امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۸:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117063
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 39
علی یونسی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آلزایمر را ناشی از افزایش سن دانست که دسترسی به فعالیت‌های شناختی

علی یونسی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آلزایمر را ناشی از افزایش سن دانست که دسترسی به فعالیت‌های شناختی مانند حافظه و یادگیری را دچار اختلال می‌کند.

وی اظهار داشت: علت قطعی آلزایمر معلوم نیست، اما تغییراتی که در مغز اتفاق می‌افتد موجب ابتلا به آلزایمر می‌شود. این اتفاق به صورت تجمع پروتئین‌های مختلف در نقاطی از مغز است، همچنین افزایش غلظت آلومینیوم نیز موجب ابتلا به آلزایمر می‌شود.

*راه‌های پیشگیری از آلزایمر کدام است؟

یونسی با بیان راه‌های پیشگیری از آلزایمر، افزود: راه‌هایی برای جلوگیری یا کندی پیشرفت آلزایمر وجود دارد. تشخیص مناسب و زودهنگام در آلزایمر بسیار مؤثر است، همچنین روش‌های دارویی، تمرینات مغزی مانند فعالیت‌هایی که حافظه و یادگیری را تقویت می‌کنند در جلوگیری یا کندی پیشرفت بیماری نقش دارد.

*خواندن کتاب از ابتلا به آلزایمر جلوگیری می‌کند

استادیار علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: تحقیقات نشان داده است بازی، خواندن کتاب و کسب معلومات جدید پیشرفت بیماری را به تعویق می‌اندازد.

وی افزود: مداخلات فیزیکی مانند وارد کردن جریان الکتریکی و مغناطیسی ضعیف به مغز جزو روش‌هایی در درمان آلزایمر است.

یونسی درباره تشخیص افتراقی آلزایمر با سایر بیماری‌ها، گفت: برخی بیماری‌ها با آلزایمر اشتباه گرفته می‌شوند؛ زوال عقلی ناشی از سکته‌های کوچک که در قسمت‌های مختلف مغز لخته‌هایی ایجاد می‌کند و نیز پارکینسون از جمله این اختلالات هستند.

*سالمندی را با گوشه‌نشینی مترادف ندانیم

وی درباره تأثیر فعالیت‌های رفتاری در کاهش ابتلا به آلزایمر و کندی این بیماری اظهار داشت: افراد باید سبک زندگی‌ای را انتخاب کنند که براساس آن مغزشان دائماً درحال فعالیت باشد، نباید سالمندی را با گوشه‌نشینی مترادف دانست. یادگیری روش‌های جدید و استفاده از بخش‌های مختلف مغزی در پیشگیری از ابتلا به آلزایمر و همچنین کندی آن بسیار مؤثر است. سالمندان نباید احساس پیری کنند، آنها باید با فعالیت‌های فکری متنوع و ادامه تعاملات اجتماعی از ابتلا و شدت بیماری جلوگیری کنند.

*شیوع آلزایمر در آقایان بیشتر است

وی افزود: شیوع این اختلال در آقایان بیشتر است و معمولاً در سنین بالای 60 سالگی دیده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: تشخیص قطعی اختلال با علائم بالینی و بر اساس مجموعه علائم میسر است، همچنین در حال حاضر در دانشگاه علوم پزشکی تهران تحقیقاتی در دست انجام است که با استفاده از محرک‌های صوتی یا تصویری و ثبت فعالیت‌های الکتریکی مغز در صدد تشخیص اختلالات خفیف شناختی که منجر به آلزایمر می‌شود هستیم.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار