امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۲۲:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116892
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 62
«نوری المالکی»، نخست وزیر سابق عراق و معاون اول نخست وزیر کنونی این کشور در گفت‌وگوی اختصاصی و مشروح با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;

«نوری المالکی»، نخست وزیر سابق عراق و معاون اول نخست وزیر کنونی این کشور در گفت‌وگوی اختصاصی و مشروح با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد، به بررسی و تبیین جدیدترین تحولات جاری در عرصه سیاسی و میدانی عراق پرداخت و در ابتدا حلول عید مبارک قربان را به تمام مسلمانان جهان تبریک گفت.

مالکی در ادامه تصریح کرد که یکی از رازهای نهفته در بطن اعیاد اسلامی آن است که در افکار و اندیشه‌ها و مواضع و روابط خود با طیف‌های مختلف جامعه بازنگری کنیم و گام در راه بنای عراقی جدید، براساس حاکمیت اصولی مانند استقلال، تمامیت ارضی، وحدت، ثبات و مساوات برداریم.

به همین منظور وی هرگونه منطق طایفه‌گرایانه‌ای که درصدد ایجاد شکاف و از بین بردن وحدت مسلمانان یا یکپارچگی عراق و تقسیم مردم آن و یا نقض حاکمیت ملی این کشور به سود خواست و اراده و منافع طرف‌های منطقه‌ای و بین المللی است، را رد کرد.

نخست وزیر سابق عراق درباره ائتلاف بین المللی ضد داعش به رهبری آمریکا و میزان جدیت آن در غلبه بر «داعش» اظهار داشت که نمی‌توان با هواپیما بر گروه‌های تروریستی از جمله داعش فائق آمد و این حقیقتی است که اعضای ائتلاف بین المللی ضد داعش به خوبی از آن آگاه هستند.

وی افزود: این ائتلاف ممکن است، با هواپیماهای خود بتواند برخی مواضع و استحکامات داعش و یا نقاط عملیاتی آنها را هدف قرار دهد، اما آزادسازی مناطق تصرف شده از سوی این گروه و حفظ وحدت ارضی کشور تنها از سوی ارتش و نیروهای داوطلبی بر می‌آید که در کنار ارتش و نیروهای مسلح عراق درحال مبارزه با این گروه تروریستی تکفیری هستند.

اگرچه مالکی از تشکیل چنین ائتلافی و اینکه شریک دولت عراق در مبارزه‌اش علیه داعش باشد و اینکه جامعه بین المللی به این خطر بزرگ پی برده است، استقبال کرد و خواستار اتحاد تمام کشورهای جهان و حتی آغاز جنگ جهانی سوم اما این بار علیه تروریسم شد.

با این حال نخست وزیر سابق عراق تاکید دارد که ائتلاف بین المللی ضد داعش سه اصل اساسی را همواره مد نظر داشته باشد، اول آنکه به تمامیت ارضی عراق احترام بگذارد و به بهانه مبارزه با داعش بدون هماهنگی وارد آسمان عراق نشود، دوم آنکه این ائتلاف به ائتلافی سیاسی تبدیل نشود که هدف آن تقسیم عراق یا حاکم کردن گروهی از جامعه بر گروه‌ها و طیف‌های دیگر جامعه عراق باشد و سرانجام اینکه دخالت این ائتلاف با صدور مجوز از سوی پارلمان وتصویب آن همراه باشد.

به همین منظور معاون اول نخست وزیر عراق تصمیم گیری جداگانه اعضای ائتلاف بین المللی برای اقدام در عراق، همانند آنچه در سوریه و اقدام پارلمان ترکیه مبنی بر اعزام نیروهای زمینی به سوریه شاهد بودیم، را رد و این سوال را مطرح کرد که ترکیه با استناد به چه قوانینی و مستنداتی ارسال نیروی نظامی به سوریه را تصویب کرد؟

مالکی درباره تشکیل وزارت نیروهای مردمی مخصوص مناطق غربی عراق و اینکه این نیروها با دستگاه‌ امنیتی و نظامی عراق همکاری و هماهنگی خواهد داشت، گفت: تشکیل این نیروها تنها مناطق غربی عراق را در برنمی‌گیرد، بلکه ایده‌ای است که برای تمام استان‌ها و مناطق عراق ارائه شده و هدف از آن سازماندهی نیروهای داوطلب مردمی تحت نظارت و اشراف حکومت و دستگاه‌های رسمی است و همانگونه که از نام آن پیداست، این نیروها تحت عنوان نیروهای مردمی از تمام نقاط کشور دفاع و محافظت خواهند کرد.

وی افزود: این نیروها تمام طیف‌ها و گروه‌های جامعه عراق را در برمی‌گیرند و نیروهای آن که 50 تا 60 هزار نفر برآورد شده‌اند، به طور عام در تمام استان‌ها و مناطق عراق فعالیت دارند، اما به طور خاص ماموریت آنها محافظت و دفاع از استان‌ها و شهرهای خویش است، چون به خوبی به این واقف هستیم که تشکیل نیرویی ویژه برای محافظت و دفاع از هر استان وحدت و یکپارچگی عراق را به خطر می‌اندازد.

مالکی تاکید کرد که با ارتش و نیروهای مسلح عراق و نیروهای مردمی که در این قالب تشکیل شده‌اند، عراق را به گورستان داعش تبدیل می‌کنیم، به ویژه آنکه عراق علیه این گروه بپاخاسته است.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها