امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۳:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116851
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، کسری نوری امروز در ششمین نشست از سلسله نشست‌های دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها با ...

به گزارش خبرنگار جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، کسری نوری امروز در ششمین نشست از سلسله نشست‌های دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها با عنوان نقد و بررسی لایحه جامع سازمان نظام رسانه‌ای با بیان اینکه در خصوص پیش‌نویس لایحه جامع سازمان نظام رسانه‌ای به اندازه کافی صحبت‌ها و نقدها گفته و نوشته شده است اظهار داشت: هم‌اکنون برخی مسائل مطرح می‌شود که انعکاس آنها ممکن است کدورت‌ها و دلخوری‌ها را بیشتر کند.

سردبیر روزنامه شهروند با بیان اینکه در ابتدای امر برای جامعه رسانه‌ای کشور به خصوص مطبوعات ابراز تأسف می‌کنم، گفت: نمی‌دانم چه مسئله‌ای پیش آمده که مطبوعات و رسانه‌ها در خصوص مباحثی که با زندگی و آینده شغلی آنها در ارتباط است بی تفاوت شده‌اند و یک بی‌تفاوتی آزاردهنده در جامعه رسانه‌ای کشور حاکم شده است.

وی با بیان اینکه پیش از این به جای کلمه لایحه از کلمه قانون در پیش‌نویس لایحه سازمان نظام رسانه‌ای استفاده می‌شد ادامه داد: استفاده قانون به جای لایحه، خود محل اشکال است.

وی همچنین ضمن انتقاد از عدم معرفی تدوین‌کنندگان این پیش‌نویس ابراز داشت: نمی‌دانم چه اصراری بر پنهان‌کاری در این باره وجود دارد، چرا گفته نمی‌شود این پیش‌نویس حاصل زحمت چه کسانی است؟

وی گفت: در این باره از هر شخصی که می‌توانست مرتبط باشد و از اهالی مطبوعات و حقوقدانان محسوب می‌شد پرس و جو صورت گرفت اما همه اذعان داشتند که در تدوین این پیش‌نویس دخیل نبوده‌اند.

وی با بیان اینکه خوب بود هم‌اکنون تدوین‌کنندگان این پیش‌نویس در جلسه نقد و بررسی آن حضور داشتند، افزود: تحلیل کردن بر پایه حدس و گمان مسیر را منحرف می‌کند، به طوری که هم اکنون این پیش‌نویس به بی‌راهه می‌رود و به حدس و گمان‌ها آلوده می‌شود.

نوری با بیان اینکه روح کلی این پیش‌نویس خیلی حکومتی است، ابراز داشت: ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که صدها سال است که سایه سنگین حکومت را در خصوصی‌ترین حریم زندگی حس کرده‌ایم و هم‌اکنون نیز چیزی جز این نمی‌توان انتظار داشت.

سردبیر روزنامه شهروند با اعلام اینکه فضای رسانه کشور فضای سالم و خوبی نیست، گفت: در چنین شرایطی، مطرح کردن چنین پیش‌نویسی حق ذاتی آزادی بیان را ضایع می‌کند، چرا که مطبوعات، خود دچار خودسانسوری هستند.

وی با تأکید بر اینکه بنده بعید می‌دانم چنین پیش‌نویسی صرفاً از دل جلسات کارشناسی حقوقدانان برآمده باشد، گفت: باید گفت پیش‌نویس لایحه سازمان نظام رسانه‌ای از درون نهاد امنیتی برآمده است، چرا که روح کلی آن تماماً امنیتی است.

وی ادامه داد: ماده 42 و 30 این پیش‌نویس درباره شوراها سخن به میان می‌آورد که از پروانه فعالیت خبرنگاران صحبت می‌کند. این شوراها ترکیبی از دولت و حاکمیت است. این در حالی است که نگاه دولت و حاکمیت به سمت دادن آزادی بیان نیست و اینها آزاردهنده است.

وی در ادامه سخنان خود گفت: هم‌اکنون ما درباره صنفی صحبت می‌کنیم که خود صنف با یکدیگر هزارو یک مشکل دارند و هنوز یک بخش، بخش دیگر را دشمن و انحصارطلب عنوان می‌کنند، به طوری که اعضای این صنف به زبان مشترک نرسیده‌اند.

به گفته نوری، آوردن چنین پیش‌نویسی در این شرایط کار را دشوارتر می‌کند و نگرانی‌ها را بیشتر می‌کند.

وی گفت: در مصاحبه آخر رئیس‌جمهور شاهد بودیم که وی از پاسخ به سؤالی مبنی بر راه‌اندازی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران گذشتند و گفتند که پیش‌نویس نظام صنفی در حال تدوین است؛ من در آن لحظه تصور کردم که بحث و بررسی و نقد در این باره آب در هاون کوبیدن است، چرا که انگار تصمیم از قبل گرفته شده بود.

وی با بیان اینکه صحبت در این باره کدورت‌ها و دلخوری‌ها را بیشتر می‌کند ابراز داشت: اگر پیش‌نویس با چنین شرایطی تقدیم مجلس شود و با فضایی که در خانه ملت وجود دارد معلوم نیست درنهایت تصویب این پیش‌نویس چه از آب درخواهد آمد و دیگر، بعد از تصویب هیچ کاری نمی‌توان کرد.

سردبیر روزنامه شهروند ابراز داشت: این پیش‌نویس به محدودیت بیش از حد رسانه‌های کشور وجاهت کاملاً قانونی و علی‌الظاهر حرفه‌ای و صنفی می‌دهد و به دست خود اهالی این صنف، فضای سخت و آزاردهنده‌ای را به وجود خواهد آورد.

نوری درباره سیاه‌نمایی در فضای رسانه‌ای نیز خاطرنشان کرد: قصد من سیاه‌نمایی نیست چرا که فضا اینگونه است؛ هر واژه‌ای که در رسانه‌ها می‌خواهد مطرح شود پیش از آن سنجیده می‌شود.

وی همچنین در خصوص بالا بودن تقاضای صدور مجوز برای نشریات خاطرنشان کرد: در کشور برای همه چیز تقاضا است و بالا بودن درصد متقاضیان صدور مجوز نشریات ارتباطی به آزادی مطبوعات ندارد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها