امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۵:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116823
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; و به نقل از سازمان پزشکی قانونی کشور، علاءالدینی با بیان این مطلب افزود: طی جلسات کارشناسی متعدد با ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; و به نقل از سازمان پزشکی قانونی کشور، علاءالدینی با بیان این مطلب افزود: طی جلسات کارشناسی متعدد با نمایندگان پزشکی قانونی، نیروی انتظامی و سازمان زندان‌ها از بین حدود 530 عنوان مجرمانه ثبت شده در کشور عناوین مختلفی بر اساس اهمیت و احتمال تکرار انتخاب شد.

وی افزود: هیأت مدیره پس از بررسی این موارد مقرر کرد که تصمیم گیری نهایی و رتبه بندی اولویت‌ها پس از اعلام نظر چهار ارگان مطلع در این زمینه انجام گیرد. بر اساس بررسی صورت گرفته جرایمی برای اولویت کاری بانک ژنتیک در نظر گرفته شده‌اند که احتمال تکرار آن از سوی مجرمان بیش از جرایم دیگر است یا نوع جرم به گونه‌ای است که امنیت اجتماعی را تهدید می‌کند.

رئیس بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران با بیان اینکه تعیین ظرفیت آزمایشگاه‌‌های ژنتیک قانونی از دیگر موضوعات مورد بررسی در جلسه بود اظهار داشت: مطابق بررسی صورت گرفته و استعلام از مراکز آزمایشگاهی سراسر کشور ظرفیت آزمایشگاه‌های ژنتیک پزشکی قانونی و نیروی انتظامی تعیین و در جلسه به اعضای هیأت مدیره اعلام شد تا برای تعیین تعداد نمونه‌های تحت  بررسی در سال مورد بررسی قرار گیرد.

به گفته وی تعداد آزمایشگاه‌های ژنتیک سازمان پزشکی قانونی طی سال‌های اخیر افزایش یافته است به نحوی که از 4 آزمایشگاه در سال 1391 به 9 آزمایشگاه در سال 1393 رسیده‌ایم؛ همچنین بنا بر تصمیمات اتخاذ شده برای تعداد نمونه های مورد آزمایش و تأمین اعتبارات امکان افزایش بیشتر تعداد آزمایشگاه‌ها وجود دارد.

علاءالدینی یادآور شد: در ادامه این جلسه با توجه به ماده 9 دستورالعمل بانک ژنتیک سه عضو جدید هیأت مدیره نیز که از متخصصان علوم مرتبط با فعالیت‌های بانک ژنتیک هستند پس از بحث و بررسی سوابق افراد پیشنهادی با رأی اعضا انتخاب شدند.

رئیس بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران در خصوص شروع کار عملیاتی بانک ژنتیک خاطرنشان کرد: در حال حاضر در آزمایشگاه‌های پزشکی قانونی و نیروی انتظامی آزمایش DNA برروی نمونه‌های صحنه جرم، خویشاوندان مفقودین و‌ اجساد مجهول‌الهویه براساس دستور قضایی انجام می‌شود.

وی گفت: این اطلاعات فعلا در آزمایشگاه‌های ژنتیک نگهداری می‌شود که با تکمیل شبکه انتقال الکترونیک به سامانه کشوری بانک ژنتیک انتقال می‌یابد.

علاءالدینی اظهار داشت: در حال حاضر اقدام به تهیه نرم افزار بانک ژنتیک شده‌است که شامل شبکه انتقال اطلاعات و مقایسه شناسه های ژنتیکی است و در مراحل پایانی کار قرار دارد. با اتمام این مرحله و تأمین اعتبارات لازم عملیات انتقال اطلاعات به سامانه بانک ژنتیک انجام خواهد گرفت.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار