطرح کرده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها