امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۹:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116888
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
 گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ـــ حسین آقامحمدی: عربستان کشوری است که غالبا برای کشورهای منطقه مشکلاتی را ایجاد و در برخی از ...

 گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ـــ حسین آقامحمدی: عربستان کشوری است که غالبا برای کشورهای منطقه مشکلاتی را ایجاد و در برخی از آشوب‌های ایجاد شده در منطقه خاورمیانه نقش فعال ایفا کرده است. اکنون این سؤال ممکن است ایجاد شده باشد که کشوری که معمولا برای سایر کشورها ایجاد مشکل می‌کند با چه مشکلات و معزلاتی مواجه است؟ این نوشتار به بررسی مشکلات عربستان با سایر همسایگان خود و همچنین قسمتی از مشکلات داخلی عربستان پرداخته و در سه بخش تنظیم شده است. قسمت‌های اول و دوم این گزارش که مربوط به مشکلات عربستان با همسایگان خود و همچنین اشاره‌ای گذارا بر برخی اقدامات عربستان بود در دسترس خوانندگان محترم قرار گرفت. بخش سوم و پایانی این گزارش که بیشتر به مشکلات داخلی عربستان می‌پردازد در ادامه خواهد آمد.

مشکلات داخلی آل‌سعود

اما از این مسائل که بگذریم به عرصه داخلی عربستان می‌پردازیم. حکام سعودی در درون کشور خود با مشکلات بسیاری مواجه و اقدام به اختلاف افکنی بین اهل تسنن و تشیع در داخل کشور خود کرده و سعی می‌کنند برای پوشاندن کم کاری خود و و جلوگیری از گسترش نارضایتی‌های اجتماعی مسلمانان شیعه و سنی را مقابل یکدیگر قرار دهند. آمار دقیقی از تعداد شیعیان در عربستان وجود ندارد. طبق اعلام عربستانی‌های 13 درصد جمعیت این کشور را شیعیان تشکیل داده‌اند و این در حالی است که طبق برخی منابع دیگر بیش از 30 درصد جمعیت عربستان را شیعیان تشکیل می‌دهند.  تعداد شیعیان در این کشور بیش از 30 درصد است که حکومت سعودی در راستای عدم اجازه فعالیت به شیعیان از اعلام آمار واقعی خودداری کرده است.

در این مقاله در خصوص برخورد حکام سعودی با شیعیان تنها به این نکته اشاره می‌کنیم که حکام سعودی به شدت هر گونه فعالیت توسط شیعیان را سرکوب کرده و حتی موانع بسیاری برای شیعیان ایجاد می‌کنند که حمله به شیعیان در حین ادای نماز یکی از این موارد است. حکام سعود علمای شیعیان را به بهانه‌های واهی بازداشت و اجازه فعالیت آزاد را به شیعیان نمی‌دهند.

البته بر کسی پوشیده نیست که در شرایط عادی اهل تشیع و تسنن مشکلی با یکدیگر ندارند و در کنار یکدیگر زندگی مسالمت‌آمیزی دارند ولی حکومت آل سعود با قرار دادن وهابیت تندرو در مقابل شیعیان چنین وانمود می‌کند که اهل تسنن با شیعیان مشکل دارند و در واقع همان سیاستی را که در کل جهان اسلام در راستای اختلاف افکنی بین تشیع و تسنن دنبال می‌کند در کشور خود نیز دنبال کرده و چنین می‌نماید که کل اهل تسنن عربستان در مقابل شیعیان قرار دارند.

از نمونه‌های زندگی شیعه و سنی در کنار یکدیگر در کشورهای عرب نشین می‌توان به عراق اشاره کرد.حکومت سعودی هیچ گاه بر این نکته تکیه نمی‌کند که قسمت عمده‌ای از مردم عراق از اهل تسنن گرفته تا شیعیان مخالف سیاست‌های اعمالی حکام سعودی در کشورشان هستند.

زندان‌های آل سعود که مملو از افرادی است  اعتراضی ولو بسیار کوچک به حکام سعودی کرده‌اند از دیگر مسائلی است که حکام سعودی درگیر آن هستند. بسیاری از افرادی که در این زندان‌ها بسر می‌برند کسانی هستند که اعتراضی ولو بسیار کوچک به حکام سعودی کرده و خواهان حداقل حقوق خود شده‌اند.

وضعیت زندان‌های آل سعود به گونه‌ای است که اعتراض سازمان‌های حقوق بشری را در پی داشته است و حتی نمایندگان کنگره آمریکا (در اقدامی نمایشی) خواهان لغو سفر اوباما به عربستان به بهانه نقض حقوق بشر توسط حکام سعودی شدند.

طبق اخبار منتشر شده از درون زندان‌های عربستان و صحبت‌های برخی زندانیان آزاد شده و همچنین برخی تصاویر بروز پیدا کرده، زندان‌های عربستان در حالت اسفباری هستند. در سال 2011 صدها شهروند عربستانی که در جریان تظاهرات "قطیف" توسط نیروهای امنیتی عربستان بازداشت شده بودند در نامه‌ای به مقامات عربستانی، ضمن شرح وضعیت اسف‌بار خود در زندان "الدمام"، خواستار احقاق حقوق خود شده بودند. در این نامه آمده بود «یک راهرو زندان که 6 سلول و 6 سرویس بهداشتی دارد، گنجایش بیش از شصت نفر را ندارد، اما بیش از 250 ‏نفر در آن نگهداری می‌شوند.» البته بعضی از گزارش‌ها حکایت از وضعی به مراتب بدتر از این مورد در زندان‌های عربستان دارد و بیشتر این زندانیان را زندانیان سیاسی مخالف و معترض به حکومت آل سعود تشکیل می‌دهند. گفتنی است تعداد زندانیان بعد از تظاهرات سال 2011 در عربستان به یکباره رشد چشم‌گیری داشته است.

خبرگزاری جهان اسلام در یکی از گزارشات خود ضمن بیان مطالبی در خصوص زندان‌های عربستان که قسمتی از آن در بالا آمد،  با اشاره به وضعیت وخیم بهداشتی زندان‌های عربستان و شیوع بیماری در آن‌ها گفته‌است که «بر اساس گزارش جمعیت ملی حقوق بشر عربستان، در تاریخ 12 دسامبر 2011، "نایف‌المری"، شهروند عربستانی زندان الدمام، به دلیل ابتلا به بیماری سل و نبود امکانات پزشکی جان خود را از دست داد.»

تاخیرهای بسیار طولانی در صدور احکام زندانیان نیز یکی دیگر از مصیبت‌های زندانیان عربستانی به شمار می‌رود، به‌طوری‌که یاس و ناامیدی، بر سر اغلب زندانیان این کشور سایه افکنده است.

در این زمینه؛ یک منبع آگاه در گفتگو با پایگاه اینترنتی "ایلاف" (متعلق به مخالفان آل‌سعود در لندن) گفته بود «تعداد پروند‌ه‌های مربوط به زندانیان عربستانی، تنها در دادگاه‌های منطقه الشرقیه بیش از 1688 ‏پرونده برای شهروندان عربستانی و تعداد 1204 ‏پرونده برای اتباع خارجه ساکن این مناطق است.»

پناهندگان

خبرگزرای جهان اسلام در مطلبی آورده است، از دیگر موارد نقض حقوق بشر وضعیت پناهندگان در عربستان است. افرادی که به عربستان پناهنده شده‌اند مدت‌ها بدون دلیل زندانی شده و اطلاعاتی از آنان در دست نیست. در همین زمینه؛ چندی پیش، سازمان "عفو بین‌الملل"، باری دیگر، ضمن محکوم نمودن رژیم عربستان سعودی به دلیل نقض آشکار حقوق بشر، از وضعیت پناهندگان در این کشور ابراز نگرانی کرده و خواهان مشخص شدن وضعیت پناهندگان زندانی شده است.

وضعیت زنان در زندان‌ها

خبرگزاری جهان اسلام در جایی دیگر نقل می‌کند که بدرفتاری با زنان در زندان‌های عربستان و شکنجه‌های شدید روحی و جسمی از دیگر اقدامات دولت عربستان علیه زنان است. دولت عربستان با نصب دوربین‌ در زندان و حتی سرویس‌های بهداشتی اقدام به شکنجه زندانیان و سوء استفاده از فیلم‌ها می‌نماید. حتی دولت عربستان در زندان‌های خود از دست‌بند و پابند در زندان استفاده می‌کند که این اقدام(استفاده از پابند) در زندان‌های دنیا تقریبا منسوخ شده است.

همچنین این خبرگزرای آورده است که: از سوی دیگر، چندی پیش، خبری رسمی در رسانه‌های عربستان منتشر شد که مایه تعجب همه‌گان قرار گرفت؛ به طوری‌که حتی مقامات رسمی نیز نتوانستند به آن بی‌اعتنایی نشان داده و با تشکیل کمیته‌های صوری، سعی در آرام کردن فضای عمومی عربستان داشتند.

« زندانیان القاعده در زندان‌های عربستان از سونا و استخر و ورزشگاه بدنسازی برخوردارند و دسترسی آن‌ها به وسایل لوکس بسیار آزاد و راحت است و حتی افرادی از آن‌ها که رفتارشان خوب باشد به راحتی می‌توانند با همسران خود در اتاقی مخصوص خلوت کنند.»

خبرگزاری جهان اسلام در ادامه آورده است: تمام این‌ها در حالی است که طی سال گذشته، روزنامه "دیلی‌میل"، در گزارشی خبر از ساخت زندانی 5 ستاره برای وابستگاه به القاعدة در عربستان داد.

نویسنده دیلی‌میل در گزارش خود که با تصویر و مستندات همراه بود نوشته است «حکومت نفتی عربستان، اینگونه با تندروهای وابسته به القاعده برخورد می‌کند!»

بنابراین گزارش «زندانیان القاعده در زندان‌های عربستان از سونا و استخر و ورزشگاه بدنسازی برخوردارند و دسترسی آن‌ها به وسایل لوکس بسیار آزاد و راحت است و حتی افرادی از آن‌ها که رفتارشان خوب باشد به راحتی می‌توانند با همسران خود در اتاقی مخصوص خلوت کنند.»

"سعید البیشی"، مدیر زندان، در گفتگو با خبرنگار دیلی‌میل گفته است «هدف از فراهم‌آوردن شرایط گسترده رفاهی برای زندانیان، بازگرداندن آنان از راه تروریسم است.»

وی در پایان گفتگو و در پاسخ به سئوال خبرنگار مبنی بر اینکه آیا تضمینی مبنی بر عدم تکرار اقدامات تروریستی از سوی این افراد وجود دارد، به طرز مضحکی گفته بود "متاسفانه چنین تضمینی وجود ندارد و همیشه تعدادی هستند که بر اعمال خود پافشاری می‌کنند"!

مشکلات عربستان تا جایی پیش رفته که حدود یک سال پیش سلمان بن عبد العزیز در مراسمی به مناسب روز ملی عربستان به کاستی‌های موجود در کشور در مسائلی مانند مسکن، بیکاری، بهداشت،‌ آموزش و خدمات اجتماعی اذعان کرده بود.

اعتراضاتی که در سال 2011 در ریاض رخ داد نشانه‌ای از عدم رضایت مردم از حکومت سعودی بود.

فیصل عبدالساتر تبعیض خاندان حاکم علیه ساکنان مناطق شرق عربستان را یکی از دلائل گسترش اعتراضات علیه ریاض دانسته و می‌گوید: ریاض در حالی در امور داخلی سایر کشورها دخالت می‌کند که خود از به رسمیت شناختن کوچکترین حقوق مسلم ملتش دریغ می‌کند.

از دیگر مشکلاتی که می‌‌توان به صورت کلی به آن اشاره کرد تنش در خاندان سلطنتی حکام سعودی و کهولت سن پادشاه این کشور از سویی و متهم کردن ولیعهد این کشور به زوال عقل از سوی برخی از دست‌اندرکاران سعودی، نبود آینده‌ای روشن برای حکومت و سردامدران آن است.

به گزارش اندیشکده واشنگتن همچنین می‌توان به مشکل زیرساختی در عربستان مخصوصا در شهرهایی مانند جده اشاره کرد که زیرساخت‌های این شهر علی‌رغم اینکه عربستان مبلغ زیادی را برای توسعه خود در نظر گرفته هنوز کامل نشده و مردم قسمت‌هایی از این شهر کماکان از آب لوله کشی بی بهره بوده و هنوز با تانکر برای آنان آب می‌برند.

فساد در خاندان سلطنتی آل سعود و سوء استفاده از قدرت در توسط شاهزادگان سعودی از دیگر مواردی است که موجب نارضایتی مردم شده و اندیشکده واشنگتن در مطلبی آورده است که ده‌ها سال است که اعضای آل سعود به خاطر استفاده‌های مالی از موقعیت سلطنتی خود و رفتار متکبرانه مورد انتقاد بوده و هستند.

همچنین عدم آزادی‌های اجتماعی و رسانه‌ای از دیگر مواردی است که حکام سعودی اعمال کرده و اجازه فعالیت رسانه‌ای و حتی استفاده از شبکه‌های اجتماعی را به اهالی عربستان نمی‌دهد و روزنامه‌های عربستان در سال گذشته اعلام کردند رسانه‌های اجتماعی پیام‌رسان مانند اسکایپ، وایبر و واتزاپ در این کشور مسدود خواهند شد و راه استفاده از این شبکه‌های را نظارت دولت بر آنها دانسته‌اند.

شکی نیست نگرانی حکام سعودی از گسترش استفاده مردم از شبکه‌های اجتماعی درخواست افزایش آزادی‌ها توسط مردم و همچنین گسترش اعتراض‌ها و ناآرامی‌ها در این کشور است. از دیگر محدودیت‌هایی مانند عدم اجازه رانندگی زنان در عربستان و همچنین عدم اجازه تردد زنان بدون محارم بین شهرها می‌گذریم که بسیار گفته شده است.

در پایان باید گفت که عربستان سعودی با تمامی این مشکلاتی که دارد علی رغم اینکه همواره سعی می‌کند خود را به مثابه جزیره ثبات نشان دهد این چنین نبوده و در معرض فروپاشی قرار دارد. باید دید که حکام سعودی تا چه زمانی می‌توانند با پول نفت دهان سازمان‌ها و کشورهای به اصطلاح مدافع حقوق بشر را بسته نگه داشته و به ظلم‌های خود بر مردم عربستان ادامه دهند. همچنین که دراین گزارش آمده است عربستان تقریبا با تمامی کشورهای همسایه خود دارای اختلافات ارضی و سیاسی جدی بوده و این اختلافات بیش از مشکلات عادی کشورها بین یکدیگر است. اختلافاتی که عربستان را از مجبور به باج دادن به کشورهای اروپایی و آمریکا برای حمایت از آن در راستای پیگیری اهداف سلطه طلبانه نسبت به همسایگانش کرده است. البته ناگفته نماند که این اقدام حکام سعودی موجب شده برخی از همسایگان سعودی‌ها نیز با دادن امتیازاتی به کشورهای غربی و آمریکا مانند اجازه احداث پایگاه نظامی سعی کنند که تا حدی از فشار عربستان بکاهند. البته باید یادآور شد که این کار متأسفانه پای کشورهای سلطه‌گر اروپایی و آمریکا را به منطقه باز کرده است.
از سوی دیگر عربستان نمی‌تواند تا ابد اعتراض‌های داخلی خود را سرکوب و اجازه فعالیت آزاد به مردمش را ندهد. بالاخره حکام این کشور مجبور خواهند شد زمانی به درخواست‌های مردم پاسخ مثبت داده و آزادی‌های سیاسی و اجتماعی به مردم خود بدهند. البته ممکن است سعودی‌ها زمانی متوجه این موضوع شوند که دیگر کار از کار گذشته باشد مردم خود حقوقشان را بگیرند.

شکی نیست که تمامی مشکلات عربستان در این نوشتار لحاظ نشده و از کنار مباحثی مانند ترس حکام سعودی از گسترش تفکراتی مانند اخوان‌المسلمین و جنبش‌های آزادی‌خواهانه در این کشور و اقدام به کنترل و سرکوب این تفکرات توسط حکام عربستان به دلیل تفصیل فراوان آنها گذشته‌ایم. شرح دخالت حکام سعودی در سوریه و عربستان و همراهی با گروه تروریستی داعش نیز از مواردی بود که خود مقالات جدا و مفصل تری می‌طلبد.

لازم به ذکر است که جدای از عدم درج تعدادی از مسائل به دلیل طولانی بودن و دلایل دیگر باید گفت که این ادعا را نداریم که تمامی موارد را دانسته و یا پیدا کرده‌ایم و قطعا مواردی بوده که اطلاعی از آن نداشته‌ایم و در جست‌‌وجوهای خود نیز با آنها برخورد نکرده‌ایم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها