امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۱:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116901
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 25
محمدرضا جعفری جلوه مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس در ارزیابی‌اش از موفقیت اجرای طرح رده بندی سنی مخاطب در جشنواره ...

محمدرضا جعفری جلوه مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس در ارزیابی‌اش از موفقیت اجرای طرح رده بندی سنی مخاطب در جشنواره بیست و هستم فیلم کودک و نوجوان گفت: تردیدی نباید کرد که فضای فکری ذهنی و روانی کودکان با نوجوانان متفاوت است هرچند این دو قشر سنی قرابت زیادی باهم دارند و پیش از آن هم خردسالان اما باید بپذیریم هریک از آنها دنیای متفاوت خود را  دارند و هرکدام مستقل هستند بنابراین نمی توانیم توقع داشته باشیم یک نوجوان با فیلمی متناسب رده سنی زیر 10 سال اغنا شود و برای او کافی باشد زیرا او نیازمند جهت گیری ها، اشاره ها و آموزش های خاص خود است ضمن اینکه نوجوانی یکی از حساس ترین دوره سنی هر آدمی است و لذا در خانواده محیط اجتماعی  و در مواجهه با فعالیت های فرهنگی و رسانه ای باید به این تفاوت و حساسیت توجه داشت. 

وی افزود:شخصیت اجتماعی انسان در نوجوانی رقم می خورد و الگوهایی که او برای نقش  برای خود نیاز دارد در این سن تحکیم می شود لذا موضوعات و سوژه ها و نحوه بیانی که باید حاوی چنین ظرافت هایی باشد برای نوجوانان لازم است بنابراین باید تولیداتی برای خردسالان و کودکان داشت و تولیداتی متناسب تر برای نوجوانان بدین معنی این رده بندی سنی حتما باید اجرا شود و در این جشنواره کوشیدیم تا چند فیلم ما برای نوجوانان باشد و همچنین فیلم هایی که درحال تولید هستند و قرار است بعد از جشنواره نمایش داده شود در آنها هم توجه خاصی به نوجوانان شده است.

جهفری جلوه تصریح کرد:باید توجه داشت که اگر از اکران خاص برای فیلم های کودک صحبت می کنیم باید یک چینش منظمی هم برای این فیلم ها در نظر داشته باشیم و بدانند که کدام  اثر متناسب نوجوانان و کدام اثر برای  کودکان.  به طور کلی خانواده ها در جریان آن باشند برنامه ای که در دست اقدام است برای اکران اختصاصی و حمایت شده فیلم های کودکان و نوجوانانی که این اطلاع رسانی ها صورت خواهد گرفت و اطلاعاتی که لازم است داده خواهد شد بی تردید این امر را در دستور کار قرار خواهیم داد.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی همچنین در خصوص اینکه چه برنامه‌ای برای اکران فیلم های کودک تولید شده پیش بینی شده است؟ اظهار داشت: برای هر سه وجه تولید، اکران و نمایش و جشنواره امروز همزمان در فارابی فکر می کنیم برنامه ریزی داریم و طراحی اقدامات آینده را رقم می زنیم. بی تردید برنامه اکران و نمایش اختصاصی فیلم های کودکان و نوجوانان یکی از برنامه هایی است که بلافاصله بعد از جشنواره اقدامات صورت می گیرد ضمن اینکه مسئول و هسته محوری برای اینکار منظور شده است که با همکاری و تشریک مساعی نهادهای مختلف مانند موسسه سینما شهر، آموزش و پرورش که نقش مهمی در این زمینه دارد و همچنین کانون پرورش فکری نوجوانان در یکی از نقش هایی که می تواند موثر باشد علاوه بر نقش تولید این است که باید بار دیگر احیاء شود در تولید کانون به عنوان یکی از نهادهای ذی سهم خواهد بود همچنین حوزه هنری و تلویزیون. با تشریک مساعی این مجموعه دلسوزان و فعالان توجه ویژه به کودکان و نوجوانان برنامه اکران ویژه را به مرحله عمل خواهیم رساند.

وی همچنین در بخش دیگری از این مصاحبه در پاسخ به این سوال که آیا واگذاری کامل برگزاری جشنواره به اصفهان امکانپذیر است یا خیر به فارس گفت: این جشنواره یک جشنواره ملی، بین المللی و منطقه ای است. سطوح مختلفی که جشنواره تحت پوشش دارد و شیوه و سیاق مدیریت آنرا تعریف می کند بنابراین باید یک نهاد عالی موثر در مدیریت سینمای کشور در کانون این مدیریت باشد و البته با همکاری های گسترده در سطوح دیگر. اصفهان میزبان یک جشنواره ملی و بین المللی است این میزبانی، میزبانی از کل ایران است لذا این میزبانی سطح بالایی خواهد داشت در تکمیل این نقش حتما فارابی به نمایندگی از سازمان سینمایی و همه دیگر موسساتی که اقتضا می کند ایفای نقش کنند باید باشند تا به بهترین شکل این جشنواره رقم بخورد . نهادهای موثر و مجموعه کسانی که در عرصه تعلیم و تربیت و کار با بچه ها کار می کنند باید در این جشنواره ذی سهم باشند تا بتواند به یک جشنواره جریان ساز در همه سطوح منطقه ای و ملی باشد با این دید یک تقسیم کار بهترین شیوه کار خواهد بود.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها