امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۲۳:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116843
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، مهدی فضائلی امروز در نشست تخصصی نقد و بررسی پیش‌نویس لایحه سازمان نظام جامع رسانه‌ای که در محل دفتر مطالعات و ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، مهدی فضائلی امروز در نشست تخصصی نقد و بررسی پیش‌نویس لایحه سازمان نظام جامع رسانه‌ای که در محل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها برگزار شد، با بیان اینکه بنده به نحوه تدوین این پیش‌نویس اشکال مبنایی می‌بینم اظهار داشت: در مقدمه و بخش کلیات فصل اول پیش‌نویس لایحه جامع سازمان نظام رسانه‌ای اشاره شده که این پیش‌نویس بر اساس بند «الف»‌ماده «10» قانون برنامه پنجم توسعه تدوین شده است.این در حالی است که چیزی غیر از این دیده می‌شود.

مدیر عامل مؤسسه سروش در ادامه افزود: از سال‌ها پیش حدود سال 84 به طور مشخص مطرح شد که قانون فعلی مطبوعات دیگر پاسخگوی نیاز فضای رسانه‌ای کشور نیست و باید در آن تجدید نظر شود.

وی با بیان این که تدوین نظام جامع رسانه‌ای جزء تکالیف برنامه چهارم توسعه قرار گرفته بود ادامه داد: اجرای برنامه چهارم بر عهده دولت نهم بود و در این زمینه گام‌هایی برداشته شد و کارگروهی تشکیل شد که در نهایت روند تدوین پیش‌نویس صورت گرفت.

فضائلی بیان داشت: در دولت دهم نیز با ورود معاونت مطبوعاتی وقت ایراداتی بر این پیش‌نویس گرفته شد به طوری که معاونت مطبوعاتی وقت اصلاح بر این پیش‌نویس را لازم دانست.

مدیر عامل موسسه سروش گفت: با چنین تفاسیری چیزی به عنوان نظام جامع رسانه‌ای توسط دولت تهیه نشد تا این که نوبت به دولت یازدهم رسید.

وی گفت: زمانی که یک بخش را از وسط نظامی بدون مشخص کردن مقدمات و موخرات نظام جدا کنیم معلوم نیست مقدمات دیده شده است یا نه به طوری که می‌توان گفت حتی سرفصل‌های آن مشخص نمی‌شود.

وی با بیان این که پیش‌نویس لایحه جامع سازمان نظام سانه‌ای مصداق نظام جامع رسانه نیست اضافه کرد: بهتر است در معاونت مطبوعاتی ارشاد و دفتر مطالعات و همچنین سایر مجموعه‌های دست‌اندرکار تلاش شود تکلیف برنامه پنجم مشخص شود و به سرانجام برسد و در نهایت برای برنامه ششم تدبیری اندیشیده شود.

فضائلی با بیان این که تدوین و تصویب این پیش‌نویس جز تکالیف برنامه‌های گذشته است و حدود 10 سال است که انجام نشده ادامه داد: با پیش‌برد اقدامات انتظار می‌رود در ابتدای یا اواسط برنامه ششم این تکلیف به سرانجام برسد و در نهایت وزارت ارشاد گام به گام برنامه خود را تنظیم کند.

وی همچنین یادآور شد: در تدوین این پیش‌نویس می‌توان از تجربیات شورای عالی انقلاب فرهنگی استفاده کرد به طوری که این شورا نقشه مهندسی فرهنگی کشور را که تدوین آن حدود 7 سال زمان برد به سرانجام رساند و تجربیات ارزنده‌ای در این خصوص دارد.

مدیر عامل موسسه سروش خاطر نشان کرد: لازم است تصویر مصنوعی از فضای رسانه مطرح نشود و در خصوص آن سیاه‌نمایی صورت نگیرد اگر چنین شرایطی در فضای رسانه حاکم باشد سوال این است که چرا تقاضا برای انتشار نشریات و صدور مجوز برای آنها روز به روز رو به افزایش است.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها