امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۸:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116898
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 76
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «غلامرضا فیروزی» در این نمایشگاه 27 اثر نقاشی خط با تکنیک ترکیب مواد، اکریلیک و رنگ روغن بر روی بوم و ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «غلامرضا فیروزی» در این نمایشگاه 27 اثر نقاشی خط با تکنیک ترکیب مواد، اکریلیک و رنگ روغن بر روی بوم و صفحات ام دی اف در معرض دید عموم قرار داده است.

آثار وی در فضای اکسپرسیونیسم انتزاعی ارائه شده‌اند و همگی نشأت گرفته از احساساتش است که به صورت فی البداهه بر روی بوم نقش بسته‌اند، فیروزی در مورد مجموعه آثار تازه‌اش گفت: این آثار را با توجه به اتفاقات و جریاناتی که امروزه در دنیا شاهد آن هستیم به صورت بداهه نگاری با ضربات قلم مو و بهره‌گیری از رنگ‌های خالص کار کرده‌ام. در واقع  در این تابلوها برخوردی آزاد و رها با خط دارم و عصاره‌ای از جوهره خوشنویسی را در این آثار انعکاس داده‌ام.

او سعی دارد در نقاشی خط هایش پیام مورد نظرش را بوسیله رنگ و فرم نشان دهد، وی در بیشتر آثار از رنگ‌های سیاه، سفید و قرمز بهره گرفته و معتقد است: رنگ سیاه نماد ظلمت و تاریکی، رنگ سفید نمایانگر صلح و قرمز رنگ گرمی است که می‌تواند نشانی از جنگ و خونریزی باشد و جدال بین این سه رنگ را می‌توان در آثار شاهد بود.

فیروزی تعدادی از نقاشی خط هایش را بر روی صفحات ام دی اف به تماشا گذاشته است، او صفحه  ام دی اف را به خاطر سطح صیقلی‌اش انتخاب کرده زیرا تاش‌های رنگی و ضرب قلمو را به راحتی نشان می‌دهد و بافت دلخواه مورد نظرش را در کار ایجاد می‌کند.

بعضی از آثار این نمایشگاه برداشت‌های هنرمند از هایکوهای ژاپنی است که بر روی بوم به نمایش گذاشته شده است، فیروزی در این مورد گفت: در این آثار اشاره به رهایی و آزادی قلم دارم و آن را به صورت لکه‌هایی ساده با توجه به احساساتم در لحظه به صورت فی البداهه بر روی بوم پیاده کرده‌ام. این آثار در واقع حس آنی من است که بر روی بوم منتقل شده‌اند.

وی در بعضی از تابلوهای این نمایشگاه از فرم‌های نقاشی برای بیان بهتر احساساتش کمک گرفته است، و در این رابطه گفت: در این نمایشگاه آثار جدیدی در زمینه نقاشی خط ارائه داده‌ام که از فرم‌های نقاشی در آنها بهره گرفته‌ام برای مثال می‌توانم به اثری اشاره کنم که چهار دست با چهار رنگ متفاوت در چهار جهت شرق، غرب، شمال و جنوب بر روی تابلو کار شده که می‌تواند نمایانگر قوم، نژاد و قاره‌های مختلف باشد؛ همه آنها سعی دارند جلوی جنگ و خشونت را بگیرند و صلح را برقرار کنند.

فیروزی در رابطه با ریزش رنگ‌ها در این آثار، گفت: ریزش رنگ‌ها در این تابلوها اتفاق افتاده است و این نیز  نشانه ناتوانی، اشک و تسلیم شدن است. همیشه در قسمتی از نقاشی خط هایم ظلمت و تاریکی را نشان می‌دهم و  در قسمت دیگر با به کارگیری رنگ سفید امید و آرزو را انعکاس می‌دهم.

وی برای آثارش عنوان انتخاب نکرده است زیرا معتقد است برای آثار انتزاعی نباید عنوان انتخاب کرد و باید هر بیننده از دید خود آثار را قضاوت کند و برداشت آزادانه خود را نسبت به هر اثر داشته باشد.

هنرمند در این آثار بداهه نگاری کرده است، در واقع برای خلق هیچ یک از این تابلو ها ابتدا اتود نزده است و به صورت حسی و آنی ذهنیاتش را بر روی بوم آورده است، هنگامی که وی حس کند آن چیزی که قصد داشته را بر روی بوم پیاده کرده است دست از کار می کشد.

غلامرضا فیروزی متولد 1341 شیراز است؛ او نیمه دوم دهه 50 شمسی نقاشی و دهه 60 خوشنویسی را فرا گرفت و پس از چند سال تدریس در انجمن خوشنویسان، اوایل دهه 70 به نقاشی خط روی آورد.  این نمایشگاه نهمین نمایشگاه انفرادی اوست و مهم ترین نمایشگاه گروهی فیروزی، تور اروپایی آثار وی و جمع دیگری از هنرمندان ایران بود که در سال 1378 به همت موزه هنرهای معاصر با همکاری سازمان ملل متحد انجام شد.

شایان ذکر است؛ نمایشگاه نقاشی خط غلامرضا فیروزی تا 16 مهر ماه در گالری شکوه واقع در بلوار شهید اندرزگو، خیابان شهید سلیمی، کوچه امیر نوری، پلاک 19 دایر خواهد بود و علاقه‌مندان می‌توانید از ساعت 16 تا 20 از این آثار دیدن کنند.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها